Minisérie zkoumá život v současném britském vězeňském systému z pohledu dvou zcela rozdílných mužů. Mark Cobden (Sean Bean) je učitel, manžel a otec, který při nehodě zabije nevinného člověka. Sžírá ho pocit viny a svůj čtyřletý trest proto bez váhání přijme. Je daleko od rodiny a netuší, co ho v drsném novém prostředí čeká. Musí se rychle naučit, jak přežít. Eric McNally (Stephen Graham) je vězeňský dozorce. Starostlivý a čestný muž se ze všech sil snaží chránit své svěřence, což je mnohdy náročný úkol. Věznice se potýká s nedostatkem personálu a rostoucí napětí vyvolává každodenní konflikty. Když jeden z nejnebezpečnějších vězňů odhalí jeho slabinu, Eric musí volit mezi svými zásadami a láskou k rodině. (HBO Europe)

TheEvilTwin

Dekadentní, temný a depresivní drama odehrávající se celé v jedné věznici a sledující dvě hlavní postavy - dozorce, jež je přinucen pod hrozbou zabití syna pašovat do věznice drogy, a staršího učitele, který si odpykává trest. Atmosféra vězení byla neskutečně tísnivá, herecká dvojka Graham a Sean Bean byla naprosto bezchybná, oba do rolí sedli nejlépe, jak mohli, a stopáž tří dílů je dostatečná. Jako celek je výsledek kvalitativně totální vrchol kinematografie ve všech ohledech a ačkoliv, když to řeknu blbě “seriál vlastně o ničem není”, tak se na to sakra dobře dívá. Obsahově takové ne moc konkrétní, ale filmařsky prostě bezchybné. ()

castor

Předtím seděl na baru. Nebylo to poprvé. Zdaleka ne. Nesnažil se obelhat soudce, učitel Mark Cobden s vědomím viny čtyři roky vězení přijal. Za zabití cyklisty. Jenže tohle prostředí mezi agresivními hovady dosud rozhodně nepoznal. Poté, co mu párkrát někdo vezme oběd nebo jiní trestanci vběhnou na celu s vroucí vodou a cukrem, pochopí, že systém, který má být rehabilitací, nefunguje. Ba naopak: nutí vězně ke krokům, které ničí další životy. Poznává svět, ve kterém na každou pomoc existuje protislužba. Na druhé straně barikády stojí vězeňský dozorce Eric McNally, který má jeho křídlo na starosti. Veterán systému, tvrdý, ale férový a svým způsobem laskavý. Ale má jednu zatraceně velkou slabinu, o které se dozví jeden z vězňů. Minisérie poutavě zkoumá neduhy a život v současném britském vězeňském systému z pohledu dvou mužů – dvou výtečně napsaných postav. Zatímco jeden je odhodlaný odčinit to, co způsobil, druhý šlápnul do šera, které dosud sledoval jen z postranní čáry. Vedlejší postavy vězňů účinně dokreslují prostředí, herecky to ale prostě táhnou Stephen Graham a Sean Bean. Jsou skvělí, stejně jako všudypřítomný chaos a permanentní hluk… ()

Triple H

Kľudne to mohlo mať aj o dve-tri časti viac. Aby sa pomaly plynúci čas vo väzení natiahol - postavy, ktorým sa dalo venovať boli. Takto napriek trom hodinám relatívne skratkovité a napriek drsnejším častiam predsa len pomerne zromantizovaná väzenská realita. Nesadol mi ani úplný záver, ktorý mi prišiel síce vhodný z pohľadu uzatvorenia príbehu, ale veľmi som mu neveril. Bean aj Graham výborní. ()

jedna_vrana

„Už jste byl uvězněnej?“ „Ne.“ „Všechno je jednou poprvý, co?“ Filmy z väzenského prostredia nesú veľa spoločných znakov, ale toto dielo je výnimočné. Väzenie je odstrašujúce miesto, kde si slabší jedinec vytrpí svoje. Sean Bean je autentický, tiež postava väzenského dozorcu Erica McNallyho (Stephen Graham) je napísaná a zahraná dôstojne. Film je o vine a treste. O dôsledku vlastných rozhodnutí. O vnútornom prežívaní a boji so sebou samým. Je plný smútku a bolesti. Dostanete predstavenie, po ktorom sa budete zamýšľať nad životom. Každý má vymeraný čas, rozhodnutie, ako nestrácať minúty, je na nás. ()

Arsenal83

Už dávno som nevidel tak kvalitne spracovaný seriál, ktorý má len máličko akcie a veľa dialógov, lenže práve tie dialógy majú takú veľkú myšlienku, že oni samotné stačia na divácky zážitok. Téma viny a odpustenia, rozhodovania sa medzi dobrom a zlom, ako vyviaznuť zo situácie, kedy nemáte na výber. A to všetko je zavŕšené vynikajúcimi hereckými výkonmi a keď si vezmem, že tu bolo minimálne desať stálejších postáv, je neuveriteľné, ako to všetci dokonale a verne zahrali. Ani jedna rola nebola vybraná slabšie, všetko k sebe dokonale ladilo. A Sean Bean bol absolútnym vrcholom a očakávam minimálne pre neho nejaké ceny. ()

• 1. leden je 509. den Markova pobytu ve vězení. To znamená, že Mark nastoupil do vězení 10. srpna před 2 lety (pokud nebyl mezi nimi přestupný rok). (Rollo_Tomasi)
  • Natáčelo se v bývalé věznici Shrewsbury, která svému účelu sloužila až do roku 2013. Poté věznici odkoupila skupina developerů, která chtěla věznici přestavět na byty, restaurace, tělocvičny a bydlení pro studenty. To ale bylo místními úřady zamítnuto. Od roku 2020 je z bývalé věznice turistická atrakce. Po uzavření věznice zde bylo natočeno několik filmů a seriálů. (Rollo_Tomasi)

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů ČSFD

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů ČSFD