7829 km od Wu-chanu

Dokumentárny film o prvých 365 dňoch pandémie z pohľadu mesta Rimavská Sobota. (pepo)

BarryLyndon

"Svět sa trochu ztišil...." Nejsem ideální cílovka na dokumenty, většinu i těch oceňovaných nemám rád. Ale tohle prostě funguje tím, že to otevře lidský pohled, který zajištěný člověk na homeofficu, kterému přijde nákup ke dveřím prostě mít nemusí. Proti covidu jsem se angažoval, po shlédnutí jsem pojal podezření, že to bylo ještě málo a měl jsem se snažit víc. Silný dokument. 9/10 ()

filmfanouch

Rimavská Sobota je město, které se nachází na jihu Slovenska a má zhruba 25 000 obyvatel. Filmový kritik, střihač a dokumentární režisér Peter Pavlík se rozhodl v tomto městě zmapovat komplikace spojené s Covid-19 v rámci prvních 365 dní od prvního zjevení na Slovensku. Ve spolupráci s lokální televizí TV Rimava tak Pavlík nejen zmapoval pohled na krušný uplynulý rok na Slovensku z pohledu obyvatel Rimavské soboty, ale celkově zmapoval slovenskou situaci za posledních let. A rozhodně stojí za to dát tomuhle dokumentu šanci, protože se očividně jedná o poctivou práci.   Rimavské Sobotě se snadno dají vyčítat dvě věci- V rámci 75 minut možná dokument obsahuje až příliš mnoho různých témat a především je možná tak trochu předčasné točit dokument o době s Covidem-19 když ta doba vlastně ani ještě neskončila. Jenže právě v tomhle ohledu se dá taky velmi snadno argumentovat. Rimavská Sobota má totiž být především o prvních 365 dnech s Covidem-19 na území Slovenska a zároveň má 7829 km od Wu-Chanu představit veškeré ty komplikace v kostce a i díky tomu je tak toho tak strašně moc. Dokument, který vznikl 7829 od počátečního místa zrodu Covidu-19 ovšem stojí za pozornost především kvůli tomu, že jde o rozhodně silnou výpověď.   Při představování respondentů nejsou respondenti představeni jménem, ale pouze kategorií, kterou zastupují. Vyzpovídají se tak zástupci důchodců, matek, studentů, farářů, zpěváků, pedagogů či novinářů a každou jednotlivou skupinu nějak přítomnost Covid-19 ovlivnila. I díky tomu se nedá v rámci 7829 km od Wu-Chanu argumentovat nad tím, že každý je jiný, protože v jednotlivých skupinách Covid-19 zapříčinil víceméně stejné následky pro každého. Dočkáme se v rámci dokumentu přitom emotivních výpovědí, archivních televizních reportáží či fotek/záběrů z doby před Covidem-19. Každý z nich s příchodem COVID-19 o něco přišel a každý z nich jen doufá, že bude lépe.   U Pavlíka se projevují jeho schopné střihačské ruce. Umí zařídit, aby na sebe různé typy záběrů stylově navazovali. Jednotlivé výpovědi, ilustrační materiály nebo autentické záběry se tak povedeným způsobem překrývají a jedná se o příklad toho, jak by se měli střihat dokumenty. Ideálně zvolená hudební dramaturgie, chytré hraní s nepříjemnou atmosférou, která těží z toho, že jsou události posledního roku nejen na Slovensku skutečně nepříjemným zážitkem a celkově solidní pocit toho, že Pavlík odvedl v rámci možností tu nejlepší možnou práci.   Velmi snadno se přitom pravděpodobně dají objevit jisté technické výhrady, ovšem i v tomhle ohledu se Pavlík očividně snažil a v rámci technických možností se vlastně skutečně nedá na co stěžovat. V rámci 75 minut je film možná skutečně plný až příliš mnoha vrstev, přesto se jedná o emotivní a funkční výpověď, která sice pojednává o Covidu-19 v oblasti Rimavská sobota, přesto ovšem má její téma výpovědní hodnotu nejen v rámci celé Slovenské republiky........ ()

oRBo

Nezvyčajná doba plodí nezvyčajné príbehy. Podobných filmov v blízkej dobe určite pribudne viac, ale tento bol jeden z prvých. Film predstavuje pohľad na neobyčajný život v jednom obyčajnom malom meste počas pandémie. Remeselne dobre vystavaný dokument, viac klasicky poňatý, ako experimentálny. Zvolená forma však dobre funguje. Možno len záver filmu bol z môjho pohľadu strihnutý príliš chvatne a tiež som bol nie celkom spokojný s expozíciou príbehu. Ale zvyšok filmu už dobre šľape. Režisér a strihač v jednej osobe držal nitky príbehu pevne v rukách. Je to citlivo vystavaná snímka plná zvláštnych príbehov, ktorým by pred pár rokmi niekto len skutočne ťažko uveril. ()

mkubalikova

Velmi podařený počin, který s jistou dávkou nadhledu a humoru mapuje první rok života za covidové pandemie v jednom malém městě na Slovensku. Krom pár čisté slovenských specifik lze vše, co se děje v Rimavské Sobotě, zobecnit i na českou realitu, takže dokument docení i člověk, který netuší, kde Rimavská Sobota leží. Kotleba a čipy v Bibli jsou nejvíc. 80% ()

Madison

Pútavý dokument zobrazujúci dôsledky pandémie na náš každodenný život počas jedného roku. Perfektne vyvažuje komediálne a vážne pasáže doplnené znepokojujúcou hudbou a zároveň je dynamický a svižne zostrihaný, takže ani chvíľu nenudí. Po obsahovej stránke, vychádzajúc z príbehov desiatok jednotlivcov, vyjadrujúcich svoje osobné postoje a skúsenosti, skúma viaceré roviny od schopnosti ľudí psychicky sa vyrovnať s novou a neznámou situáciou, cez šírenie dezinformácií a priživovanie sa politických strán na ľudských tragédiách až po očkovanie a nádej, že sa situácia konečne zlepší. Určite stojí za pozornosť. ()

• Film vznikal počas tvrdého lockdownu, takže natáčanie nebolo úplne tradičné. Väčšinou prebiehalo cez internet. (pepo)
  • Veľkú súčasť filmu tvoria reportáže regionálnej televízie TV Rimava. (pepo)