Půda nad zlato

Dokumentárny / Krátkometrážny
Česko, 2021, 26 min

Zatímco množství úrodné půdy a její kvalita stále klesá, roste počet lidí, které má uživit. Záleží hlavně na vlastnících půdy, zda tento poklad dokážeme v dobré kvalitě předat i našim potomkům... Skoro tři čtvrtiny zemědělské půdy u nás nevlastní ten, kdo na ní hospodaří. Jednou z příčin nedobrého stavu zemědělské půdy v České republice je nezájem vlastníků – propachtovatelů půdy o její stav. Miliony vlastníků zemědělské půdy se starají hlavně o výši nájmu a mnohdy ani neví, kde jejich pozemek leží, co se na něm pěstuje a v jakém stavu půda je. Pachtýře se neptají na dodržování zásad dobré zemědělské praxe definované ministerstvem zemědělství ani na využívání dotačních programů, které zlepšují stav pozemku. Nezřídka osobně nevědí, kdo se o jejich vzácný majetek stará nebo dokonce ani nemají uzavřenou pachtovní smlouvu. (Česká televize)

Marze

Pozitivní dokument kde se konečně začalo proti úpadku kvality půd něco prakticky dělat. https://www.ceskatelevize.cz/porady/14052693830-puda-nad-zlato/ ()