Panstvo Downton: Nová éra

• Slovensko Downton Abbey: Nová éra (viac)

Panstvo Downton si počas svojej filmovej a televíznej existencie prešlo mnohým, ale asi nikto by netušil, že v minulosti starej mamy Violet (Maggie Smith) sa skrýva tajomstvo, ktoré môže otriasť základmi celej šľachtickej rodiny Crawleyovcov. Všetko sa začína šokujúcou správou, že Violet sa stala dedičkou zámku na juhu Francúzska, ktorý jej odkázal muž, ktorého stretla v mladosti. Čo sa medzi nimi mohlo stať, že si na ňu po toľkých rokoch spomenul v závete a odkázal jej taký majetok? Časť rodiny sa s nadšením vydá na Francúzsku riviéru, aby preskúmala novozískaný majetok, ale Violetin skeptický syn Robert (Hugh Bonneville) tuší, že za dedičstvom zámku sa môže skrývať príbeh, o ktorom by radšej nechcel počuť. Počas Robertovej neprítomnosti preberá vládu nad Downtonom jeho najstaršia dcéra Mary (Michelle Dockery), ktorá sa musí vysporiadať s inváziou amerických filmárov. Tí chcú na pôde nádherného zámku nakrútiť poriadny hollywoodsky film. Stret strnulých britských tradícií s americkou ľahkovážnosťou a rovnosťou by sotva mohol byť zábavnejší, najmä keď sa do natáčania aktívne zapájajú obyvatelia a zamestnanci panstva. (CinemArt SK)

flanker.27

Abych byl upřímný, i ta nejprůměrnější z televizních epizod Downtonu měla výživnější zápletku než druhý film. To hlavní, co mi během sledování běželo hlavou bylo, jestli si tvůrci něco udělali s Matthew Goodem, že minule se objevil na pět minut a teď pro jistotu vůbec (oficiálně pracovní vytížení). Odchod lady Violet je zářez, který pravděpodobně utíná zajímavost dalších pokračování, ježto bez jejích poznámek by další Downton byl atraktivní jako Malmö po nájezdu migrantů, ale přesto nemůžu říct, že by na mě tenhle moment udělal zvláštní dojem. Formální stránka ano, ale to bylo vše. ()

MrHlad

Crawleyovi mají problém. Vlastně dva. V jejich domově chtějí natáčet hollywoodští filmaři film a na měsíc se tam nastěhovat. Zároveň zjistili, že na jihu Francie zdědili vilu a může za to babička a její půl století staré tajemství. Druhé filmové Panství Downton vrací do hry staré hrdiny i starý přístup. Nekonfliktní seriál plný skvělých kostýmů, dobrých herců, ale i zápletek a příběhů, které nejsou příliš komplikované a neruší od obdivování atmosféry meziválečné Anglie. Fandové seriálu budou spokojení, náhodní návštěvníci kina to bezbolestně zvládnou. Je ale otázka, proč by na to měl chodit kdokoliv, kdo seriál a jeho hrdiny nezná. ()

novoten

Řada šťastných příhod. Díky nové lokaci ještě optimističtější podívaná, která možná první film nepřekonává měřítkem, ale nějakým zázrakem dokáže epizodky mnoha a mnoha postav poskládat do dvou samostatně funkčních mile hořkosladkých linek, překlenout (divácké) generace a v duchu britštějším než britském nejspíš i definitivně uzavřít osudy dnes již legendárního klanu. Přes slzy jsem neviděl na plátno a stejně mi úsměv neslezl z tváře. ()

NinadeL

Nikdy bych nečekala, že druhý film Panství Downton bude reverzní poctou Anny Ondrákové v době natáčení Blackmailu. Ale stalo se tak a je to prakticky dokonalé. Zatímco první film povinně došel k happy endu i mezi poslední třískou a klikou od dveří, druhý film se konečně mohl svobodně nadechnout a najít nové příběhy v nové době. Skvělé éře plné fantastických nápadů. Nástup zvukového filmu, zrcadlovky, objevování dovolených ve Francii... a samozřejmě nechybí ani pátrání po tajemství v minulosti. Co záběr, co jednotlivý kostým či dobový detail, toť slast. A nakonec se spravedlnosti dočkal i Barrow. Jedním slovem nádhera. ()

