Katolická církev se potřebuje zviditelnit a tak vyhlásí velkou akci s možností očištění od hříchů. Stačí projít v den konání slavnosti portálem kostela sv. Michala. Toho se rozhodnou využít Bartleby a Loki, dva padlí andělé, které bůh vyhnal z nebe, když odmítli plnit jeho rozkazy. Jenže pokud by se jim to povedlo, měli by cestu zpět do nebe otevřenou, čímž by zvrátili boží rozhodnutí a to by znamenalo konec světa. Aby se tak nestalo, obrátí se na rozvedenou Bethany Slaone, která je sice katoličkou, ale víru už dávno ztratila, serafín Metatron, který je zástupcem a mluvčím boha, a snaží se ji přesvědčit, aby se vydala do New Jersey oba padlé anděly zabít a zachránit tak svět. Slíbí jí dva pomocníky a ochránce, kterými se stanou svérázní drogoví dealeři Jay a mlčenlivý Bob. Ti ji hned druhý den zachrání život, když je přepadena Styxskými trojčaty, pomocníky démona Azraela, který má v plánu zničit boha a chce k tomu využít právě dvojici padlých andělů. Bethany, která je ve skutečnosti praneteří Ježíše a jeho posledním vzdáleným potomkem, se s Bobem a Jayem vydává na místo konání slavnosti. Cestou se k ní přidává z nebe spadlý třináctý apoštol Rufus, o kterém se v Bibli nepíše, protože je černoch a také mýtická múza Serendipita. Čeká je dlouhá cesta plná nebezpečí, jako třeba útok pekelného zabijáka Golgoťana, a překvapivých informací, jako třeba, že Ježíš byl taky černoch a bůh je ve skutečnosti žena. A na jejím konci pochopitelně střetnutí s Lokim, Bartlebym a také démonem Azraelem, který nehodlá dopustit, aby někdo překazil jeho plán. (oficiálny text distribútora)

Legas

Několik starších filmů Kevina Smithe jsem viděl, líbily se mi, ale tahle parodie na bibli si mě nezískala. První polovina je ještě na úrovni a je v ní několik vydařených vtipů, ale druhá půle je totální maglajz. Seriózně jsem uvažoval, že to vypnu, ale čekal jsem na Alanis Morissette, která nakonec dorazila mou trpělivost, když udělal jako Ona-Bůh stojku u stromu. ()

Isherwood

Svého času moje první, nejvtipnější a nejmilejší smithovka sice s odstupem času neztratila nic ze své komediální kadence, jen ten pohled na ni je, vzhledem k přihlédnutím ke zbytku režisérovy tvorby, trochu odlišný. Smith odsunul své osobité pohledy na popkulturu a pustil se do církevních dogmat, jejichž častá neflexibilnost k současnému společenskému stavu je až do nebe volající. Kousavě je všechna porušuje, dělá si z nich nehoráznou legraci za pomoci nejnevkusnějšího humoru a přesto je tak ryze svůj, maximálně vtipný, přímočaře trefný, ale ani na chvilku se nesnižuje k trapnému variování (zdravíme Šifru mistra Leonarda), což dělá z jeho nejmainstreamovějšího (nepočítám Jersey Girl) kousku zatraceně vybroušený flák, který sice nemá ostří (ani humorné ani sarkastické) tak dokonale vybroušené jako zbytek, ale stále je nadmíru zábavné. ()

tron

„Poslal ich do pekla?" – „Horšie. Do Wisconsinu." Kevina Smitha nemusím. Obdivujem jeho rozprávačský talent a schopnosť písať brutálne dobré brutálne dialógy. A zábavné postavičky. Ale jeho filmy mi jednoducho nijako geniálne nesedia a nad posteľou mi určite nevisí Kevinov portrét. Každopádne DOGMA sa tak troška vzpiera z jeho „smithovských“ komédií, pretože nie je príliš „civilná“ a „obyčajná“. Je o dvoch padnutých anjeloch (kamaráti Matt Damon a Ben Affleck), ktorí sa chcú vrátiť do neba vďaka tomu, že postrieľajú čo najviac pozemšťanov. Super nápad, obávam sa však, že 130 minút je 130 minút. Hoci je zaujímavé pozerať sa na to, čo si Kevin Smith predstavuje pod pojmom „akčná scéna“, výsledok je nakoniec predsa len troška rozpačitý. Odvážne, plné dobrých nápadov, skvelého hereckého obsadenia a výborných dialógov, no alebo je čohosi priveľa alebo korpusu niečo chýba. Najväčšia chyba je paradoxne pravdepodobne práve v réžii, keďže bombastický scenár (plný postáv a nápadov, ako sú trinásty apoštol a kanadský Boh) mal predsa len na viac. ()

juta

I když může křesťansky pojatý film působit hlavně v Americe, tak mně to vůbec nevadilo. Naopak, Smith dokáže výborně odvyprávět film a přidat do něho jeho specifický humor a neotřelé dialogy. V tom prostě vyniká a je to vidět hlavně v jeho starších filmech a dvojice Jay a mlčenlivý Bob tomu opět dominují. ()

3DD!3

Naprosto skvělý Damon a Affleck si možná střihl nejlepší roli. Smith obdivuhodným způsobem zmixoval náboženský film s komedií o feťácích aniž by to působilo rušivým dojmem. Na to že má film nějáké dvě hodiny celkem rychle uteče a nuda to není ani chvíli. Palec nahoru, ale ne až úplně nahoru k nebesům. ()

• Filmaři dostali přes 300 000 nenávistných dopisů a e-mailů, obsahujících i výhružky smrti. (cubajz)
  • V úvodní scéně na letišti je možné všimnout si Gwyneth Paltrow, sedící pár míst vedle postavy Bena Afflecka. Na natáčení se s ní nepočítalo, přišla jen jako Affleckova kamarádka, kterou pozval na filmování. (Ice123)

Ben Affleck a Matt Damon zpátky před kamerou

Ben Affleck a Matt Damon zpátky před kamerou

23.07.2019

Lidé občas zapomínají, že herci Matt Damon (Marťan) a Ben Affleck (Město) jsou nejen velcí kamarádi, ale také oscaroví scenáristé filmu Dobrý Will Hunting. A přestože spolu během let produkovali plno… (viac)

Lenny a Alanis fušují do filmu

Lenny a Alanis fušují do filmu

03.11.2007

Hvězdy hudebního byznysu na plátnech kin nejsou ničím novým či neobvyklým. Od Elvise Presleyho až po Justina Timberlakea, zpěváky a muzikanty vždy lákalo zkusit i jiné múzy. Shodou okolností se tento… (viac)