Děj filmu se odehrává v Severní Americe osmnáctého století, kde právě probíhá anglo-francouzský válečný konflikt o tamní kolonie. Hlavním hrdinou je malý chlapec z rodiny evropských osadníků, který je unesen Irokézy a donucen k životu v domorodé vesnici. Několikrát se pokusí o útěk, záhy si však najde mezi indiány přátele i novou rodinu a sžije se s tímto prostředím tak, že když je po řadě let pod tlakem politických okolností vrácen svým bílím rodičům, nedokáže se zde etablovat a vrací se zpět do lesů k domorodcům. Snímek poměrně reálně ukazuje politiku evropských mocností v jejich zámořských koloniích, kdy se podle zásady "rozděl a panuj" snažily využívat rozporů mezi domorodými kmeny pro své vojenské a hospodářské záměry. (Crocuta)

tuwanakha

Před 35 lety jsem film viděl v kině a hodnotil nadprůměrně. Z dnešního pohledu nemohu přehlédnout mizerné herecké výkony a naprosto tragickou práci kostymérky a maskérů :( Pontiacova řeč, spolu s příšernou verzí wampumu a válečného tomahawku už působila skoro jako výsměch. Je vidět, že filmaři NDR šetřili, kde se dalo a navíc se ani neobtěžovali si něco víc o indiánech nastudovat. Škoda, znovu a kvalitně už asi výtečnou knihu Anny Jürgenové nikdo nezfilmuje... Záhadou mi také zůstává, proč naši filmaři neponechali původní název Modrý pták. ()

fragre

Knihu Anny Jürgenové Modrý pták, která je předlohou filmu, jsem kdysi četl v době, kdy jsem sám cítil touhu být indiánem, takže na mne silně zapůsobila. No, ona je samozřejmě velmi proindiánská, takže idealizaci se nevyhnula. Nedlouho poté dostala se mi do rukou kniha Johna Tannera V indiánském zajetí, kde je vše dost jinak. Přes všechny své nedostatky se film do značné míry vyhnul takové té dederónské pachuti, které jeden cítí z indiánek s Gojkem Mitićem. Ale ta lacinost tam vadí. ()

GAVIN17

Dobrý film, ovšem já, jelikož znám dobře literární předlohu Anny Jürgenové, bych mělk filmu několik výhrad. První, dost podstatná, že malý Georg se ihned s indiány domluvil, oproti knize, kde se musel pracně učit, aby se domluvil, bylo mu jen sedm let, tudíž, když byl poslán zpět domů, bylo mu necelých 15 let, což ve filmu bylo také upraveno a výsledek tudíž nevyzněl tak, jak ve skutečnosti měl. Také sbližování s kmenem Irokézů je tu velmi zeštíhleno a to je právě největší klad románu. Velkým kladem filmu je krásná rumunská příroda, která může navozovat představu východní lesů Ameriky. I několik dalších úprav oproti předloze, jsem zaznamenal, ale pomineme-li literární zpracování, je to film, který si zajisté zaslouží 4 hvězdičky. ()