Zločiny budoucnosti

(festivalový názov)
  • Kanada Crimes of the Future (viac)

V blízké budoucnosti se lidé v průběhu vývoje pokusí přizpůsobit syntetickému prostředí. Zatímco někteří využívají neomezený potenciál transhumanismu, jiní se jej snaží ovládat. Saul Tenser (Viggo Mortensen) je výkonný umělec, který přijal „syndrom zrychlené evoluce“, když z jeho těla vyraší nové a nečekané orgány. Tenser společně se svou parťačkou Caprice (Léa Seydoux) promění odstranění těchto orgánů v show pro své věrné fanoušky, aby si užili živé divadlo. Mezitím si toho všimne vláda a podivná subkultura; pak musí Tenser zvážit, jaký je jeho nejpůsobivější výkon. (TommyZR)

Lima

Cronenberg, jako ho mám a nemám rád. Vizuálně mi to přišlo stejně chudý, jako jeho minimalistický ´Pavouk´, ani tu atmosféru už David nedává, a těch pár bizarních sarkofágů už to nevytrhne. Na druhou stranu, ten předestřený mikrosvět pěti hlavních postav je natolik úchylný, že je svým spůsobem zábavné to sledovat, pokud se naladíte na stejnou notu. Prostě si připadáte jako nějaky creepy voyeur, co klíčovou dirkou pozoruje párek podivínů, kteří si navzájem lížou svoje tělesný deformace. Tady si za „lízání“ dosaďte šahání do břicha, vytahování nádorů, řezání do kůže a dělání zipu na břišním řezu (slyšel někdo Videodrom?). Nakonec nejzábavnější na celém filmu je nasraná frustrace neinformovaných diváků a divaček, kteří odcházejí během představení, protože čekali „něco pěknýho“ s Mortensenem, a místo toho tam nějací blázni tahaj z břicha potetovaný vnitřnosti.  Davide, i proto Tě mám vlastně pořád rád :o) ()

POMO

Výtvarně vytříbený bizár se zajímavou dystopickou vizí společnosti, vtahující hudbou Howarda Shora, charismatickým Mortensenem v mučednické černé kápě a sexuálně neodolatelně ujetou Kristen Stewart. Každá vteřina s ní byla pro mě tranzem. Škoda, že film nevyvrcholil jejím slastným, hlasitým orgazmem na operačním lůžku při chirurgickém spojování otevřených ran se zatumorovaným Mortensenem. Jako malému klukovi mi poselství Hellraisera “bolest je slast” úspěšně pomáhalo překonávat procedury šití rozbité hlavy a dalších poranění z provádění klukovin. Crimes of the Future mi vnuknul myšlenku, že mít něco nevítané, zhoubně rostoucí ve svém těle je nejenom přirozený genetický proces života, ale taky jedinečné umělecké dílo stvořené naším organismem. Zvláštní, fascinující a těžceji uchopitelný film, který si určitě zopakuji. [KVIFF] ()

J*A*S*M

Fascinujícím způsobem zvrácený svět, který mě bavilo sledovat, ačkoli předkládaný děj má do "záživného" dost daleko. Je to škoda, protože i v příběhu, který se v tom světě odehrává, a v tématech, které řeší, vidím možnosti vyššího diváckého zážitku. Bohužel je Cronenbegr nezpracoval vyloženě atraktivně. Stylová nechuťárna s potenciálem utopeným v nudném dialogovém plácání. Kolem a kolem mohlo být hůř, ale i výrazně lépe. ()

Rimsy

Nejednoznačný, neuspokojující a těžko přístupný. Nový film Davida Cronenberga často balancuje mezi sebereflexivitou a sebeparodičností a často si zřejmě ani sám není jistý, kde se momentálně nachází. Více zde. ()

Fr

„REGISTRACE PŮVODNÍCH, NOVÝCH VNITŘNÍCH ORGÁNŮ SAULA TENSERA JE JAKO OBJEVENÍ NOVÉHO DRUHU ŽIVOČICHA. NE! JE TO SPÍŠ JAKO OBJEVIT NOVÉHO PICASSA!“   Originální a surrealistický. Krásně podivná atmosféra, operace na pitevním stole jako umění a chirurgie jako nový druh sexu. Úchylná, zajímavá kokotina. Bohužel postupně je to dost monotonní a uspávající filmařina na pomezí artu a šílenství, která neohromí ani závěrečnou pointou.     /// NĚKOLIK DŮVODŮ, PROČ MÁ SMYSL FILM VIDĚT: 1.) Umění mám spojený s bolestí.   2.) Toužím po tom nechat se otevřít skalpelem v Národním divadle.  ///  Thx za titule „num71“.                  PŘÍBĚH  ****  HUMOR  ne  AKCE  ne  NAPĚTÍ  * ()

