Prolomit hranice: Naše planeta je věda

• USA Breaking Boundaries: The Science of Our Planet
USA, 2021, 73 min

Réžia:

Jon Clay

David Attenborough (sprievodca), Johan Rockström (sprievodca)

David Attenborough a vědec Johan Rockström zkoumají rozvrat biodiverzity na planetě Zemi a hledají způsob, jak odvrátit krizi. (Netflix)

November481

Kde jen začít, zajímavý počin, který poukazuje na několik největších "problémů" planety země, nicméně mám s ním i pár problémů. Ve snímku Vám nikdo nedá roky nebo časové úseky, vše o čem se mluví jsou alespoň za mně odhady a z větší části nahodilé čísla, které vypadají hrozně. Podle těchto dat se následně snaží stanovit hranice, kdy se již nedá vrátit, no řekněme, že se tomu dá těžko věřit, když v úplném závěru, kde se mluví o záchraně se i tyto podle nich nenávratné limity stejně vrátí do zelených barviček. Dále se potkáte s milovníkem korálů, který je zřejmě totálně žere a chce s nimi mít rodinu a holkou, která zas miluje ptáky, kteří si prostě našli jiný strom a ona je nemůže chudák již pozorovat. Teď mně nechápejte špatně, celý počin je super, informuje o dost věcech v přijatelné formě, ale mám na to trošku jiný názor. Za mně, všechny tyto věci vycházejí z přelidnění planety a veškerý problém, který stanový, tak s tím souvisí. Na jednu stranu mluvit o tom, ať nejíme maso a že máme jíst zdravě, pak že se vysekávají pralesy pro úrodnou půdu. Nevím jakým způsobem to, že člověk konzumuje krávy, prasata nebo kuřata, které se normálně chovají má způsobit vyhynutí milionů druhů jiných zvířat. Ale mám na to prostě jiný názor a asi mně nezasáhl ten shock effect, který se to nějakým způsobem snaží vyvolat. Nicméně doporučuji, pokud Vás podobné věci zajímají. ()

Bogrant

David je čím ďalej, tým viac kritickejší voči ľudstvu a to je dobre. Tento film je podobnou výpoveďou vedcov ako mnohé iné. Zrozumiteľný, opodstatnený, bohatý na info, vizuálne pôsobivý a rovnako potrebný, pretože ako zaznie aj tu, ľudia stále nepočúvajú. V tomto prípade to však môže byť v konečnom dôsledku i kontraproduktívne, nakoľko prosby a kázne vyvolávajú u väčšiny presný opak. Ľudstvo sa tak ľahko nezmení, a nič na tom ani covid nemení. Dokument je to ale kvalitný. ()

JohnCZ

V podstatě se jedná jen o rozšíření informací z předchozího dokumentu A Life on Our Planet. Opět podnětné, opět zajímavé, ale více postavené na povídání a (repetitivních) animacích, takže to působí více jako takové ty tradiční dokumenty, které známe z televize. Podrobnější info je fajn a opakování je matka moudrosti. Kdo má ale už něco málo nakoukáno nebo načteno a to nejen třeba od Davida, tak se nic vyloženě objevného taky asi nedozví. Až na tu over the top zmínku o covidu, která mi v tomhle kontextu přišla dost mimo, jinak ale dobré. ()

Arsenal83

Rok, ktorý zmenil Zem bol v podstate o tej istej téme. Aj tam veľký David rozprával o tom, že proste musíme tú biodiverzitu zachrániť a plne ho chápem a veľmi rešpektujem. Ale ako som napísal aj predtým, je samozrejme pravda, že prírode sa darí oveľa lepšie, keď tam nie sme. Ale zas na druhej strane sa čo má stať? Na planéte žije stále viac a viac ľudí, máme teda úplne znížiť populáciu, len aby sa všetkým zvieratám darilo dobre? Nemôžeme viesť lásku k ekológii a životnému prostrediu k ekofašizmu. Dokonca je v dokumente spomenutý blud, že covid-19 je vraj následkom klimatických zmien. Tak neviem, za vírus vzniknutý v laboratóriu môžu asi fosilné palivá a drevorubači. A potom tu našli ešte jedného tajného vinníka. Uviedli tu, že za všetko môže aktivita človeka za posledných 50 rokov. Páni si ale nevšimli, že pred 50 rokmi žilo na Zemi 3 miliardy ľudí, dnes je to už skoro 8 mld. Takže na vine sú tehotné ženy. ()

Kothy

Další z řady dokumentů, které se nás snaží varovat před devastováním naší Země člověkem. Postupně se zde rozebírají různé aspekty a jak si v jednotlivých z nich stojíme. Pokud je pravda, co se tu tvrdí tak máme vážně na mále. To ale na věci podle mě nic nezmění a tyto věci se budou dít dál... Člověk ale nemusí souhlasit se vším, co se tu dozví. "Příští roky budou zásadní." ()