Moja afganská rodina

• Česko Moje slunce Mad (viac)

Film Moja afganská rodina rozpráva príbeh Herry, ktorá sa zamiluje do Afganca Nazira a rozhodne sa s ním odísť do jeho rodnej krajiny. Netuší, aký život ju čaká v Afganistane ani do akej rodiny vstupuje. Ako ostatné ženy v rodine aj Herra nosí burku a schováva sa, keď prídu do domu hostia. Po čase získava novú prácu s Američankou Heidi, ktorá len veľmi málo rozumie tomu, ako žijú ženy v Afganistane, a ešte menej tomu, že nie každý chce, aby ho zachránil Západ. (ASFK)

FrankSusta

Pracujete-li ve školském systému a přemýšlíte nad tím, zda tento umělečtěji založený, jinak velice povedený film pustit coby poučnou látku, tak si dobře rozmyslete, zda-li chcete následně poslouchat misogynistické výjevy že ,,Afghánistán je fakt sigma země, protože tam ženy nemaj práva.'' Radím Vám dobře, mluvím z vlastní zkušenosti, a to jsem jeden z žáků. Jinak film opravdu obdivuji a pomalu až nechápu, že něco takového dokázala vzniknout v naší skromné krajince. Animace moc pěkná, příběh chytrý a rozhodně poučný... snad jediné co mohu vytknout, je zvuk, který je občas zkrátka moc potichu a jindy až moc nahlas a občas až moc umělecky laděné vyprávění snímku, které ale bude vadit jen tím méně otrlým (či chcete-li primitivnějším) divákům. Je to rozhodně poučné a moc pěkné a i když jsem osobně proti všem mesiášům, co přijdou a začnou ti kecat do sebemenších zvyklostí, zde to je podáno zcela pochopitelným podáním a opravdu sympatizuji s tím, co chce film ukázat. ()

kocik1

Animace dodává příběhu jisté zjednodušení, i tak se ale podařilo napsat nečekaně nečernobílé postavy a silný příběh. Jeho slabinou je ale závěr, který je jako by useknutý a působí dojmem, že autorka nevěděla, jak svoje vyprávění ukončit. Opravdu škoda, hodnocení by mohlo být jasně za 4, takhle váhám mezi 3-4*. Viděno Bio Centrál. ()

Lachtaan

Dostačující jednohubka sloužící jako sonda do pravděpodobně posledního místa na Zemi, kde by se člověk dobrovolně rozhodl žít. Kraťoučká stopáž nedokáže rozvést příběh pořádným směrem, aby se dokázal vyrovnat nelehké tématice, kterou zobrazuje, primární poselství je ale velmi patrné a všecko vyvažuje opravdu precizní animace. A vůbec nápad se v našich končinách věnovat zrovna něčemu tak ošemetnému. [viděno na HBO Max 10.6.2022] ()

Tosi

Furt nechápu, co český holky očekávaj od života s afgháncem, navíc tam u nich. Snad některý po zkouknutí tohohle animáku prozřou. Každopádně bylo znát, že příběh není vycucanej z prstu, ale odvíjí se ze skutečných zážitků Petry Procházkové a potažmo kulturních rozdílů obou světů. ()

vyfuk

Nominace na Globy je docela diskutabilní. Je otázka na jak moc to bylo jen kvůli téma Kábul. Rád bych asi film zažil v plně českém znění, abych si i víc užil ta jména. To se mi nepoštěstilo. Film je na své prepozice v celku utahaný, zdlouhavý a těžce čitelný a i když  se v něm  najdou silné momenty, tak jde jen o okamžiky, které vyprchají s další scénou. ()

Maynard.

