Bývať proti všetkým

(festivalový názov)
  • Česko Bydlet proti všem (viac)

Film rozpráva niekoľkoročný príbeh mesta, kde sa radnica rozhodla skúsiť jeden z nových spôsobov boja proti „biznisu s chudobou“, tzv. Rapid Rehousing. Princípom je poskytnutie stabilného domova rodinám v bytovej núdzi, obetiam tohto biznisu, na ktorý dopláca aj štát. Mnohí so sebou vlečú dlhy alebo nezaplatené nájmy z minulosti, čo vyvoláva skepsu aj odpor časti politickej reprezentácie i obyvateľov a prostredníctvom sporu v tejto rovine film reflektuje aj dramatický spoločenský konflikt. (Jeden svet)

boogieman

Doležitá a aktuálna téma, ktorá je spracovaná spôsobom ktorý sa k nej hodí. Od vyššieho hodnotenia ma odraďuje predovšetkým to, že tákyto typ dokumentov s reportážnym základom nie je zrovna mojím obľúbeným žánrom. Napriek tomu oceňujem prítomné remeselo a aj odvahu pustiť sa do tejto neľahkej témy, ktorej súčasná spoločnosť v našich končinách príliš nenahráva. Takisto sa mi páči, že film sa nebojí ukázať prstom - a hoci nesúdi - jeho cieľom nie je ani objektivita. 3,5*. ()

janka007

Často není pořádně rozumět zvuku filmu a taky by nebylo od věci textově (titulky) představit jednotlivé mluvčí, co v dokumentu vystupují. Téma super, dokument důležitý. ()

vecnevysmata

Po deseti minutách mi bylo zle od žaludku a měla jsem pocit, že to prostě nedám. Česko je fascinující kraj, kde v 21. století pánové v sakách zřejmě nechápou, proč by matky s dětmi (nebo kdokoli jiný) měly vůbec někde bydlet, a kde prosazovat jakoukoli moderní (nebo nedej bože humánní) politiku je utopie předem odsouzená k nezdaru. Starat se o nejslabší členy společnosti je zřejmě u nás zcela radikální idea. Výjevy ze zasedání městských zastupitelstev, která se zřejmě teleportovala z raných devadesátek (ty ubrusy!!!), a kde sedí páprdové jako vystřižení z husákovského Československa, jsou zcela fantaskní. A bohužel se zde nechystá žádný happyend. Film mě utvrdil v přesvědčení nikdy, nikdy se do této zvrácené země nastálo nevracet. ()

Začíná festival Jeden svět

Začíná festival Jeden svět

10.05.2021

Dnešním dnem začíná po celém Česku festival dokumentárních filmů o lidských právech Jeden svět. Poprvé ve své historii proběhne celý online. Festival potrvá až do 6. června a diváci a divačky se… (viac)