filmfanouch

Úspěšný seriál Panství Downton se v roce 2019 dočkal filmového pokračování, po pár letech je čas na další film. Na režijní pozici nahradil Michaela Englera Simon Curtis, kromě starých známých se tentokrát objevili i nové postavy a samotný podtitul lákal na novou éru. Tento titul je možná sám o sobě zavádějící, protože by lidé vlastně zcela něco nového očekávat neměli. Pokud ovšem měli rádi staré Panství Downton i filmové pokračování, ani druhý film je nemusí urazit. Největším handicapem druhého filmového Panství Downton je možná tak trochu dějové roztahání. Už v prvním filmovém Panství Downton bylo více příběhových linek, ty ovšem pořád fungovali sami o sobě a především směřovali k smysluplnému vyvrcholení. Děj druhého filmového Panství Downton je rozdělen na dvě ústřední zápletky. Jedna spočívající v pátraní po tom, proč rodina Crowleyových náhle získává vilu ve Francii a potencionálních rodinných tajemstvích. Druhá poté o natáčení filmu přímo na Panství Downton. V tomto ohledu film těží z toho, že se odehrává na sklonku 20. a 30. let a diváci tak mohou dostat pohled na to, jak se kdysi natáčeli filmy. I díky jisté postavě může filmové Panství Downton 2 náhle připomenout Zpívání v dešti, právě pohled do zákulisí filmu na sklonku němé a zvukové éry je na filmu jedna z nejzajímavějších věcí. Ústřední zápletka není komplikovaná, i tentokrát chybí filmovému Panství Downton stěžejní konflikty. Pořád ovšem platí, že se na film krásně dívá. Ať už skrze pěkný vizuál, solidní dobovou výpravu či špičkové dobové kostýmy. Druhé filmové Panství Downton rázem vypadá ještě o poznání filmověji než předchozí film. I tentokrát platí, že se dá v početném počtu postav zorientovat, téměř každá z nich má i něco jako svou stěžejní úlohu. Většina postav je nadále velmi sympatická, především ovšem opět výtečně zahraná. Například 87-letá Maggie Smith si svou roli hraběnky Crawleyové nadále očividně užívá, stejně tak dobří jsou nadále například Hugh Boneville nebo Michelle Dockery. Menší háček tkví možná v tom, že ještě o poznání více dokáže druhé filmové Panství Downton více uspokojit znalce seriálu. Nadále platí, že není nutné zdát veškeré pozadí postav a orientovat se v ději původního seriálu, menší výhodou ta znalost ovšem přeci jen je. Především i díky závěru, který může fungovat jako pomyslná tečka za celým Panstvím Downton. Pokud se při případném úspěchu tvůrci vydají cestou třetího filmu, i díky povinné absenci jednoho stěžejního elementu už Panství Downton nejspíš přeci jen nebude tím, co kdysi.  Druhému filmovému Panství Downton se nedá upřít solidní vizuál, výprava, kostýmy, velmi dobří herci ani přítomnost funkčních emocí. I přes jisté problémy s tempem, příliš jednoduše probíhající zápletkou a zároveň příběhovou roztěkanost si i druhé filmové Panství Downton jde užít. Pro fanoušky původního seriálu ovšem pochopitelně půjde o silnější zážitek..... ()

Aky

Ne, to už ne. Pořád skvělé dekorace herci, snad i režie, ale už je to tak přeslazená limodáda, že se na to nechce koukat. Aspoň mně.  Pálí z toho žáha.. ()

sochoking

Z filmu už vymizli klasické podpásové podjeby a intrigy. Naopak, uberá sa už takou uvoľnenejšou a príjemnejšou (vyzretejšou) cestou. Asi som už vyzrel i ja, lebo sa mi to naozaj páčilo a pritom som to vôbec neporovnával so seriálom. Príjemne odľahčený humor v kontraste s vážnymi a aj smutnými momentami. Skvelý balans. Len dúfam, že nám tvorcovia nenaznačujú, že je finito už nadobro. ()

Arsenal83

Pekná hudba, prostredie, nóbl angličtina, super kostýmy. Ale inak tie "problémy" skostnatelých aristokratov sú úplne mimo, odtrhnuté od reality. Kto pozná seriál a obľúbil si ho, tak toho film poteší. Je to jedna línia. Kto seriál ani nevidel, tak film pozerať ani nemusí. ()

Chrustyn

Stejně jako předchozí filmové zpracování ani toto nedosahuje kvalit svého seriálového předobrazu. Postavy se nikam neposouvají a děj, přestože nějak vrcholí, tak nedokáže vtáhnout tak, jak by si divák přál. ()

marhoul

Ale jo, za mě lepší než celovečerák minulý. Seriál mám ráda, takže mi to sedlo. Obávám se ale, že divák, který uvidí jen toto, spokojený nebude. Táňu Medveckou mám moc ráda, hlas Aleny Vránové při dabingu Maggie Smith mi ale chyběl. Kostýmy krásné, obsazení fajn, děj tentokrát zpestřený natáčením filmu, vidět sluhy ve večerních róbách byla vážně sranda, v pohodě oddechovka. A jasně že je to takový načančaný cajdáček k vínku pro vousaté divačky ;), ale i toho třeba. ()