EvilPhoEniX

Surgery is the new SEX! Hororové Maestro David Cronenberg se po několika letech vrací k žánru, který jej proslavil ( Body Horor) a vytvořil zajímavě zvrácený svět se silným filozofickým přesahem, úvahovými dialogy, slušným hereckým cástingem, neotřelou pointou i myšlenkou a došlo i na pár líbivých nechuťáren. V Americe opět lidé utíkali z kin, ale to je opět overhyped a rozhodně měl film větší potenciál vzhledem k námětu, ale mně se to relativně líbilo. Je to však velmi divné s nádechem Artu, s pomalejším tempem a vyloženě hororových scén zde není moc, ale ten svět mě sám o sobě dokázal přikovat k sedačce a zajímalo mě, co z toho vyleze. Viggo Mortensen je velmi dobrý, Léa Seydoux se ukáže nahá, takže vše v pořádku a Kristen Stewart má menší roli a velmi divnou. Cronenbergův rukopis je zde dodržen, některé futuristické myšlenky by si zasloužily kapitolu samy pro sebe a celá ta idea s výměnou orgánů je působivá ( Pitva malého dítěte nejzajímavější, ale potěší i vrtačka v hlavě a hybrid s ušima) Vnitřností a pitvání si člověk celkem užije, avšak o atmosféře či pořádném Gore zde nemůže být moc řeč. Zvláštní film, těžko hodnotitelný, jsou tu věci, které mě hodně bavily, na druhou stranu tempo mohlo být výživnější a hororové stránce se mohlo věnovat více prostoru. Jen pro okrajové publikum. We are making ART out of Anarchy. Příběh 4/5. Akce 2/5, Humor 1/5, Násilí 3/5, Zábavnost 3/5 Hudba 4/5, Vizuál 3/5, Atmosféra 3/5, Napětí 3/5, Emoce 2/5, Herci 4/5. 6/10. ()

Psychor

Cronenberg sliboval návrat k hororovým kořenům a divácky nepřístupné kinematografii, jenže jeho Crimes of the Future připomíná obyčejný kompilát, v němž se dotýká témat, která již zpracoval o poznání nápaditěji a mnohem komplexněji v rámci svých dřívějších filmů (Videodrome, Dead Ringers či Crash). Snímek tak působí poslepovaně a postrádá nějaký výraznější emocionální náboj či překvapivé myšlenkové vyznění. Tempo vyprávění je zbytečně pomalé, až přímo meditativní, s čímž se bohužel pojí i zvolený přístup ke zkoumání těla a narušování jeho integrity, který má spíše podobu chladné vědecké observace než estetizace předváděného. Trochu jsem se obával hereckého obsazení, zvláště pak přítomnosti Kristen Stewart a jejího nebývale chudého mimického rejstříku, ale katastrofa se naštěstí nekonala, jelikož v porovnání s Mortensenem či Seydoux dostala na plátně jen minimum prostoru. Ve výsledku však převažuje zklamání. Možná by měl Cronenberg zauvažovat nad tím, zda-li evoluci náhodou nepodléhá i jeho tvorba a dát subžánru body horror definitivní sbohem. Jakožto zdejší hororový expert tak snímku Crimes of the Future uděluji dvě slabší hvězdy. ()

xxmartinxx

Crimes of the Future nakonec hezky zapadne do sebe a vykoukne z toho klasický Cronenberg, jak ho máme rádi. I když se dá namítnout, že cesta k tomu nemusela být tak krkolomná a, upřímně řečeno, místy úmorná. ()

Dadel

Různé prvky "body horroru" jsou skvělé, ale to samo o sobě nestačí, když chybí jakákoli akce a napětí. Cronenberg by měl jen psát scénáře, ale nerežírovat. ()

Marceloo odpad!

