Před šedesáti lety vznikl zábavný pořad o Janu Nerudovi plný scének, vyprávění a písniček. Slavný spisovatel a básník v podobě Karla Högera v něm navštíví televizní pracoviště a v rozhovoru s hlasatelkou Hedou Čechovou vypráví o sobě i své době. Dozvíme se například, že básník mimo jiné předpověděl vznik televize a autor barvitě popíše, jak vypadal příjezd prvního vlaku z Vídně do Prahy. Jak by měla vypadat divadelní hra, aby se líbila měšťákům, vypráví scénka podle Nerudova fejetonu. Další scénka zobrazuje mladý manželský pár, který se zrovna přistěhoval do nového podnájmu domu, jehož pan majitel je vydřiduch a zloděj. Veselý rej v hostinci zobrazí poslední scénka s malíři, básníky a umělci pražskými. Nechybí Romance o Karlu IV. Výtvarnou podobu pořadu vtiskl svými kresbami Kamil Lhoták. (Česká televize)

Pitryx odpad!

Netuším co to byl za pokus a mohu jen suše konstatovat, že životopisný film má vypadat drobátko jinak. Na tohle se dalo dívat jen při scénkách (dvou, pěkně prosím) a vychutnat si pana Hlinomaze. Jinak to bylo naprosto k ničemu. Vůbec mne to nezaujalo a nebýt těch dvou scének, skončilo by to bez plusových procent. I tak je těch deset hodně na hraně, protože zhruba deset minut z padesáti, které pobavily to je hodně málo.  10 %  ()

rivah

Velmi zdařilý portrét Nerudy (s tváří a osobností Högera) jako fejetonisty, básníka i člověka, který předběhl dobu (nejen) svou vizí tele(vize). ()

Marthos

Zašlé, antikvární dílko plné vousatého humoru a ošklivých ženských. Pořad byl zřejmě součástí televizního cyklu Úsměvy mistrů. ()