Ako sám názov naznačuje, príbeh sa odohráva v ríši hmyzu. Mravec Z-4195, služobným zaradením robotník-kopáč, trpí tým, že svoju všetku energiu musí obetovať záujmom mravčej kolónie. Nikto nedbá na jeho city a potreby. Zhodou okolností si však bezvýznamný a trochu ustrašený robotník zatancuje s princeznou Balou, ktorá si vyšla inkognito do robotníckeho baru. Zet sa s ňou chce znovu stretnúť, a tak si vymení miesto s najlepším kamarátom, vojakom Snovačom. Omylom sa však dostane do bitky s termitmi, bez najmenšej zásluhy sa stane vojnovým hrdinom (je jediný, kto prežil) a nakoniec skončí na úteku ako princeznin únosca. Po celom rade dobrodružstiev vo svete mimo mraveniska sa vráti späť a zachráni milióny svojich súkmeňovcov pred úkladným vyhladením zo strany generála Kúsadla. Konečne sa tak presadí jeho osobnosť... (TV JOJ)

Autogram

To lepšie z animovaných filmov určených pre deti aj dospelých. Film je oslavou individualizmu a robenia vlastných rozhodnutí, v armáde ho asi púšťať nebudú. Pri dobrom nápade a príbehu nie je až taká podstatná kvalita a objavnosť animácie. Po prečítaní komentárov ľutujem, že film bol v dabingu bez hlasu Woodyho Allena. –––– Neurob moju chybu, chlapče. Nepočúvaj celý život iba rozkazy. Mysli sám za seba. –––– Teraz vidíte, aký nebezpečný je individualizmus. Môže nás ohroziť. ()

LeoH

Několik důležitých informací, které mi před lety proklouzly pod radarem kvůli tomu, že jsem si s dětmi pustil začátek v dabované verzi a po pár minutách Pragerova nevtipného kňourání znechuceně odkráčel dělat něco užitečnějšího, nechávaje u toho nebohé děti sedět samotné: 1) Toto není dětský film. Odkazy na Pulp Fiction jsou ještě poměrně neškodné (tanečky, „Zee is dead“), horší je, že výjevy z mravenčího bojiště připomínají ze všeho nejvíc Verhoevenovu Hvězdnou pěchotu. Už vím, proč byl ten mladší po zbytek dětství takový zaražený. 2) Dialogy si sice Woody podle všeho nenapsal, ale humor originálu je regulérně allenovský, samá lepší kvalita a velkorysé porce. 3) A vůbec, jedná se pravděpodobně o nejchytřejší 3D animák ever. Původní znění je ovšem nutností: obě dnes už notně odrostlé děti to se mnou před pár dny víděly poprvé v originále a shodly se, že „nevěděly, že je to tak dobrý“. Tož tak. ()

Marius

Tak to proste chodí..... chlapec sa zamiluje do dievčaťa a kvôli nej malinko zmení spoločenský poriadok :-) tak toto je hláška ktoru film končí ale ja si ju budem pamätať do konca života. Jeden z najlepších animákov....ale na to aby ste ho ocenili je treba mať dostatočné IQ a napozerané filmy, pretože je prepchatý odkazmi. Výborný dabing. 10/10 ()

DaUr

"Chutná to jako hovno. - Vážně? Dej mi kousek. Hej, vždyť to je hovno! A vůbec není špatný." Dětičky, jděte spát, tohle by se vám asi moc nelíbilo. Už jen proto, že hlavní postavou je cynický a nesebevědomý Woody Allen s hlasem mravence. Teda obráceně. Zábavy pro nejmenší tady moc nenajdete, ačkoliv příběhově nepřichází Antz s ničím extra novým - chudý se zamiluje do bohaté, okolnosti jim nepřejí, k tomu se okolo ochomýtá šílený generál, znáte to. Animace je průměrná - pokud máte doma plyšového Shreka, tohle vám asi moc vonět nebude. A těžko se na to budete dívat v originále, takže si ani neužijete skvělý původní dabing (Allen, Hackman a Stallone v jednom filmu, no kde jinde to uvidíte?). Sáhněte tedy raději po infantilním Životě brouka a tohle přenechte rodičům. A starším sourozencům. ()

farfalla

Přemýšlivý, neurotický mravenec Z promlouvá hlasem Woodyho Allena. Svěží film s dobře vykreslenými netuctovými postavami. Tak jako Allen ve svých filmech z New Yorku se snaží pochopit smysl dění kolem a dát svému životu řád, tak i Z se snaží vyznat ve svých pocitech a mít svůj vlastní život. Což je v perfektně efektivně řízeném mraveništi téměř nemožné. Někdy stačí náhoda, někdy pevné přesvědčení a někdy pomoc od přátel. Z se k tomu více-méně prokecá, ale podaří se to. Keep your high hopes! ()

• Některá motivační hesla se ve velkých korporacích skutečně používala či používají (například "volný čas je na trénink"). (ČSFD)
  • Pesnička, na ktorú v bare tancujú mravce, sa volá "Guantanamera". (rador)