Případ Wanninkhof–Carabantes

• Španielsko El caso Wanninkhof-Carabantes (viac)
všetky plagáty

Roku 1999 byla zavražděna mladá dívka Rocío Wanninkhof a podezření padlo na Dolores Vázquez, bývalou přítelkyni její matky. Je vinna? Pravdu odhalí až další oběť. (Netflix)

Arsenal83

Davová psychóza v praxi a opäť za to môžu všemocné médiá. Ja už keď počujem to slová, že média či žurnalistika, tak sa mi to spája s manipuláciou a lžami. Podobne aj tu je ich úloha nepopierateľná. Vďaka ich tlaku dav kričí na obvinenú vrahyňa!, ukazuje sa prstom, na súdy sa nečaká. A noviny a televízia vysielajú tak, aby táto mienka bola zakorenená hlboko v hlavách populácie. A čo potom, keď sa ukáže, že vrahom je niekto iný? Každý si umýva ruky. To je jedna stránka tohto dokumentu. Druhá stránka je, že sa tento lynč dial vraj preto, lebo obvinená bola lesbička... To je proste už netflixovská povinnosť podsúvať takéto veci. Hoci je možné, že to naozaj tak bolo, predsa len, prečo si len Netflix vybral tento prípad? Že by kvôli mŕtvej? Ani zďaleka, som presvedčený že skrytým zámerom bolo aj ukázať, ako strašne sa ubližuje úchylnej komunite. Pritom ide o jedinečný prípad starý 20 rokov. O tom je tá propaganda, nech už akokoľvek schovaná. ()

petikacka

Byl to zvláštní případ a postupně se stával ještě zvláštnější. Zcela jasně nám to však dokazuje, že prvotní dojem může být naprosto mylný a ve vztahu k soudnímu přelíčení to může být dost negativně ovlivňující nejen lidi, ale i porotu a soudce, což je naprosto alarmující. Tedy hlavně, když se jedná o neprávem odsouzeného člověka, který si odsedí nějaký čas v base a ve finále se mu nikdo ani neomluví natož odškodní a to je na celém dokumentu asi to nejsmutnější. Za mě 85% ()

oveckaoa

Oproti Proč jsi mě zabil? slabší záležitost. Spoilery  V roce 1999 zmizí holka 25 dní ji hledají a najdou ji mrtvou obviní jednu lesbu co měla vztah s její matkou a dostane 15 let v roce 2003 zmizí další holka po 5 dnech ji najdou mrtvou a tentokrát zatknou chlápka a zjistí, že mohl i za tu první vraždu. Rozhodně není chyba jen v médiích matka holky by se jí měla omluvit prvně za to, že ji hned obvinila bez důkazů soudce za to, že ji nechal sedět a policie za to, že ji obvinila. Stát za to, že věděl, že má na svém území úchyláka a nic s tím nedělal. Nicméně má to i druhou stranu obžalovaná si za to může svým způsobem i sama svým chováním (pár dní po zmizení bodá nožem do fotografie pohřešované dívky) až na soud nikdy neřekla, že je nevinná nikdy nebojovala za svou nevinu (nebo to tam není ukázané nevím neznám ten případ) a působila odevzdaným dojmem (názor , že jí řekly, že stejně bude sedět jako výmluvu neberu) . 60 procent ()

Warhorr

Další povedený true crime z dílny Netflixu. Možná jsem jen očekával ukázku detailnější práce policie - výslechy svědků, sbírání důkazů, nějaké forenzní práce apod. Jsou tam docela velké skoky. Zase na druhou stranu chápu, že je to film a ne minisérie, která by tady však přišla určitě vhod, minimálně tři díly by se šikly. Oceňuji, jak dokument i zde ukáže neuvěřitelné selhání policie a justičního systému a nebere si servítky. ()

rublik05

Děsivý a v mnoha ohledech zvláštní případ, plný zvratů a zajímavých situací, který krásně ukazuje, jak obrovskou sílu mají médií a jak snadno mohou manipulovat s veřejným míněním. Dokument je svým zpracováním spíše takový průměrný, očekával jsem detailnější zkoumání policejní práce, což se vzhledem k délce a zvolené formě asi nevešlo. Ve snaze vměstnat do dokumentu co nejvíce informací jsou zde časté časové skoky, na druhou stranu na můj vkus tvůrci až moc zabředávali do určitých věcí, které mi přišly zcela zbytečné. Nelze tvrdit, že by případ nebyl zajímavý, to nikoliv, ale už jsem od Netflixu viděl mnohem lepší true crime záležitosti. 6/10. ()