Věrni zůstaneme

• Bulharsko Verni šče ostaněm (viac)
všetky plagáty

Historický velkofilm v okázalé mezinárodní koprodukci vypráví o osudech šesti interbrigadistů, kteří společně bojovali v občanské válce ve Španělsku. Odehrává se v letech 1936-1957. Jeho české uvedení do kin se plánovalo na prosinec 1989 a uskutečnilo se jen minimum představení. (CS Film)

Volodimir2

Niekde som čítal, že na konci 80 tých rokoch mal tento film veľký ohlas. Neviem však v akých krajinách to mohlo byť. V Sovietskom zväze diváci ho neprijali, končila sa perestrojka a kritika udalosti z filmu sa im zdala veľmi mierna. V Československu sa film dokončil (dabing) na záver roku 1989 a krajina už mala iné problémy. Rozpadom ZSSR sa zmenila klíma aj v Poľsku, Maďarsku ale predovšetkým aj NDR. A tak internacionálna sedmička z filmu sa stretávala na chate veliteľa brigády, dôstojníka komisariátu obrany Moskvy, neskôr zdegradovaného na veliteľa divízie v prvej línii už vo Veľkej vlasteneckej vojne plukovníka Lapteva. A tá sedmička sa skladala z 2 Rusov, syna už spomínaného plukovníka Peter Laptev a neskoršieho zradcu Valera Čumakov, Bulharka Lilian Toševová, Maďar Šandor Šimon, Čechoslovák Miroslav Bouček, východný Nemec Martin Šnajder (zároveň jeho brat nacista Kurt Šnajder) a Poliak Jerži Jarecki. Všetci sa stretli, ako presvedčení komunisti v občianskej vojne v Španielsku na strane republikánov a už tu bojovali proti nacistom (tí vypomáhali práve frankistom). V ďalšej časti vnútorne bojujem s týmto filmom. Na jednej strane ešte vždy silná propaganda ale na druhej strane úplná presnosť historických udalosti. Zo Španielska sa všetci vrátili do svojich vlasti, návrat sovietov jedného s presvedčivými argumentmi Peter Laptev išiel ako agent imperializmu do gulagu (neskôr si mohol svoju slobodu vybojovať v trestnom prápore, čo sa mu aj podarilo), druhý Čumakov partiu zradil a v kariérnom raste pokračoval. Bulharke manželstvo s Laptevom bolo celý život iba na ťarchu. Poliak Jerži Jarecki ostal slúžiť v divízii Košciuszka, spolu s Maďarom Šandorom Šimonom a Nemcom Martinom Šnajderom všetci v rámci Červenej armády. Čech Miroslav Boučko nastúpil do armády na základe povolávacieho rozkazu a po obsadení Čiech Nemcami ušiel cez Poľsko do Sovietskeho zväzu a bojoval po Svobodovom boku. A tak sa ich osudy zázračne spájali a rozchádzali a film sa snažil aspoň náznakom vysvetľovať jednotlivé historické fakty. Mníchovskú zradu, Sudety, obsadenie Čiech a Moravy Hitlerom, Stalinove čistky v armáde, gulagy, prepadnutie Poľska aj Červenou armádou, náznak Katyne, prepadnutie Sovietskeho zväzu, vznik 1. česko-slovenského samostatného práporu, vznik 1. poľskej pešej divízie Tadeusza Košciuszka, oslobodzovanie, maďarské udalosti. A to si myslím, že bolo veľmi veľké sústo pre tento dvojdielny film. ()

slunicko2

Křečovitý, nepřesvědčivý a k tomu ještě nudný film. 1) Ambiciózní námět nenašel odezvu v mizerném scénáři i režii._____ 2) Český dabing navíc shodil i možná zajímavý jazykový mix. ()

zette

Takova rozsahla koprodukce a nic z toho. Film pusobi jako ze sedmdesatych let, zadny progres, strasne dialogy. Verni zustaneme je neskutecne nudna podivana. Vubec se nedivim, ze je tento pocin temer zapomenut. ()

Vesecký

Mám vždycky z těchto politických velkofilmů na tři hodiny trochu strach. Ale zvědavost mi nedala. V ovzduší sovětské perestrojky vznikl film, který zpočátku vypadal jako nesourodý a poněkud nepřehledný slepenec. Šestice interbrigadistů, kteří brání španělskou republiku proti Frankovu režimu, se po její porážce vrací do svých vlastí a každý prožívá další osudy. Je tu vykreslena absurdní krutost Stalinova režimu, který poslal hlavního hrdinu na nucené práce na Sibiř jako agenta imperialismu. Ostatní prožili těžká léta války, ta jsou vykreslena zkratkovitě, protože je každý zná. Mnohem důležitější bylo pro tvůrce vykreslit osudy našich hrdinů v poválečných letech, od obsazení Berlína po maďarské události v roce 1956. Se zjevnou a úspěšnou snahou o objektivní pohled tu opět vidíme, jak jsou někteří zbavováni míst v armádě, jak se museli rozejít bulharská vojačka se svým sovětským milým. Zvláště záběry z maďarského "povstání" jsou varovným signálem právě v současné době, kdy hrozí kvůli obdobné krizi na Ukrajině srážka světových dosahů, která by v případě konfliktu velmocí zasáhla nás všechny. Několik českých herců kromě Vladimíra Dlouhého (sám ve své roli dost nevýrazný a snad i nevhodně obsazený) nemělo moc příležitostí (Sovák, Postlerová). Čtyři hvězdičky, na které se film svým závěrem vyšplhal, jsou zasloužené. ()

Pavelpi

Tendenční film,který ukazuje válku jako srandu pod vedením SSSR a to se mi nelíbí.Nepřátelé střílí jako o život a nic,ale naši vystřelí a zásah.Tohle neberu.Dvě hvězdičky jsou pouze za výkon Jiřího Sováka. ()

Tormentor665

Na jednu stranu je zajímavé sledovat, co glasnosť dělala se socialistickými interpretacemi, kde tabu zůstala a kde probíhalo tání. Na druhou stranu je tohle taková nuda a tak špatné zrežírovaná a napsaná, že člověk musí být odvážný, aby to snesl. Kromě stále tendenční scény z Maďarska, která má celkem spád (připomínala Vávrovu trilogii), je to tak rozstříhané, že se prostě ztratíte. Tady soudruzi udělali chybu. Tohle pustit třídě povinně, tak to pak všichni při studentských volbách dají Dělnické straně. ()

ragnar1

To je dobrej paskvil. Film dobrej leda k ukázce toho, jak se v průběhu druhé poloviny 20. století proměnoval komunistický výklad občanské války ve Španělsku až po události v Madarsku 1956. Je ale pravda, že jsem se v určitých chvílích náramně bavil. Některé mýty byly změněny, ale některá jiná tabu přetrvala a nabývala až komické podoby. Taky mě zajímalo, jak vysoké bylo všimné, které přesvědčilo české herce ke spolupráci... ()

McMerkurion

... docela mišmaš, je dost problém se v tom zorientovat, a nic nového v dnešním světle neukazuje, takže zapadne hluboko v regálech zapomnění ... no, ona to ani není škoda ... ()