1945: Cesta k vítězství

(TV film)
  • USA Race to Victory: WWII Europe

Rozjásané davy oslavují v Evropě vítězství. Lidé přežili nepředstavitelné. Poslední měsíce druhé světové války proběhly naprosto chaoticky... V pondělí 7. května ve 2 hodiny 41 minut ráno konečně všechno skončilo formální, pochmurnou kapitulací. Za Německo ji podepsal jeden z posledních německých vůdců, Alfred Jodl. Představitelé nacismu byli většinou mrtví, zajatí nebo na útěku. Média byla požádána, aby zprávu nezveřejňovala, dokud spojenečtí lídři oznámení o kapitulaci Německa nezkoordinují. V Paříži, v Amsterdamu a v Londýně však zprávy pronikly na veřejnost a davy byly v radostném očekávání připraveny propuknout v jásot. Konečně z rádia zazněla zpráva, na kterou všichni čekali. Pro populaci, která během tohoto válečného konfliktu zažila obrovské utrpení, bylo vítězství významným okamžikem. V Londýně se rozezněly zvony katedrály svatého Pavla. Král, královna a obě princezny, Alžběta a Margareta, se objevili na balkóně Buckinghamského paláce. Poté se princezny potají vmísily do davu, aby okusily radost z vítězství na vlastní kůži. V Paříži se projížděly v džípech s vojáky francouzské dívky a jásání a radost nebraly konce. V New Yorku bylo nasazeno 15 000 policistů, aby se podařilo především na Times Square udržet pořádek. Ale lidé to nebrali příliš vážně. Vesele vyhazovali z otevřených oken papíry, roztrhané telefonní seznamy, kusy látek, prostě cokoli, aby společně oslavili radostný okamžik jednoty. (Česká televize)

st3f0o

Notoricky známe informácie s nie príliš veľkým dôrazom pre detail, avšak precízne odeté do prevažne neopozeraných dobových záberov, ale celkovo zaujímavé skôr pre nezainteresovaných divákov. ()

Marze

Ve zmiňovaném Nodhausenu v koncentračním táboře Dora jsem byl loni v létě na workcampu. Ve skalách je dva tisíce metrů chodeb, kde vězni v nedostatečném oblečení spali. Na zmiňovaném setkání vojáků Ameriky a Ruska  u Zeitheimu jsem byl také na wrkcampu. V táboře zahynulo 30 sovětských vojáků zajatců.                       https://www.ceskatelevize.cz/porady/13479639735-1945-cesta-k-vitezstvi/ ()