Supr filmek, na to, že se jedná o českej výtvor, tak i graficky je to moc fajnově udělaný. Nedosahuje to takových vizuálních kvalit jako třeba Valčík s Bašírem, ale je to hodně pěkný. Co krapet pokulhává v obrázcích, je nahrazeno v přímým a drsným příběhu, kterej nemůžu pochopit. Nebo takle, já to vlastně chápu, že ty lidi tam sou uplně jiný, ale já bych do tědlech končin nejel ani za milion dolarů, natož pak dobrovolně, vdát se za jarabáka, který sou všichni stejně na palici. ()

Vajonek

Obsahuje drobné spoilery... Animované filmy nejsou můj šálek kávy a mou vášní/lákadlem úplně není ani blízko/středovýchodní kultura. Pokud jste jako já nečetli předlohu Petry Procházkové a podle anotace snímku tak trochu naivně čekali, že osudy Evropanky, která se vdává do Afghánistánu, budou tentokrát mnohem šťastnější, že z toho střetu dvou odlišných kultur vyjde oproti jiným snímkům či knihám na tato témata výrazně vítězněji ta "naše", úplně se nedočkáte. Opět tu, ač asi v trochu mírnější podobě, můžeme sledovat, že i pro muže s velkým srdcem, jak je popsán Nazir, je velmi obtížné, ne-li nemožné, odpoutat se ve svém domovském prostředí od všech těch často tak diametrálně odlišných rodinných, náboženských, společenských zvyklostí a zachovat si tvář, kterou poznala jeho žena, když ještě byli v Evropě. Takže v tomto směru snímek za mě nepřináší nic moc nového a za sebe musím přiznat, že ač se snažím být chápavým a tolerantním člověkem, tak pro některé věci se mi pochopení hledá prostě dost obtížně a filmy o nich pojednávající, pokud nepřichází s něčím novým, už kolikrát moc nevyhledávám, protože se u nich pak akorát rozčiluju (nad nespravedlností, nepochopením, někdy i nad tím, jak k té situaci přistupují/mají pro ni pochopení ženské hrdinky-ač chápu, že musí být někdy extrémně těžké a někdy až životu nebezpečné se vzepřít). Příběh v Mém slunci Madovi ale ozvláštňují animace, které, ač jak jsem zmínila, jim obecně moc neholduji, mi připadají velmi zdařilé. Ačkoliv se díváme na kreslené postavičky, dokážou vzbudit emoce, což se někdy nedaří ani "živým hercům", takže to považuji za velké pozitivum. Atmosféru pomáhá budovat a příběh dělat zajímavějším také třeba přítomnost důležité postavy, takové staré moudré duše v dětském těle, Mada, a nebo také působivá hudba. Takže v komplexu jde o zajímavý umělecký zážitek, který stojí za to si dát (i když, pokud jste nastaveni podobně jako já, se u toho zase budete asi i rozčilovat). 70 %. ()

mira007

Zajímavá sonda do afgánské kultury v animovaném příběhu o Češce, která se provdala za Afgánce a šla za ním do Kábulu. Protože předlohu napsala moje oblíbená novinářka Petra Procházková, beru to jako velmi autentický zážitek, jenže jak jsem si asi odvykl od kreslených příběhů, tak i tohle bych líp vstřebal v celovečerním hraném filmu, nebo dokumentu. ()

bobstock

Jedinečný animák o tomto tématu skrze česko-afghánské oči shrnující skutečné zážitky paní Procházkové. Z mého pohledu dost depresivní i přes koulící oči velkohlavého Mada, protože nedokážu soucítit s postavou Heleny, která z nějakých důvodů chce utéct před sobeckým česko-chlapským světem a dobrovolně vleze do nejbrutálnějšího patriarchátu na světě. Nikde jinde se nemůže snad ženám žít hůř než tam, ´´se tady žije vlastně jednodušeji´´ no aby ne, když se tam uctívají zvyky stovky let staré. Vtipná glosa na Američany zase odbouchli omylem nějaké civilisty, no aby ne, když je tam talibán prorostlej skrz na skrz obyčejnými lidmi, které dokážou používat jako živý štít. Obdivuhodné rozhodnutí, ale jako standartní středoevropan prostě nechápu a nedokážu soucítit s těmito bytostmi, protože tam musí dřív nebo později vzniknout pouze ta jedna milá citová vazba na někoho a zbytek je stockholmský syndrom. V případě mužů to obvykle ze zkušeností bývají zradikalizovaní kluci, kteří se ve jménu Aláha navracejí zpátky, aby vyhodili do povětří kavárnu v centru Paříže, promintě za můj sobecký názor, ale jen čas ukáže, kam se jejich společenství opět přikloní..60% ()

