Šampióni zo sirotinca

• Česko 12 nezdolných sirotků (viac)

Strhujúci príbeh tímu amerického futbalu Mighty Mites zo sirotinca vo Fort Worth, ktorý sa počas veľkej hospodárskej krízy prebojoval od skromných začiatkov, keď si hráči nemohli dovoliť ani topánky, až na texaský šampionát. Neduživí chlapci sa počas víťaznej sezóny stali inšpiráciou pre svoje mesto i celý národ, zaujali dokonca aj prezidenta Franklina D. Roosevelta. O ich úspech sa zaslúžil legendárny stredoškolský tréner Rusty Russell (Luke Wilson), ktorý prekvapil svojich kolegov tým, že sa vzdal lukratívneho zamestnania, aby mohol učiť a trénovať siroty z Mighty Mites. Rusty si uvedomoval, že jeho hráči nemajú šancu poraziť ostatné tímy silou. Vyvinul preto inovatívne stratégie a položil tak základy moderného amerického futbalu. Film je založený na skutočných udalostiach. (TV Markíza)

Olík

Jestli jsem někdy viděl větší „sports cliche based on a true story“, tak ať jsou z mých dětí sirotci. Je tam snad úplně všechno, až si člověk říká, že by neškodilo přidat na syrovosti a nejet tu klasickou Hollywood fairy tale. Úplně mi ani neseděl styl vyprávění a vadila absence výrazného charakteru, který by film táhl. Je tam dvanáct osiřelých chlapců, legendární středoškolský trenér a dalších několik postav, o které by se mělo jít opřít…..bohužel jsou buď špatně napsány, nebo zahrány. Ale stejnak to máme všichni rádi…..ty věčné boje Davidů s Goliáši…..ty emotivní motivační projevy…..ty slzy otírající kapesníčky…..ty velkolepé zápasy, při kterých jde o všechno. Takže ruce na sebe a sirotci na tři. ()

Arsenal83

Založené na skutočných udalostiach a založené hlavne na knihe z roku 2008 od Jimyho Denta, autora, ktorý dnes sedí v base. To však nijako príbeh neznehodnocuje, napriek tomu mi prišiel taký priemerný, pomalý, možno miestami až príliš tlačiaci na emócie. Osobne mám rád filmy, ktoré riešia ako sa z nuly stane v športovom svete niekto, ale preferujem zábavnejšiu formu ako napríklad Miracle, Splnený sen alebo kľudne aj Kokosy na snehu. 12 Mighty Orphans má inú formu. Nejde mu len o športový úspech, ale snaží sa dramatickou formou riešiť aj sociálne postavenie daných chlapcov, ktorý v ustavičnom ponižovaní bojujú o rešpekt, možno je to tak trocha odkaz na mentalitu doby. Na úkor toho sú niektoré herecké výkony nepresvedčivé až patetické, k čomu miestami prispievajú neprirodzené dialógy. ()

Heywood

Pohádkový příběh, kde ti hodní mají mnoho zlých, kradoucích a nenávistných nepřátel. Sirotci z domova bez rodičů se v době Velké krize stávají malými texaskými hrdiny. Hrají americký fotbal a vyhrávají. Filmově kouzelně natočené s atmosférou doby i se sadisty, kteří svou dobu využívali. V příběhu se promítá osobní zkušenost kouče, který prošel I. Světovou válkou, a který svou práci nevidí jako příležitost k „báječnému zisku“, ale k nápravě života dětí, kterým osud ublížil a ony byly bez viny. Je jasné, že filmaři čekali, že příběh chytí za srdce a záměr jim vyšel. Pominu-li některé nezapomenutelné herce, kteří si ve věku 80 a 90 zahráli svůj půvabný part, pak výběr „teens“ byl mimořádně šťastný. K tomu ten prach Texasu, který skoro cítíte z filmu… Film je samozřejmě „americký“, neboť zlo je potrestáno a dobro vítězí, ale tím se dostáváme z „pravdivého příběhu“ do filmové pohádky, kterou všichni tak milují. Sen o chudém americkém chlapci, který to někam dotáhl je věčný. Film nespěchá a vyváženost si užívá i s filmovým doprovodem a s tou vylitou whisky jako symbol pokání a nápravy optimistického, ale alkoholem posedlého doktora-trenéra. I ta nejlepší práce občas nevede k cíli a tak se i divák musí smířit s tím, že výhra občas uteče. Ale nabídka filmu na to, že národ netvoří jen peníze a výhra, ta je hodně lákavá v dnešních USA. Není divu, že film sbírá body, protože dobré filmové řemeslo je sbírá vždy. 80% ()

Rathalos

Tak tuto zalezitost by som si urcite pozrel aj nabuduce,vynikajuca sportova drama podla skutocnych udalosti z prostredia americkeho futbalu,ktora zachytava osudy niekolkych chlapcov zo sirotinca,kde sa objavuje ucitel i trener zaroven,ktory im dava moznost dokazat,ze aj z nuly,z nicoho sa da vystrelit smerom hore a dokazat aj nemozne,krasne,dojimave,pekne natocene,herecky zvladnute na urovni s bojovnym duchom a vierou vo vitazstvo,pribeh,ktory chyti za srdce...:-) ()

M.i.k.e

klasické "podle skutečné události",které přináší slušný příběh,ale při vší úctě k němu,podobných story už sme viděli tolik,že vlastně nemá moc čím překvapit.Viditelně je to točené extrémně na jistotu,což vlastně není úplně špatně,ale díky tomu to hlavně po stránce emocí nefunguje úplně naplno.Na jedno podívání ok,ale klasika pro opakované shlédnutí bohužel ne...60% ()

• Film byl natočen podle knihy Jima Denta „Twelve Mighty Orphans: The Inspiring True Story of the Mighty Mites Who Ruled Texas Football“. Autor předlohy se vlastním jménem jmenuje Harry James Dent a byl několikrát ve vězení za řízení pod vlivem alkoholu. V roce 2021 mu byl přerušen 10letý trest odnětí svobody z roku 2015. (p.a.douch)