Portrét krále filmové hrůzy... V době, kdy se psala pravidla filmové tvorby, Alfred Hitchcock už je bořil a vytvářel svá vlastní. Od boje s cenzurou až po používání manipulativních taktik k ovládání herců, skandálním obsahem až po pečlivou přípravu. Šest desetiletí jeho filmové tvorby přineslo revoluci ve vizuálním vyprávění příběhů, ale jak kritici, tak studia a ani Americká akademie filmového umění a věd si s ním v jeho nejplodnějším uměleckém období nevěděli rady. Dnešní dokument obsahuje velkorysé záběry z jeho klasických filmů, osobní archiv a upřímné rozhovory, a to jak s těmi, kteří ho znali osobně, tak s nejuznávanějšími hollywoodskými osobnostmi včetně Johna Landise, Eliho Rotha, Edgara Wrighta a dalších, kteří čerpali z jeho studnice inspirace. Chybět samozřejmě nebude svědectví jeho nejbližších rodinných příslušníků. (Česká televize)

Marze

Za 80 minut nejde jít do hloubky k detailům, ale pár historek tu je. Dokument se soustředí na režisérův profesní život, ale postrádal jsem filmový rozbor jeho díla, proč zaujalo tolik lidí i když už neměl tolik sil k natáčení a jeho popularita začala na čas upadat. Co se pak na zmiňovaných kursech o Alfrédu Hitchcovi rozebíralo? Není o něm také řečeno jediné špatné slovo. Přitom byl čím dál tím tlustší, jako kdyby měl bulimii. "V životě mě děsily jen děti, policie, výšky a že můj další film nebude tak dobrý, jako ten předešlý" říká Hitchcock. Tento dokument se promítal na České televizi Art a pokud máte čas na zabití, pusťte si ho. ()

rikitiki

Ponor nejenom do tvorby, ale i do psychiky režiséra, jehož filmy se i po desetiletích od vzniku stále hrají a stále studují. Vzhledem k původu dokumentu je zde o něco větší důraz na frankofonní ohlasy na Hitchcocka. Ale kdo četl knihu Rozhovory Hitchcock – Truffaut se ani nemůže divit. Francouzi tomhle zavalitému potměšilci přiznali kredit a ukázali jeho hloubku. Mimochodem, knihu vřele doporučuji. A to i když, jak se dozvíme z dokumentu, se k herečkám choval opravdu hnusně a majetnicky. Já třeba, kdyby na mě hodil ptáka (myšleno skutečně opeřence), tak bych buď skončila v blázinci nebo v kriminále, protože bych ho zabila. Tyhle okolnosti vzniku jsou však už jen dokreslením, to hlavní – dílo – zůstává. A je pořád hodně dobrý. SHRNUTÍ: Nakouknutí do Hichovy filmové kuchyně. ()

Padme_Anakin

Musím zcela otevřeně přiznat, že pro tvorbu Alfreda Hitchcocka mám celoživotní slabost, tedy mýma očima se jedná o krásný životopisný dokument.. Cením si to celkové uspořádání - od prvního filmu až k tomu poslednímu, maximum pracovních záležitostí, úžasné postřehy, potměšilé vtípky, ironie, pochyby i pochybení... Pořád si myslím, že mezi těmi plusy a mínusy kolem AH, jeho chování k některým herečkám, bitvy s distributory a producenty, převládají plusy, už jen za snímky Zmizení staré dámy, Mrtvá a živá, Provaz, Vražda na objednávku, Okno do dvora, Potíže s Harrym, Chyťte zloděje atd. atd. ()

nascendi

Aj keď môj vzťah k Hitchcockovi od mladíckeho nadšenia značne ochladol, nevynechal som film, ktorý mi mohol tohto významného filmára priblížiť. Z jeho 53 filmov som videl 22 a páčila sa mi z nich ani nie polovica. Ako som v jednom z komentárov napísal, že je prirodzené, ak filmy starnú, ale niektoré Hitchcockove filmy mi pripadali zostarnuté už v dobe vzniku.  Nespochybňujem nič z toho, čo Hitchcock uviedol na plátno ako prvý, ale nie som ani ochotný hodnotiť ho podľa niečoho iného, ako sú jeho filmy. Tento o jeho živote a diele sa mi celkom pozdával, pretože na relatívne malej ploche obsiahol maximum možného. ()

Malarkey

Dokumentů o Alfredovi Hitchcockovi není nikdy dost. Pravda, je to tu poměrně zkratkovité, ale zase to jde s režisérem chronologicky a sem tam to přidá i nějaký vysloveně zajímavý fun fact. Bavilo mě to, poslouchat pana Hitchcocka bych mohl neustále. Génius doby, od kterého se dnešní, bohužel, pomalu končící režisérská generace učila. ()