Dvojí život jedné strany

(TV film)

V květnu 2021 uplyne sto let od okamžiku, kdy se od Československé sociálně demokratické strany dělnické odtrhlo radikální levé křídlo a jeho představitelé založili Komunistickou stranu Československa. Od začátku se zapojila do Kominterny, mezinárodní komunistické organizace řízené z Moskvy a usilující o celosvětovou revoluci. Komunisté se od počátku stali militantní a nekompromisní opozicí, která nepokrytě usilovala o zničení demokracie. Jak se z původně okrajové extrémní skupiny stala strana, která později převzala veškerou moc ve státě a nastolila diktaturu? Nakolik jí v tom pomohl Sovětský svaz? „Komunismus je novým náboženstvím chudých,“ prohlásil na zakládající schůzi první předseda KSČ Bohumír Šmeral. V co věřili mladí marxisté ze sociální demokracie, kteří stranu založili, a jak se jejich náboženství proměňovalo na cestě k moci? Jak se straně podařilo během necelých tří dekád získat absolutní moc ve státě a nastolit diktaturu? A jak se stalo, že po 40 letech moc ztratila? Proč vlastně nenastal plánovaný ráj na zemi? Kdo byl skutečným nepřítelem strany a kdo ji doopravdy řídil? Touha po sociální spravedlnosti, rovnosti a bratrství je stará jako lidstvo samo. V čem se tedy stala chyba? Dvoudílný dokumentární film Dvojí život jedné strany v prvním díle mapuje historické, společenské i ekonomické okolnosti, které umožnily, aby KSČ v únoru 1948 převzala veškerou moc ve státě, ve druhém díle pak mapuje historické, společenské i ekonomické okolnosti, které postupně vedly až ke ztrátě absolutní moci. (Česká televize)

sportovec odpad!

Až katalog vynechaných problémů a jevů se pokusím ilustrovat na několika příkladech: boj o charakter republiky (1918 - 1920), šmeralovské vedení (1921 - 1924), první předsedové KSČ Václav Šturc (1921 - 1922), Alois Muna (1922 - 1923), Jílkovo a Bolenovo vedení (1924 - 1929), generace karlínských kluků, Devětsil, Osvobozené divadlo, komunistická inteligence, rudý gestapismus (1945 - 1948), hnutí 1956 - 1957, reformní týmy šedesátých let., rozdíl mezi leninismem a stalinismem, filmová vlna šedesátých let, bruselské EXPO atd. Povšechnost skládá zmatenou představu o členitosti komunistického období. ()

korok

Základní dějiny KSČ v kostce, ke stoletému založení strany. Nicméně, jak již uvedlo několik uživatelů přede mnou, mnoho podstatných věcí chybělo. Chyběl mi i bližší a obšírnější pohled na události roku 1989 a vzhledem k tomu, že se nejednalo pouze o dokument z éry jejich vedoucí pozice ve státě ale i vzestup strany od roku 1921, tak tam mohl být naopak i jejich vývoj po ustoupení z vedoucí pozice, po roce 1989, až do současnosti a s tím související postupný úpadek. Nevím, kdy se přesně dokument natáčel, ale to, že nastane po loňských volbách pád (snad definitivní) této strany, zřejmě ještě autoři v době natáčení netušili. Uživatel radektejkal píše, že "stoleté výročí založení KSČ by zasluhovalo zcela jiné zhodnocení". No nejlépe to zhodnotili voliči v loňských volbách do poslanecké sněmovny. :-) ()

radektejkal

"Dvojí život jedné strany jedním pohledem" čili bezproblémová procházka po stopách KSČ. Nejenom v nadpisech a komentářích, ale též v roztříštěných dokumentárních záběrech. Z vlastních zkušeností a vypravování rodičů jsem přesvědčen, že "komunismus" netvořili pouze vysocí partajní politikové a jakási bezejmenná masa dělníků, rolníků a inteligence (pokud tato byla považována za pracující). Tento dokument ke studiu komunismu nic nepřidává a bude proto brzy zapomenut. Ostatně je to běžná agitka, kde znaménko plus je nahrazeno minusem. Už název "Dvojí život..." je podvodný. KSČ měla mnoho životů (alepoň jako kočka), jak to dokládá ve své (snad příliš) odmítavé recenzi sportovec (odpad). - Stoleté výročí založení KSČ by zasluhovalo zcela jiné zhodnocení. ()

dr.fish

Tohle téma nabízí mnoho, ale ve skutečnosti se toho moc nedozvíme. Není to uchopeno moc dobře. Zejména předválečná historie strany by si zasloužila uvést na pravou míru a zpracovat pěčlivě, zde jsme si mnoho dlužni. Tento dokument je velmi povrchní a nejde vůbec do hloubky. Takže, dobře že vznikla, ale mírné zklamání. 60% ()

prezdivaka

Moc se mi to líbilo. Přestože film je z velké části tvořen archivy, děj i komentáře chronologicky vytváří tragický příběh našich dějin. Vyborně vybrané části ze kterých leckdy mrazí - např. Dva svazáci, kteří přímo do kamery hodnotí výhody socialismu a boje za mír (i přes mrtvoly) a parta na rtech s písní - Pravda je s námi, to si počkáte...že se nakonec my budem nejlíp smát. ()