Norská diplomatka se vydává na Blízký východ a spoléhá se na to, že jí staří přátelé (a hluboké tajemství) pomůžou vysvobodit unesenou dceru. (Netflix)

bearmeedek

No, a je to tady. Kdejakou sračku hodnotí stovky lidí a tento klenot má momentálně jen 56 hodnocení. Chápu, že název nic moc. Někomu se může vybavit i osel. Ale velmi stručný obsah už něco naznačuje. I když skutečnost je pak překvapivě jiná. Seriál vyniká propracovaností, napětím i ukázkami, jak jednají politici, teroristi, ti druzí teroristi a vůbec všichni, co v těchto zemích žijí. Chytře nastavené postavy, kde se postupně ukazují nečekané vazby i nečekané chování. Akční scény na úrovni a napětí je udržováno vlastně při celém ději. Matka z Norska má v sobě hodně velkou mrchu. Něco mě ale u této postavy překvapilo ještě víc. Herečce této role je 57 let a vypadá tak na 65 let. Chlápkovi, který hraje jejího bývalého milence je 44 let, u manžela je to 55 let. Oba chlápci jsou z ní odvázaní. Tohle na mě fakt nepůsobilo moc věrohodně. A poznámka k hodnocením na konec. Několikrát je tu zmíněno, že Fauda to není! Opravdu, není, ale nikde není prezentováno, že by to tak mělo být. Pro úplnost, není to ani Poklad na stříbrném jezeře. Je to Oslice a ta je prostě dobrá. Zvlášť v záplavě nabídky Netflixu se toto podařilo. ()

petikacka

Český název je opravdu nomen omen. Je to taková dívka z osla. Ostatní nechť mi prominou, ale toto bylo o ničem. Akorát se tu přehazovala politika z ISIS na Hamás, Mosad se tu tajně mísil tu více či méně a Norsko o ničem "vlastně" nevědělo. A všechno se to dělo pouze díky norské rozprávěčce, která se kdysi při mírových dohodách seznámila s palestinkou a izraelcem  a teď po nich chce zachránit dceru. Mě to připomnělo dávné zprávy z TV, že západní břeh Jordánu a pásmo Gazy jsou neustále ve velkém napětí a blablabla... Každý má máslo na hlavě, všichni chtějí ze situace něco vytřískat a navíc zrádců je tu habakuk a přitom nikdo neustoupí ani o píď a západ se k ničemu nehlásí. Mě to tedy vůbec neoslovilo akorát mi to odhalilo ty zákulisní intriky o kterých se běžně žádný obyčejný člověk nedozví. Za mě 45% ()

Morholt

Díky půlhodinovým epizodám seriál neskutečně šlape, takže se tu nenajde ani jedna chvilka, aby se divák rozhlížel, co kde lítá. O dramatické chvilky není nouze, najde se i jedna nervydrásající sekvence, ze které mi nebylo dlouho dobře a ani herecky to není vůbec špatné, ačkoliv norská matka mi občas fakt lezla na nervy. Nicméně přesně podle dnešních trendů jsou tu v hlavní roli ženy a chlapi jsou tu odsouzeni do role juniorních partnerů. A v muslimském světe, kde se seriál částečně odehrává, to vynikne o to víc. Druhou věcí, která mě zarazila, je neznalost prostředí. Pokud by se jednalo pouze o norskou produkci, tak ještě dejme tomu, ale vzhledem k tomu, že se na sérii podíleli i Izraelci, tu některé věci bijí do očí. Ale to dobré nakonec převládlo. 70% ()

M.i.k.e

mám rád seriály s blízkovýchodní tématikou a Dívka z osla (to malé o tam sedí mnohem víc) má rozhodně svoje klady - hlavně solidní spád díky krátké stopáži epizod. Na druhou stranu se ale nejde ubránit srovnání s jinými kousky (hlavně s Faudou a to nejen díky účasti některých herců) a tam už to bohužel není taková sláva. Sice nevím jak bych se v podobném případě choval - nejspíš taky jako debil - ale děsně mě iritovala nejen samotná unesená Pia, tak hlavně její matka, která kam vlezla to akorát všechno zkomplikovala a místo vysloužilé diplomatky připomínala spíš slona v porcelánu.Další sérii,která by se mohla jmenovat Osel z Jeruzaléma bych si ale klidně dal ...70% ()

jedna_vrana

Od prvej časti som si uvedomila, že tento miniseriál budem porovnávať s „Faudou“, ktorá vo mne zanechala silné pocity. Tomuto príbehu však vyčítam hluché scény a mnoho neuveriteľných momentov. Ak by to bol film, dalo by sa to akceptovať, ale desať, aj keď krátkych častí, bolo priveľa. Za mňa trochu B-éčko. ()