Pozdě v noci se vrací Eva Trojanová (R. Rázlová) domů, kde ji čeká nervózní, rozčilený manžel (J. Adamíra). Za tři dny objeví policie její mrtvé tělo, na němž jsou zřetelné podlitiny na krku. Jako hlavní podezřelý z vraždy přichází v úvahu její manžel, který se po ukončení služební cesty nevrátil domů a je nezvěstný. Policie rozešle jeho fotografie a vyslechne první svědky. Je zřejmé, že ing. Trojan utíká před spravedlností a že jeho kroky vedou do severních Čech. Vyčerpaný a nemocný nachází útočiště ve staré čtvrti města Most, určené k odstřelu. Uprostřed vyšetřování však kriminalisté zjistí, že Trojan není vrahem. Případ by tedy mohl být uzavřen, ale pro kapitána Harta (I. Prachař) nekončí. Trojan ho začne zajímat už ne jako zločinec, ale jako člověk, který by se z bezvýchodnosti své situace mohl do konfliktu se zákonem dostat, nebo by mohl ohrozit svůj život… (Česká televize)

sud

Je to škoda, ale film mě zklamal. Námět snímku je kvalitní, ovšem režie je k uzoufání nudná. Ani herci nepředvádějí, co umí. Kdyby se Jiří Adamíra s Iljou Prachařem do svých rolí více ponořili, mohl z toho být herecký koncert. Takto pouze drží krok, ale přesto jsou jediní, kvůli kterým se na tento film podívat. Tato detektivka naruby se moc nepovedla. ()

Brejlil

Stíhán a podezřelý. Dva kriminalisté pomalinku sledují člověka, který prchá napříč republikou. Je nemocný, ve stavu hraničícím se šílenstvím a stop nechává více, než slon v porcelánu. No ale co, ukryje se v demolovaném Mostě a až tam ho najdou. Ne ale kriminalisté, ale banda dětí. Jako kriminálka je film naprostá blbost. Dialogy jsou více než vypečené, můj obvzlášť oblíbený je rozhovor patologa s kriminalistou. Také Přeučil a "Ládínek" Svoboda jsou fascinující. Lábus funguje jen jako ozvěna a občasný rádoby komik, ostatní jsou jen do počtu. Vyčnívá snad jen Adamíra a to také jen v některých scénách. Film má ovšem neskutečně hypnotickou atmosféru, vytvářenou paradoxně levnými, až civilními prostředky a závěrečné finále, něco mezi apokalypsou a surrealismem, je působivé. Žluto-bílé volhy VB ve zničeném Mostě a zkreslené výkřiky "Trojane, vyjděte z úkrytu, nic jste nespáchal", to je opravdu síla. Moje malé české guilty pleasure. ()

dobytek

Bodrej fízl Ilja Prachař se snaží vypátrat Adamíru, aby mu oznámil, že žádnej trestnej čin nespáchal. Trochu divnej námět na kriminální film. Jak už tady napsali ostatní, nejzajímavější na tom filmu jsou asi záběry z vylidněnýho Starýho Mostu před demolicí. To mělo nějakou atmosféru. Jinak mě to moc nebavilo a to mam většinou starý český kriminální filmy rád. Ještě mě teda rozesmál Petr Svoboda s vizáží homobuzny. ()

woody

K uzoufání nudná kriminální nuda bolševického udavače Brynycha. Zapamatovatelné snad jen tím, že se finále odehravá na pozadí velkého českého unikátu - akci "Více uhlí pro všechny!".To jest likvidace vzácného středověkého Starého Mostu.Tudíž uvidíme vybuchjící domy a velice napínavé hledání Adamíry...Ale Adamíra vás nezajímá a právě implodující stavby jsou vzácné secesní domy z 19. století...Tolik pěkných detektivek, ale tuhle budou celkem často opakovat... ()

evangelik

Já bych řekl "na tu dobu docela slušný film". Jako story dost málo uvěřitelná zápletka. Více dnes zaujme a vybízí k přemýšlení osud historického Mostu. Republika prostě potřebuje uhlí, historické město prostě zbouráme, obyvatele přestěhujeme do paneláků a přes to nejede vlak. Opovažte se ceknout. Prostě bolševik - jak jinak. Tehdy to nikomu nepřišlo divné. ()

• Scéna, kdy se Ing. Trojan (Jiří Adamíra) koupe v řece, byla natáčena v Bechyni pod mostem, který je znám jako Bechyňská duha. (Paganus)
  • Filmovanie prebiehalo v Moste. (dyfur)