Ptáci Ameriky

(festivalový názov)
  • Francúzsko Birds of America

Na počátku 19. století bylo okolí řeky Mississippi hotovým rájem. Ptactvo, které tehdy John James Audubon zachytil v opulentních ilustracích, tam ale už nenajdete. Ztráta přírodního bohatství ale není jediným vedlejším příznakem příchodu „civilizace“. Režisér Jacques Loeuille prostřednictvím mnohovrstevnatého esejistického dokumentu vzdává hold francouzsko-americkému malíři a mapuje jeho cestu údolím Mississippi. V jejím průběhu se setkává s domorodými kmeny, sleduje migrační trasy ptáků a maluje obrazy, které se stanou nejen výjimečnými uměleckými díly své doby, ale také jedním z posledních důkazů o existenci mnoha ptačích druhů, které z přírody vymizely, aby uvolnily místo budování mýtu o zrodu Ameriky. (Academia Film Olomouc)

Stanislaus

(AFO 2022) Audubon se zdá býti v USA v jistých kruzích hodně známým pojmem, pro mě však šlo o první setkání s tímto průkopníkem na poli ornitologie. Na první pohled dokument pojednává o Audubonově díle Ptáci Ameriky, které ohromí i v dnešní době, avšak na druhý pohled se film zaobírá mnohem širší tematikou - od vyhynulých druhů, které známe právě mj. i díky dobovým záznamům, až po ekologické změny, které měly a mají vliv na lidskou i zvířecí populaci. ()