Nocebo

Thriller / Psychologický
Írsko / Filipíny, 2022, 96 min

Módní návrhářka trpí záhadnou nemocí, která mate její lékaře a frustruje jejího manžela. Vše se změní s příchodem filipínské pečovatelky, která bude využívat tradiční léčebné metody odhalující děsivou realitu. (TommyZR)

sedm.1

Vzhledem k jménu pana režiséra jsem od Noceba příliš běžnou podívanou skutečně neočekával, na to byl totiž jeho předchozí počin Vivárium skutečně velký bizár, ve výsledku ovšem nakonec v případě tohoto snímku k zas až tak netradičnímu zážitku nedošlo, i když to ale určitě nelze zároveň považovat ani za nějakou dvakrát tuctovou věc, na to se tu těch pár podivností totiž objeví, nicméně opakuji, pořád je to v rámci takového nějakého normálu a ne totálního úletu. Každopádně ústřední zápletka je překvapivě poměrně jednoduchá a přímočará, a určitě by se jí dalo vytknout, že je dost předvídatelná, a to včetně závěrečné pointy, na druhou stranu má ale spád, je nápaditá, dokáže nabídnout několik vážně napínavých a v závěru i emočně silných scén, jinak za povedené bych rád označil ještě i tajuplnou atmosféru a velmi podmanivý styl zpracování celého filmu, ovšem tím nejzásadnějším pozitivem tu jsou veškeré postavy, mezi kterými to skutečně přesvědčivě jiskří a vře, a kdy mě nejvíce bavili jejich vzájemné konfrontace a dialogy, které měli skutečně šťávu a drive. Opomenout ale samozřejmě nemohu ani výborné obsazení, na čele s Evou Green, nádhernou a božsky hrající to herečkou, pro níž mám neuvěřitelnou slabost a i zde si mě dokonale omotala kolem prstu. Co vytknout Nocebu mě jinak příliš nenapadá, mě to zaujalo a bavilo po celou dobu, nicméně samozřejmě musím určitě dodat, že se rozhodně nejedná o thriller pro každého, jelikož do mainstreamové podívané to má skutečně zatraceně daleko a spíš se jedná o filmový zážitek pro fajnšmekry, než klasické popcornožrouty. ()

pornogrind

Měl jsem tušení, že tohle bude něco pro mě a měl jsem pravdu. Parádní psychojízda podle mýho gusta. Líbil se mi příběh(ikdyž jsem měl tušení kam to bude směřovat). Chválím i herecký výkony. Popravdě s Evou Green ani její filmovou tvorbou jsem se ještě nesetkal takže jsem nevěděl co od ní čekat. Myslím si ale, že se své role zhostila obstojně a ty její psycho výjevy byly uvěřitelný. Skvěle sedl i hudební doprovod. Kaňkou na kráse je snad jen ptáček(kdo viděl pochopí kdo neviděl pochopí až uvidí) kterej působil trošku trapně. Tohle mi fakt sedlo a 100krát radši si dám takovej psycho film než nějakej mainstream. Silný 4 hvězdy. ()

Skeksis

Zopár vtákov v sebe znesiem, ale odtiaľ potiaľ. Pošramotená Evka, ježibaba, dve deti, Archy z RocknRolly. škaredý slepý pes, mrte nacicaný kliešť, a škaredý vták, ktorý sa posúva z útrob do útrob. A vlastne všetko bolo škaredé, aj Evka bola škaredá, no najškaredšie boli tie detské pyžamá, ktoré navrhovala. Škaredšie ako vo výpredaji v Tescu. Škaredšie ako zadarmo. Nebyť tých pyžám a škaredých detí, tak by sa to u mňa vyšplhalo aj vyššie. ()

Omnibus

Lepropes se oklepe, na dvéře kdos zaklepe. Ochočené klíště, rafne tě do hýždě.“ Pozor, očkování proti klíšťové encefalitidě a SPOILERŮM vám může zachránit život! Zatímco láska hory přenáší, nenávist přenáší nemoci i celé psy. Klidně i přes půl zeměkoule, pouhým mrknutím uslzeného oka. A věřte mi, raději byste potkali na blatech psa baskervillského, než na přehlídkovém molu toho vypelichaného Šaryka. KVÍZ(L)OVÉ OKÉNKO: [][] Musel-li bych si někoho vybrat, koho bych políbil radši? A) Opuchlou a zpocenou Evu Green. B) Mumlající vykuřovačku Chai Fonacier. C) Dutolebného manžílka Marka Stronga. D) Lepropsa, toho z Filipín až do Irska smrdícího raťafáka se zakaleným okem a srstí pokrytou boláky. [][] Hodně těžká volba. Ale asi D). Tolik k castingu. Vše ostatní v cajku. Klíště mazlivé (výklad v mém snáři chybí), atmosféra v rodině tísnivá a léčitelka vtíravá jak Pitralon. Viz příchod s kufrem („Ale ano, pozvala jste mě, jen si vzpomeňte.“), přeháněná úslužnost, nevyžádané snídaně do postele a málem i podávání toaleťáku. V závěru pěkně vypečená karmická kremace bez legrace. Ostatně ani chudé švadlenky třetího světa se moc nesmály, při tom zvyšování normy na 30 pyžámek/hod. Na kapitalistické klíště pinzetu! A zakápnout woodoo olejíčkem. Čtyřmi kapkami. ()

darkrobyk

Filipínská léčitelka využije svých schopností, aby sadisticky ztrestala zlou kapitalistku. Nejdřív jsem měl pocit, že s ní mohla zúčtovat rychleji, ale na co by se pak divák díval, že. Na druhou stranu si to milá návrhářka do určité míry zasloužila, a tak oko za oko bylo pochopitelné. Ostatně leckterý kapitalista by si něco podobného zasloužil. Metafora s klíštětem je přesná, byť nijak nová, protože ve spojení s buržousty se objevovala už dávno. Tempo je zpočátku mírnější, v podstatě vztahové drama matka-otec-dcera do něhož vstupuje Filipínka, která vše totálně rozvrátí. Poslední čtvrtina je výživná a drsná. A je třeba předat dar... Eva Greenová zde bliká jako semafor: pohledná - krásná - ztrhaná a rozpadající se několikrát do kola. A musím říci, že konečně film, kde naplno mohla projevit své herecké schopnosti. Ten její rozpad byl uvěřitelný... Z původní politické agitky, jak jsem film po nějakou dobu vnímal, se nakonec vyklubal slušný horor. ()

• V záverečnej skladbe filmu sa objavila filipínska pieseň "Pugon" (2016) od skupiny The General Strike, ktorá odkazuje na požiar továrne na papuče Kentex v roku 2015, čo je tretí najhorší požiar na Filipínach, z ktorého voľne vychádza aj podzápletka filmu. V záverečných titulkoch sa po uvedení titulkov piesne zobrazuje vyhlásenie „JUSTICE FOR ALL KENTEX FIRE VICTIMS“. (Arsenal83)