Cesta za temným světlem

(festivalový názov)
  • Mexiko Luz Viaje Oscuro (viac)
Vietnam / Mexiko, 2021, 66 min

Po zdrcujícím zjištění o osudu kamaráda, nyní zavřeného v psychiatrické léčebně, se režisér vydává se svou malou dcerou na 1700 kilometrů dlouhou cestu vlakem ze severu na jih Vietnamu, doufaje, že po cestě znovunabude životní harmonie a najde odpovědi na své otázky. Skrze zvídavý narativ jeho dcery se exponují filozofické úvahy o životních cestách i osudy lidí přežívajících v oblastech stále trpících událostmi války ve Vietnamu. Doplňují je záběry každodennosti i vysoce stylizované obrazy. Film nachází inspiraci v zen buddhismu i víře vietnamského kmene Ruc v prapůvodní, oheň provázející lidstvo. (MFDF Ji.hlava)

Amalberga

Film je takový zvláštní cestopis, kdy dívka s otcem projíždí Vietnam vlakem a volně zaznamenává to, co vidí a i to něco málo, co ví o důvodu cesty. Když jsem viděla trailer, tak jsem si myslela, že dětský vypravěč mi bude lézt na nervy. Naštěstí tomu tak nebylo, naopak dostal film zajímavou perspektivu. Jen bych tu chtěla uvést na pravou míru citát od mnicha ze zenové sekty Linji: "Když potkáš na cestě Buddhu, zabij ho." Zenová sekta věřila v náhlé osvícení mysli a mistři vytvářeli i sbírky podobných absurdních výroků, aby vytrhli myšlení žáků z každodennosti a zaběhnutého myšlení a přivedli je k náhlému osvícení. ()