Dvojník

(festivalový názov)

V blízkej budúcnosti sa žena menom Sarah (Karen Gillan) dozvie, že je nevyliečiteľne chorá. Aby zachránila svoju rodinu pred bolesťou zo straty, rozhodla sa pre svoj klonovací postup a vycvičí klon, aby sa cítila ako ona. Potom sa však Sarah zázračne uzdraví, čo ju privádza k novému problému: v spoločnej budúcnosti ľudia nemôžu existovať dlhšie, ako je časový limit ich klonov. Podľa zákona musí Sarah a jej klon nakoniec medzi sebou bojovať až do smrti. (ČSFD)

EvilPhoEniX

Za mne výborně mrazivá weird artsy festivalovka, která je bizární, znepokojivá a pro mne hodně nepříjemná. Riley Stearns mi sedí, už jeho předchozí prvotina Art of Self Defense byla velká pecka a tady jede podobný styl. Hodně mi jeho styl připomíná Yorgose Lanthimose ( Humr, Zabití posvátného Jelena) a po dlouhé době mě dialogy bavily tak moc, že jsem schopný tolerovat i absenci Gore a akce. Film se odehrává v blízké budoucnosti, kde lidé, kteří umírají mají možnost se naklonovat a tím je i Karen Gillan, která se dozví, že je smrtelně nemocná a příliš času ji nezbývá. Herci se chovají lehce jako roboti, ale mně to příšlo zvláštní a rozhodně zajímavé ( úvahy, dialogy, nevídaná mluva- tohle mě hodně drželo v pozornosti), navíc je tu fakt odporný systém s drsnými pravidly, zkrátka svět, kterého se dožít nechceš. Herecké výkony TOP, Aaron Paul vyloženě výborný, atmosféra je hodně depresivní, je tu pár zajímavých zvratů a rozhodně je zde i zajímavý konec. Mě tahle provokativní a znepokojivě bizární depka moc sedla. Když o filmu po skončení dokážu mluvit i půl hodiny je to dobré znamení. Místy mi bylo tak nepříjemně ( situace, které hlavní hrdinka zažívá jsou Level Hell) že to mělo pro mne i hororové prvky. Příběh 4/5. Akce 1/5, Humor 3/5, Násilí 1/5, Zábavnost 4/5 Hudba 3/5, Vizuál 3/5, Atmosféra 4/5, Napětí 2/5, Emoce 4/5, Herci 4/5. 7.5/10. ()

verbal

Minimalistická a vcelku originální klonovací Vě-Fa taškařice, sterilní jako kachličky v pitevně a s parádně strojovými dialogy z již plně odtažité, depresivní zdigitalizované budoucnosti, ve které Karin Kiliánová vystřihla tu nesympatickou zpruzenou piču tak dokonale, až ji podezřívám, že je nesympatická zpruzená piča od přirození i po vypnutí kamer. ()

choze

Další Stearnsův znepokojivý film s jeho specifickým humorem, který se po předchozím Art of Self-defense opět zaobírá bojovým výcvikem, tentokrát na souboj na život a na smrt se svým klonem. Zajímavý, za vlasy přitažený námět, který si přesně říkal o zvolený žánrový mix ponurého thrilleru a černé komedie. Mimoňská hrdinka v dvojitém podání Gillan pronášející s kamennou tváří vtipné hlášky nejspíš leckoho odradí, ale mě ji bavilo sledovat. Taky nečekejte žádnou akci, tohle není o násilí, ale o přípravě na něj. Lahodně znepokojivá byla scéna s holčičkami dvojčaty u domečku na dětském hřišti. ()

Eliott

Nevšedně natočený snímek z blízké budoucnosti s velmi pozvolným vývojem. Dílo zaujme zejména ponurou atmosférou bezvýchodné situace a nevšedními, ale velice poutavými dialogy. Kvalita je průkazná již mírou nenávisti, jenž dvojník Karen Gillian a celá její rodina v divákovi vzbuzuje. I když byla situace na jednu stranu úsměvná, s hlavní představitelkou nešlo nesoucítit a zároveň neobdivovat její nasazení. Mé nadšení zhatil až bizarně uchopený závěr, kdy slečna stráví více než třetinu stopáže pečlivým tréninkem a přesto nejdůležitější scéna proběhne mimo záběr. Ani mi tak nešlo o to, kdo nakonec zvítězí, i když by happy end nepochybně potěšil. Ale naštvali mne hned dvě zásadní věci. Jednak absurdita finální zápletky, kdy dle mého nebyl žádný důvod si začít náhlé vzájemné důvěřovat a o to méně si ještě komplikovat život protizákonným jednáním a útěkem od úřadů. A další věc, jenž mi vadila snad ještě více, je nejasnost průběhu. Sice je očividné, jak to skončí. Nicméně to, co se v lese nakonec stalo se již nikdy nedozvíme. Byla snad otrávena a nebo skutečně došlo na souboj? Zklamání ovlivnilo mé hodnocení. Jinak by to byly jasné čtyři hvězdy. 54% ()