Prvý raz od registrácie na ČSFD neviem, čo napísať ako obsah filmu. - Teraz neviem, či je David Cronenberg už senilný, alebo je problém vo mne, ale hodinu a trištvrte som sa pozeral na niečo, čo sa ani nedá popísať. Plejáda absolútne katastrofálnych hereckých výkonov, ktorá vyzerá, ako keby bola epizódou alebo sequelom k nejakému infantilnému seriálu. Radšej si zopakujte nejakú old school klasiku tohto režiséra, lebo toto som vydržal sledovať do konca len kvôli tomu, že ma to s každou pribúdajúcou minútou stále viac udivovalo svojou debilitou. ()

Eliott

Velice bizardní dílo, které jsem příliš nepochopil. Proto se zdržím nějaké výraznější kritiky, jelikož mi to evidentně nesedlo. Ale skoro až sexuálně nabitý děj o nejrůznějších tělních nádorech, následných operacích těchto nádorů jakožto součást umění, to navíc bez nějaké hlubší myšlenky a nebo dějových zvratů ve filmu? To vážně nepovažuji za nejšťastnější cestu, kterou se lze vydat. Nakonec, asi jen kvůli Viggo Mortensenovi dávám jednu hvězdu, ale přišlo mi to tak špatné, že jsem ani nebyl schopen dokoukat do konce. Reálně  to tedy odpovídá spíše tomu odpadu. ()

Botič

Jasně "Surgery is the new sex!" ať máme něco, co to prvoplánově prodá na první dobrou. Ale pod povrchem to je Cronenbergova posthumanistická performance, která neortodoxním způsobem říká, že změna je nevyhnutelná, tak proč proti ní bojovat. I přes to, že srdce a mozek tu explicitně zobrazeny nejsou, to má oba dva orgány na správných místech. ()

Spiker01

Cronenberga jsem nikdy extra nemusel a i když nám nadělil následníka v podobě jeho syna, i on sám si přece jen ještě chce pár filmů nadělit. Crimes of the Future dle vlastních slov už chtěl natočit kdysi dávno a na filmu je vidět, že si dal na svém vysněném projektu záležet a je taky patřičně divný přesně tím způsobem jakým je režisér znám. Což pro mě jeho nejlepší film Východní přísliby třeba není. Tady si opět hoví v zásazích do lidského těla a je to mnohdy až příliš znepokojivé, naštěstí ne úplně nudné, leč po hodině už jsem maličko začal tápat, jestli to někam směřuje. Nakonec za mě průměr, jsem však rád, že jsem jej dohnal kvůli hercům, protože třeba Viggo Mortensen si role hodně vybírá a nejen hrudník Léa Seydoux nikdy neomrzí. PS : to Gigerovo křeslo mě hodně znepokojovalo a moc jsem nepochopil, jak vlastně funguje. ()

*CARNIFEX*

Futuristicky myšlienkové scifíčko bez tempa, v ktorom sa viac tliacha ako by bolo zapotreby. Áno, tá pointa je originálna, zaujímavo podivná, čo v podaktorých môže vyvolávať dojem "neopozeraného", pričom áno, ono to tak aj je. Lenže Ja som si "Crimes of the Future" pustil v domnení, že ide o horor, ktorý ponúkne čo to zo žánru, nie len občasne interestný vizuál zážitok o ľuďoch v dobe, v ktorej uspokojenie presahuje hranice normálnosti. Za mňa veľmi málo v kombinácii s nevyužitým potenciálom. Rozmýšľal som nad dvoma hviezdami, ale jebem nato, budem nemilosrdný. Tých 100 minút života mi už nikto nevráti, nevidím dôvod prečo by som nemal byť aj Ja objektívnym katom takejto urozprávanej zmrdačiny mimo realitu. ()

Wacoslav1

Cronenberg z toho svým stylem cítit je, ale musím tu vesměs souhlasit s ostatními, že byť nápad jako takový je zajímavý a další zvrácená vize budoucnosti svým způsobem fascinující, tak zpracování je prostě utahané a nezáživné. Jsem jeho fanda a kdoví jestli ještě něco natočí, tak z úcty slabou trojku dám, ale víc určitě ne.50% ()

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů ČSFD

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů ČSFD

29.12.2022

Léa Seydoux se připojuje k obsazení Duny

Léa Seydoux se připojuje k obsazení Duny

22.06.2022

Populární francouzská herečka Léa Seydoux (Není čas zemřít) se jen tak nezastavuje. V Cannes letos byly uvedeny dva její snímky, romantické drama Un beau matin režisérky Mii Hansen-Løve a Zločiny… (viac)

MFF Karlovy Vary ocení světová herecká esa

MFF Karlovy Vary ocení světová herecká esa

21.06.2022

Léa Seydoux bude Emmanuelle

Léa Seydoux bude Emmanuelle

18.05.2022

Stále více a více populární i obsazovaná francouzská herečka Léa Seydoux má napilno. V následujících dnech budou na právě probíhajícím festivalu v Cannes uvedeny rovnou dva její nové snímky, a to… (viac)