V kurdské vesničce Zalava přebývají zlí démoni. Nebo si to aspoň její obyvatelé myslí, a tak čas od času dochází ke krvavým střetům s těmi, kteří jsou démony domněle posedlí. Když Masoud, seržant místní policie, chce před svým odstoupením vesničanům zabavit zbraně a dovolí si označit šamana Amardana za šarlatána a zatknout ho, spustí to v komunitě mohutnou vlnu nevole, která zapříčiní nečekané oběti. V celovečerním hororovém debutu Arsalana Amiriho sledujeme na pozadí íránské revoluce lidské dilema mezi rozumem a intuicí, tradicí a modernitou, individualismem a sociálním tlakem. Záhada o Schrödingerově démonovi svou zlověstností znejistí i ty nejskeptičtější z nás. (MFF Karlovy Vary)

Slarque

Z Íránu znám jen jejich festivalová dramata, takže zástupce zdejšího žánrového filmu jsem si nenechal ujít. V titulní kurdské vesničce řádí démon, což se pozná podle toho, že se postiženému spustí krev z nosu. Naštěstí je tu šaman, který ho přemůže a zavře do zavařovací sklenice (to není spoiler, tohle se seběhne hned v první půlhodině). Takže se to celé dá číst i čistě realisticky jako souboj racionality s pověrčivostí. Asi není vhodné od toho čekat opravdu horor, protože na pohled prázdná zavařovačka asi vyděsí málokoho, ale kromě zábavy to přináší i celou řadu vážných otázek. Takže dojem pozitivní. ()