petikacka

Tak jasně, jeden se tady nedozvěděl nic nového co by už ze života muslimů nevěděl. Přesto to pro mě bylo naprosto zajímavé a ta minimalistická animace tomu dodala na autenticitě. Hraný film by tohle nedokázal. Za mě sqělý animovaný zážitek a 85%. ()

zdeny99

Animovaný film vyloženě pro dospělé, kdy ani ta animace vám nevadí. Mě tedy nevadila, a to nemám animované filmy rád. Mě ten film zaujal svojí netypičností. Svým zajímavým námětem a spoustou odlišností, které jsou v Evropě a v arabském světě. Nejvíc mě dostala svatební noc a potřísněné prostěradlo krví. Bohužel po jisté době se ústřední téma filmu topí v nesmyslných odbočkách. [469. hodnocení,  28. komentář, 71%] ()

Majkak

Čistá něžná krása, uvěřitelně pojatý příběh Heleny okouzlené prostředím, které poskytuje jistotu výměnou za jisté omezení volnosti pohybu. Přes všechna úskalí to bylo o něco vlídnější prostředí než původní česká rodina, tedy spíš nerodina – otec neznámý, matka s pozorností upřenou přednostně na nového chlapa. Nazir přes výrazné limity poskytoval jistotu a bezpečí. Skvělý dědeček, relativně snesitelná tchýně. Famózní nalezenec, kterého Nazir přijal až s překvapivě otevřenou náručí. S jemným nadhledem vypráví o běžných těžkostech. Jen ta závěrečná scéna by po návratu Talibánu asi vypadala jinak. ()

sadlokan

Představitelka je vizuálně notně přikrášlena kreslenou kamerou ve stylu” Já sem Pepa Smolík”.A celkově je to prostě tak divně vstřícný k middleast medieval.Můj oblíbenec je prodavač vykartáčovaných polomrtvých slepic. ()

Likan7

Netradiční, ale o to zajímavější příběh o jedné holce. Střet dvou odlišných kultur a snaha začlenit se do úplně jiného světa, než jaký známe mi ale přijde jen načrtnutý. Helena vlastně s ničím moc nebojuje, a když si odmyslím několik nevinných scén (jedu v autě s cizím mužem), její sžití s Nazirovou kulturou tu vypadá jako sluncem zalitá procházka, až na závěr. Jenže čím dramatičtější situace nastávají, tím slabší scénář je, hlavně postava Mada tu za mě absolutně nefunguje a je zbytečnou brzdou (nakonec doslovnou). Animace je jednoduchá, ale trefná a naopak perfektně k filmu sedí. Není to bezchybné, ale rozhodně zapamatování hodné a klidně bych si s Helenou v Kábulu dal dvě hodiny, místo slabých 80. ()

scharkan

Když ona předloha je o tolik moc hlubší, hrubší, zajímavějši a zároveň citlivější, že tahle kostřička se mi prostě líbit nemůže. A mrzí mi to. ()

Na cenách César uspěla i česko-slovenská stopa

Na cenách César uspěla i česko-slovenská stopa

25.02.2023

V pátek 24. února 2023 proběhlo v pařížském koncertním sále Olympia slavnostní předávání prestižních cen francouzské akademie filmových umění a technik, známých pod názvem César. Vítězným snímkem… (viac)

12. Ceny české filmové kritiky - nominace

12. Ceny české filmové kritiky - nominace

04.01.2022

Dnes byly Sdružením české filmové kritiky zveřejněny nominace na výroční Ceny české filmové kritiky za uplynulý rok 2021. Celkem bylo nominováno 16 děl, z nichž nejvíc nominací (celkem 6) získalo… (viac)

79. Zlaté glóby - nominace

79. Zlaté glóby - nominace

13.12.2021

Dnes odpoledne byl zveřejněn kompletní seznam nominací pro 79. ročník Zlatých glóbů, které každoročně uděluje Asociace zahraničních novinářů v Hollywoodu (HFPA). Předávání cen se má uskutečnit 9.… (viac)