Portrét krále filmové hrůzy... V době, kdy se psala pravidla filmové tvorby, Alfred Hitchcock už je bořil a vytvářel svá vlastní. Od boje s cenzurou až po používání manipulativních taktik k ovládání herců, skandálním obsahem až po pečlivou přípravu. Šest desetiletí jeho filmové tvorby přineslo revoluci ve vizuálním vyprávění příběhů, ale jak kritici, tak studia a ani Americká akademie filmového umění a věd si s ním v jeho nejplodnějším uměleckém období nevěděli rady. Dnešní dokument obsahuje velkorysé záběry z jeho klasických filmů, osobní archiv a upřímné rozhovory, a to jak s těmi, kteří ho znali osobně, tak s nejuznávanějšími hollywoodskými osobnostmi včetně Johna Landise, Eliho Rotha, Edgara Wrighta a dalších, kteří čerpali z jeho studnice inspirace. Chybět samozřejmě nebude svědectví jeho nejbližších rodinných příslušníků. (Česká televize)

Rozjimatel

"Evil and good are getting closer together today. ... In fact we reached the point in today's sophisticated era, that you can barely tell one from the other."     Tento nový dokument o mojom obľúbenom režisérovi som si rozhodne nemohol nechať ujsť. Veď od Hitchcocka som videl už 22 filmov (a teším sa na ďalšie a aj na opakované zhliadnutia už videných) a vyslovene sklamaný som bol iba v jedinom prípade (v prípade filmu Shadow of a Doubt (1943)). Hitchcock je v dokumente prezentovaný ako nesmierne plodný, mimoriadne nápaditý a pritom neustále podceňovaný filmový tvorca. A tiež ako veľmi vtipný a vynaliezavý človek s rafinovanými spôsobmi ako upútať pozornosť divákov (kampaň pred filmom "Psycho"), či ako zatočiť s tupými všemocnými producentmi a cenzormi. To, ako bol Hitchcock svojho času prehliadaný filmovými kritikmi, akademikmi a ďalšími "filmovými bohmi", bolo priam trestuhodné a šťastím bolo aspoň to, že ďalší môj obľúbenec François Truffaut v ňom ako jeden z mála tú genialitu videl a robil mu celkom slušnú kampaň. Trochu ma zamrzelo, že tvorcovia dokumentu nechali o Hitchcockovi rozprávať niektorých nímandov typu Eli Roth, čo pre neho určite nie je dobrá reklama. Hlavná moja výčitka však smeruje k dĺžke dokumentu, ktorá určite nie je dostatočná na to, aby zmapovala dráhu tak výnimočného a plodného tvorcu (miestami dokument potom pôsobí dosť útržkovite). Musím ale na druhej strane uznať, že do tak malého priestoru sa podarilo tvorcom vtesnať pomerne dosť.     "They're children, and invariably the problem one always has with actors is coping with their ego. But they have to have the ego and they have to be ultra-sensitive otherwise they wouldn't be able to do what is asked of them." ()

Malarkey

Dokumentů o Alfredovi Hitchcockovi není nikdy dost. Pravda, je to tu poměrně zkratkovité, ale zase to jde s režisérem chronologicky a sem tam to přidá i nějaký vysloveně zajímavý fun fact. Bavilo mě to, poslouchat pana Hitchcocka bych mohl neustále. Génius doby, od kterého se dnešní, bohužel, pomalu končící režisérská generace učila. ()

Krt.Ek

Tvrdím, že Alfred Hitchcock by si stejně jako jiný velikán britské režisérské školy Stanley Kubrick zasloužil více než dvouhodinový dokument, přeci jen natočil toho tolik (celkem 53 celovečerních filmů, vskutku úctyhodné číslo!), že s některými tituly se na ploše necelé hodiny a půl nešlo vypořádat než "telegraficky", "heslovitě", což je škoda; taktéž zevšeobecňující tvrzení, že v Hitchcockově tvorbě jako celku hraje důležitou úlohu postava matky či o tom, že ve většině filmů běží o ztrátu a nalezení (sebe)kontroly by si zasloužilo podrobnější průzkum (kontruji: v každém thrilleru tak trochu běží o ztrátu kontroly, pokud už to dokument zmiňuje, musí doložit, čím jsou zrovna v tomhle motivu Hitchcockovy filmy výjimečné...) - chápejme se, tímto tento informacemi nabitý dokument nikterak neostouzím, maximálně si žádám o přídavek. Co už, třebas se ještě v tomto měsíci dokrmím četbou rozhovorů Truffaut - Hitchcock (z kteréhož zdroje autoři dokumentu notně čerpají). Každopádně díky za vzpomínky na mé oblíbené filmy: Psycho, Vertigo (a)nebo Okno do dvora, už jsem málem zapomněl, jak formativní zážitky to ve své době pro mě byly, po včerejšku si je budu chtít určitě zopakovat. Za nejobjevnější pasáže považuji ty, kde/kdy: a) Hitchcock vzpomíná, jak hrozně těžké (snad dílem pro svou inovativnost, snad dílem rivality) pro něj bylo protlačit své první filmy do distribuce (musím kouknout na Příšerného hosta); b) se ukazuje, jak složité bylo s Hitchockem na place vyjít (viz vztahy s D. O. Selznickem a herečkami, vůči nimž se zřejmě choval dosti majetnicky, ba někdy i tyransky), inu s génii to bývá těžké (což není omluva); c) Hitchcock vystoupí jako jedna z prvních televizních hvězd a vynikající marketér (příkladně pečující o svou image, i díky jeho tváři a (sebe)parodování se stal seriál Alfred Hitchcock uvádí takovým hitem; na příkladu Psycha se autoři dokumentu snaží doložit, že Hitchock dokonce změnil způsob chození do kina). 80 % ()

Padme_Anakin

Musím zcela otevřeně přiznat, že pro tvorbu Alfreda Hitchcocka mám celoživotní slabost, tedy mýma očima se jedná o krásný životopisný dokument.. Cením si to celkové uspořádání - od prvního filmu až k tomu poslednímu, maximum pracovních záležitostí, úžasné postřehy, potměšilé vtípky, ironie, pochyby i pochybení... Pořád si myslím, že mezi těmi plusy a mínusy kolem AH, jeho chování k některým herečkám, bitvy s distributory a producenty, převládají plusy, už jen za snímky Zmizení staré dámy, Mrtvá a živá, Provaz, Vražda na objednávku, Okno do dvora, Potíže s Harrym, Chyťte zloděje atd. atd. ()

nascendi

Aj keď môj vzťah k Hitchcockovi od mladíckeho nadšenia značne ochladol, nevynechal som film, ktorý mi mohol tohto významného filmára priblížiť. Z jeho 53 filmov som videl 22 a páčila sa mi z nich ani nie polovica. Ako som v jednom z komentárov napísal, že je prirodzené, ak filmy starnú, ale niektoré Hitchcockove filmy mi pripadali zostarnuté už v dobe vzniku.  Nespochybňujem nič z toho, čo Hitchcock uviedol na plátno ako prvý, ale nie som ani ochotný hodnotiť ho podľa niečoho iného, ako sú jeho filmy. Tento o jeho živote a diele sa mi celkom pozdával, pretože na relatívne malej ploche obsiahol maximum možného. ()