Odraz

(festivalový názov)
  • Česko Odraz (viac)

Ukrajinský chirurg Serhij je zajat ruskými ozbrojenými silami v konfliktní zóně na východě Ukrajiny. Jako válečný zajatec je svědkem hrůzných scén ponižování, násilí a lhostejnosti k lidskému životu. Po propuštění se vrací do svého pohodlného středostavovského prostředí a pokouší se najít smysl života tím, že obnovuje vztahy s dcerou a bývalou manželkou. Znovu se učí, jak být mužem a otcem. Ze všech sil se snaží pomoci své dceři, která potřebuje jeho lásku a podporu. (Cinemax)

rivah

Film ukazuje drastickou tvář současné války, mučení, kremaci. Bohužel je stručný scénář příliš natažený. /Zajímavější by bylo ukázat druhou stranu, jak Ukrajinci zacházejí se zajatými Rusy/.(50%) ()

Slarque

Dlouhé, centrálně komponované, převážně statické záběry, ze kterých je tvořen celý film, opravdu vyžadují diváckou trpělivost. V první půlce filmu peklo ruského zajetí, ve druhé tápání po návratu domů. Přestože i mně tu připadalo pár záběrů zbytečných, emocionálně to všechno funguje, jak má. ()

Arsenal83

Páči sa mi režisérsky štýl statickej kamery. Je ňou typický a na túto tému bol veľmi vhodný. Prvá polovica je ale jasne silnejšia než tá druhá. Na Donecku sú rôzne zábavky, videli sme nôž v hrudi, vŕtačku v stehne, spaľovane mŕtvych. A i ten vzťah k životu, tá otupelosť, keď okolo teba číha smrť alebo mučenie, čo vyúsťuje až do obchodovania s mrtvolami. Po návrate domov to už nebolo také silné, ale stále posolstvo ostáva. Samozrejme, že je to ukrajinský film, tak tie zverstvá sa ukazujú len z ruskej strany. Som si istý, že z opačnej strany to fungovalo na Donecku rovnako. Pretože zastávam obmenené heslo Bolka Polívku a namiesto Pro mně Cikán jako černoch používam: Pre mňa Ukrajinec ako Rus. Mentalita tam je určite rovnaká, ešte aj jedným jazykom vlastne rozprávajú. Všade sú dobrí aj zlí, niektorí sú tam z donútenia, iní ochotne urobia aj nadprácu. Je to o individuálnom človeku, vždy to tak bolo. Na geopolitické súdy v tomto prípade nevidím priestor. Predsa však jedna zaujímavá informácia. Hneď na začiatku filmu je popis november 2014 - 1. rok ukrajinsko-ruskej vojny... Hm a dnes nám všade tlačia do hlavy, že ono to začalo až 24.2.2022... ()

Azurose

Představte si, že napíšete námět na 30 minutový film a pak z toho uděláte celovečerák. Přesně tohle je případ tohoto filmu. Téma palčivé, chvilkami brutální, občas emocionální. Statickou kamerou se pomyslně dostanete do dění filmu, což výborně funguje, ale ohromně nudí. Kdybych měl z filmu odebrat nebo zkrátit zbytečné scény, které nijak neposouvají děj dopředu, měl by film 1/3 stopáže. Každopádně se jedná o vcelku povedený realistický film, který ukazuje válku opět z jiné stránky. ()

xxmurphyxx

Dve hodiny ukrutnej nudy a ničoho. Nejaká tá scénka s mučením to nezachráni, ale ak niekoho baví sledovať tri minúty otvárať bránu, päť minút sa prezliekať chlapa alebo desať minút hľadieť postavu do blba, nech si kľudne prihodí aj desať hviezd. ()