Nová šestidílná adaptace stejnojmenného románu Lena Deightona vypráví napínavý špionážní příběh, odehrávající se počátkem 60. let 20. století, v období jednoho z vrcholů studené války. Svět je rozdělen na dva nesmiřitelné bloky, které spolu závodí ve zbrojení a hrozí si vzájemným zničením. Každá ze stran si bedlivě střeží svá jaderná tajemství, která se druhá strana neúnavně pokouší získat. V této situaci je v Británii unesen jeden z klíčových vědců jejího jaderného programu. A major Dalby, stojící v čele vlivné zpravodajské služby ministerstva obrany, dostává za úkol profesora Dawsona najít a dopravit zpět do britských rukou. Ke splnění úkolu naverbuje ve vojenském vězení desátníka Palmera, který pro práci agenta prokáže neobyčejný talent... Série vznikla pro britskou ITV v produkci společnost Altitude Television. Deightonovu předlohu adaptoval do scénáře John Hodge, jehož jméno nalezneme třeba u kultovního filmu Trainspotting (1996), zatímco režie se ujal žánrový specialista James Watkins. Titulní roli ztvárnil anglický herec Joe Cole, dosud patrně nejznámější svým účinkováním v seriálu Peaky Blinders: Gangy z Birminghamu, jemuž sekundují Tom Hollander, Lucy Boyntonová a další známé tváře britské televizní a filmové tvorby. Produkčně velkoryse pojatá série vyniká pečlivou retro stylizací, s láskou vyvedenou do posledního detailu. (Česká televize)

Mamlas

Zdlouhavý, nepříliš zajímavý, špionážní seriálek. Zkraje skoro komedie, pak se tváří vážně, pak od 3. dílu nudí jak se tam ti týpci přetahují, kdo má většího vrabce (pták). Místy už to připomíná i telenovelu. Poslední díly nezaujmou skoro vůbec, do ztracena. ↘️ 23% ()

Jurkodak1

Zatím to hodnotit nebudu, protože jsem viděl jenom ty dva díly na iVysílání, ale strašně se mi to líbí. Možná to je mojí úchylkou na šedesátý léta, ale snad ve skoro každé scéně vidím nějaký odkaz na britskou kinematografii té doby - a to hlavně na filmy s Michaelem Cainem, ttřeba jízda autem na výslech ve druhé epizodě a prostřih na detail přeřazení šaltrpákou je očividný pomrknutí směrem k Chyťte Cartera. ()

Isard

Případ IPCRESS. Kdysi mě uhranul film, uhranula mně i kniha. Teď tu máme seriál, který…a tady už je to složitější. Chtě nechtě se nabízí otázka, jak si poradil s příběhem. Lépe než film či hůře? Odpověď je, že si nejsem jistý. Seriál je mnohem konkrétnější. Zatímco v celé knižní sérii se jméno hrdiny nedozvíme, filmaři mu proto vymysleli „Harry Palmer“, nyní se dozvíme mnohem více a stačí na správném místě zapauzovat a vidíme v jeho spisech ještě více. V jednotlivých scénách vypadá seriál knize o něco bližší (celá část s jaderným testem) a řada z nich vypadá i lépe (ačkoli vybírat si mezi Soho a východním Berlínem…). Kamenem úrazu je ale celé to, KDO A PROČ. Tam se seriál vydal svou vlastní cestou a já nevím – smysl celé konspirační linky se mi vůbec nelíbil, ale vyloženě mě bavilo její rozplétání. The IPCRESS File je však i neskutečná pastva pro oči – jaro 1963 v něm přímo ožívá. Ulice, domy, oblečení, auta, nábytek bytů i kanceláří, technika i věci každodenní, luxus i bída, to vše je udělané s péčí a láskou. A taky zjevně s pořádným rozpočtem. Vyloženě mě pobavilo, že jako Bejrút té doby posloužil filmařům Split. Občasným divným úhlem kamery navíc složili hold svým předchůdcům z roku 1965. The IPCRESS File je seriál dost povídací, ale současně s docela vysokým tempem (vlastně se tam nikdy nemluví dlouho) a když už dojde na scénu akční, pak je vyloženě skvělá a až překvapivě nemilosrdná. A konečný verdikt? Zápletka ve mně budila rozpaky, ale současně mě bavila a ve výsledku se přiznám, že je to seriál, který jsme prostě chtěl, takže nemůžu jinak. ()

mol1111

Začíná to docela dobře, jako špionážní detektivka. Pak se do toho začne montovat jakási vztahová telenovela s občasnými výkřiky, jak to ženy mají těžší než muži (asi nějaká povinnost v dnešní době ¯\_(ツ)_/¯), která mě nebavila, bohužel se jí to už nezbavilo, naopak tam těch vztahů je čím dál víc. Špionážní zápletka po solidní první části přestane někde na ostrově postupně dávat smysl, a závěrečnej díl už je jenom nesmyslná bramboračka s náhodným dějem. Výprava (oblečení, rekvizity, prostředí) moc hezký. Herci dobří, na Harryho, kterého hraje Joe Cole jsem si překvapivě rychle zvyknul, byť jediný, co má společnýho s Cainem jsou brejle :-) Naopak jsem si nezvykl na Lucy Boynton, která je sice opravdu nádherná femme fatale, ale celej seriál odehrála v jediný póze ledový královny, jakoby se jí to netýkalo a moc chtěla bejt někde jinde, nebo se v duchu snažila spočítat šestou odmocninu z 46789651. ()