JAn

Dual se na první dobrou možná tváří jako high-concept sci-fi thriller, jenže to by za ním nemohl stát Riley Stearns. Jen krátce po dynamické expozici lákající na líté duely s nepotřebnými klony na scénu nastupuje tradičně neurotická Karen Gillan a drsnou akci střídá kousavá satira tematizující bezvýchodnosti života v blízké budoucnosti. Stearnsova novinka jakoby vypadla z ranku Černého zrcadla a na jednu stranu nešetří svérázným černým humorem, ale na tu druhou dokáže být stejně tak dobře temná, deprimující a emotivní, čemuž výrazně nahrává i antiklimatický a o to tragičtější závěr. Rozhodně nečekejte žádný nervák, Dual je hlavně nevybíravou charakterovou studií. A Gillan je ve své výstřední dvojroli neskutečně autentická. ()

darkrobyk

Tak za mě příjemné překvapení. V podstatě vztahové drama, kde Sára zjišťuje dvě věci - jaký je ve skutečnosti její manžel a jak ji vidí a že touha žít je vskutku obrovská. Chvílemi je film cynický, třeba když se lékařka baví se Sárou o možnostech pohřbení nebo vyobrazené způsoby, jak se naučit ovládnout emoce a zabít. Sářin klon má ovšem svůj plán. Teď jde o to, kdo s koho a zda vítěz bude šťastný. A úvodní souboj je pěkně syrový a mrazivý....tudíž divák už ví, co může v případě Sáry očekávat. Konec - možný spoiler - by se mohl zdát useknutý, ale stačí se zamyslet nad významem kruhu...nejen. ()

DJ_bart

"Sarah, you're going to die." "Oh, why aren't I crying?" ________ Karen Gillan v brilantní dvojroli, Aaron Paul, obzvlášť morbidní černý humor, minimalisticky bezemoční a chladná režie jak od Yorgose Lanthimose, a absurdní zápletka s existenciálním podtextem alá Black Mirror mi bohatě stačí k tomu, abych se vznášel v pětihvězdičkovým nebi. Prvotřídní slow-burner od kterýho nevíte co očekávat. ________ "Are there any styles of music you don't like so much?" "Metal. It's just a bunch of noise." ()

666teen

Opravdu moc pěkná klonovací taškařice. Ale i těch 95 minut je dost. Ovšem jako lehce pokrácený díl Black Mirror by to bylo za plnou palbu. Civilní, uvěřitelné. ()

pornogrind

Umíráš? Máš možnost pořídit si svůj vlastní klon, kterej tě nahradí až zemřeš. Téhle možnosti využije Sarah(Karn Gillan). Jenže klon Sarah začne nahrazovat skutečnou Sarah i když ještě žije. Zanedlouho si podmaní přítele i matku Sarah. Další ranou pro Sarah je když se dozví, že vlastně neumírá. V normálním světě by to pro všechny byla šťastná zpráva. V tomhle světě ale čeká Sarah boj se svým klonem na život a na smrt. Sarah(originál) sice trénuje aby se nakonec divák finálního souboje stejně nedočkal. Za mě jde spíš o ukecanou Sci-fárnu bez jakékoliv akce. Sci-Fi až tak neholduju takže je možný, že fanouškům Sci-Fi filmů to třeba sedne víc. Jsem si ale naprosto jistej že tenhle film díru do světa(filmu) neudělá. ()

dr.horrible

Dosť dobré Black Mirror. Maximálne komorné, často pripomínajúce svoje kvality. Nie je to možno tak úderné, ako predošlý Stearns, ale o to vyspelšie, a úplne najviac ma dostalo, ako sa chcel evidentne vyrovnať s kritikou zastrelenia psa v The Art of Self-Defense, no a lepšie by to nezvládol ani von Trier. Mal som záchvat smiechu. ()

Anderton

Kvalitné psychologické sci-fi, ktoré by získalo viac pozornosti, ak by bolo nakrútené v rámci Black Mirror. Príbeh akoby z tohto seriálu priamo vypadol a boli k nemu pridané niektoré vystrihnuté zábery, aby išlo o celovečerný film. Pričom nič zbytočné tu nie je. Chladný svet blízkej budúcnosti, kde sa nechovajú bez emócií iba naši umelí dvojníci, ale aj my, a možno aj preto sú tie napodobeniny tiež chladné. Ak sa tu zobrazené stane niekedy skutočnosťou, myslím predovšetkým v štýle chovania spoločnosti, nie že za hodinu vám vytvoria klon, tak sa asi nikto nebude diviť. Paul a James sú skôr lákadlá, než že by sa poriadne herecky zahriali. Aaron má ale dôležitejšiu úlohu. No a záver bude zrejme myslený tak, aby ste si mohli vybrať jednu z dvoch ponúknutých verzií. ()

Marze

Predstavte si svet, v nemz muze kdokoli stvorit perfektni, tedy skoro perfektni klon, takze kdyz opustite svou rodinu, nikdy vas neztrati. Jde o malou sci-fi komedii s tematy spojeni a rozpojeni, nebo individualita a existencialni drama. Je tu temny humor a vypraveni je line.Zdalo se mi, ze myslenky filmu nebyly moc rozvinute. Za me 50%. ()

Arsenal83

Kto by chcel vidieť Karen Gillan dvakrát, má možnosť. Pre mňa je aj raz veľa. Najmä keď masturbuje v spotenom tričku, to bola scénka, ktorá naozaj neviem, čo mala svetu priniesť. Celkovo herecky pôsobila ako bez duše (možno to bol zámer) a taký Aaron Paul asi nemá na hypotéku, inak nechápem, čo tu robil. Pritom premisa filmu dobrá, ale najhoršie je, že na konci filmu pochopíte, že ten obsah popísaný distribútorom je zaujímavejší než samotný film. ()

TheEvilTwin

Kvalitní brainwash. Jestli tohle někomu přijde jako plnohodnotný a dobrý film, tak asi nedával pozor. Už od začátku nulové herectví, nulové emoce, nulový divácký zážitek a nulové použití mozku ze strany tvůrců. Nápad je to dobrý, ale provedení katastrofální - díky výše zmíněnému si pak divák jednoduše nemůže užít děj ani fandit postavě, když neprojevila jedinou emoci, všichni se navzájem baví jak robotické stroje a dialogy jsou jak z telenovely na TV Nova. Finále film vlastně ani nemá, nemá akci, nemá krev, nemá drajv a celé je to neskutečně nasrávající brak. Jo a blízká budoucnost, kde se klonují lidi, ale jezdí v autech z minulého století a telefony vypadají jak staré dotykové nokie? Bravo, další třešnička na dortu a důkaz, jak moc u filmu tvůrci asi přemýšleli. ()

JASON_X

Nízkorozpočtové scífko sice s poněkud slabou až slabomyslnou zápletkou, ale s tuze zajímavou stavbou příběhu i režií. Děj je většinou statický a extrémně neakční, jeho postavy svou strojovou mluvou i pohyby připomínají androidy, obsah jejich dialogů je místy absurdní, výsledná atmosféra filmu je artová až surreálná. A na první pohled jednoznačný závěr se v samém závěru stane závěrem částečně nejednoznačným a divák se může svobodně rozhodnout, jakou ze dvou nabízejících se point si zvolí jako tu správnou, protože tvůrci mu nejednoznačností závěru dávají svobodně na výběr (ale to může být jen můj subjektivní pocit a pointa je přece jen jenom jedna a je úplně jasná). Sice se v žádném případě nejedná o nějakou popkulturní blbůstku pro žrouty popcornu, ale nečekejte ani nějakou hlubokou psychologii a existenciálně výjimečně silný zážitek. Silné tři. ()

Morholt

Ten dvojnický koncept se mi vlastně moc líbil. Podmínky, kdy si jde pořídit klon či opatření, ve chvíli, kdy se situace originálu mění, to všechno značilo, že u toho někdo přemýšlel. Ale zpracování mi přešlo bezkrevné i bez emocí. Co se Karen Gillan týče, tak tu mám jindy docela rád, ale tady jsem si přál, aby se ve své dvojroli zabila navzájem. Škoda. 40% ()

Ouwen

Dost temný a nihilistický. Dual rozhodně není pro všechny, protože se to odehrává tak antiklimanticky a skončí to tak nějak - nijak, že to v divákovi může zanechat určitou prázdnotu a nenaplněnost. Je to odvážný grip, jakým se rozhodl Stearns Dual zalomit. Opět lze pochválit kvalitní audiovizuál a citlivou, místama vtíravou režii. Film působí chladně a klaustrofobicky. Aaron Paul fakt potěšil a role drsnýho trenéra mu sedla. Dual mě vyvedl z míry svojí nepředvídatelností/předvídatelností a nabídl mi kvalitní, vyvážený filmařský prožitek. ()

Philcze

Stearns pokračuje ve stylizaci načrtnuté v Art of Self Defense, jen s výrazně menším úspěchem. Zatímco seriózní absurdno předchůdce bodovalo kvůli nepředvídatelnosti a výbornému Eisenbergovi, tady je z něj jen prchavý extrakt plný nesnesitelných dialogů a povědomé analýzy identity a vlastního já. Konec je pak vyloženě zbabělým sjetím z cesty, který částečně podkope, k čemu film celou hodinu a čtvrt tak odhodlaně roste. Už minule jsem si ale všiml, že Stearns inklinuje k ostrým momentům překvapení a humorné syrovosti, podobně třeba jako Yorgos Lanthimos, jen tentokrát nedokáže naplno využít svůj vlastní koncept. 50 % ()

AffectedFace

Celkem těžké ohodnotit snímek, kterej se snaží tvářit jako převrat, ale přesto je to levnej brak. Scénář prvních čtyřicet minut funguje bezchybně, až pětihvězdičkově, poté se zasekne na stejné lince a už nepřináší žádné zajímavé zvraty a vede do silně mysteriózního finále, u kterého je nutné zaměřovat se na detaily dialogů (což bylo fajn, ale nakrátko). ()