Stanislaus

Když před dvaceti lety Julian Fellowes vyhrál Oscara za původní scénář ke Gosford Parku, jistě netušil, že o pár let později vytvoří podobně laděný seriálový fenoném se dvěma filmovými pokračováními. Panství Downton se v posledních letech stalo kultem na poli historických kostýmních dramat a bylo opravdu milé po třech letech opět zavítat do starého známého Downton Abbey a vidět své oblíbené charaktery v nových životních peripetiích. Při hodnocení filmu plným počtem hvězdiček jsem samozřejmě ovlivněn tím, že jsem fanoušek seriálu a mám všeobecně rád filmy podobného žánru. Chvílemi to může působit kýčovitě, jako by se jednalo o příběh z červené knihovny, v němž člověk tuší, jakým směrem se bude děj vyvíjet - přesto jsem se ale nechal opět na dvě hodiny unést o necelé století zpět, do časů honosných panství, strojené mluvy a nádherných kostýmů. Líbilo se mi, že se snímek soustředil na dvě dějové linie, přičemž každá měla své kouzlo - zatímco slunný jih Francie působil exoticky, na panství se (byť přehnaně řečeno) psaly dějiny v podobě přechodu němého filmu k mluvenému. Tentokrát se ve filmu ani moc neintrikovalo (oproti jedničce), nýbrž se odkrývala minulost a zároveň se i uzavírala budoucnost některých postav. O největších porci zábavy se postarala opět hraběnka vdova, ale i Carson a Moseley. Vedle humorné a historicko-umělecké linie došlo samozřejmě i na nejeden dojemný moment, u něhož se skalní fanoušci nechají lapit do "cibulových osidel" o to více - i přesto, že tvůrci v závěru lehce okatě tlačili na pilu, byl to zkrátka "doják". Jednou z nejsilnějších scén ve filmu byla pro mě rozmluva mezi paní Hughesovou a Thomasem o jeho nelehkém životním údělu. I když by se našlo několik mušek (zejména v závěru), byl jsem v kině spokojený a nechal jsem se opět pohltit příběhy svých oblíbených postav. Slabších pět hvězdiček! ()

Necrotongue

Z tohoto filmu jsem měl řádné obavy, jelikož byl pro mě předchozí snímek těžkým zklamáním. Naštěstí se ukázalo, že s ním zřejmě nebyli spokojeni ani sami tvůrci (nebo investoři), takže zvolili mírně odlišný přístup; sentiment (ač byl přítomen) na mě nestříkal z každého řádku scénáře, jako bych byl divákem v přední řadě nějaké bukkake show, spíše bych řekl, že se filmařům zdařil pokus o návrat k původní seriálové atmosféře. Už jsem to několikrát napsal a znovu to zopakuji; filmy a seriály z prostředí anglických venkovských sídel můžu. Sám nevím, proč tomu tak je, ale těmto příběhům dokonce toleruji i jejich naivitu a mnohá klišé a o objektivitu se ani nesnažím. Ostatně- objektivita jednotlivce, to mi přijde jako protimluv. No, buď jak buď, Britové si u mě tímto snímkem celkem šplhli, takže se budu tvářit, že byl předchozí film jen dočasným selháním způsobeným zřejmě nevhodnou dietou a celkovou dehydratací scénáristova organismu. No, a přestože jsem byl i tentokrát svědkem výskytu až podezřele šťastných okolností, musím uznat, že jsem si celou záležitost užil, a nad odchodem mé nejoblíbenější postavy jsem se dokonce dojal. Já!! Nebývalé... / Poučení: Máš-li odejít, učiň tak s grácií. ()

Aleee89

Panství Downton je moje srdcovka a toto byl pro mě ten pravý výlet ke starým známým, plný nostalgie, humoru, ale i vážnějších chvilek a dojetí. Jsem moc ráda, že se jim opět podařilo vytvořit kvalitní scénář a že se ani druhý film nerozplizl, ale naopak dělá původnímu seriálu čest. ()

Mikarda

Tak toto mě moc bavilo - podobně jako první a druhá série (za mě nejlepší), kdy jsem si to opravdu užívala a kochala se krásnou výpravou. Zápletka natáčení filmu byla zábavná a každá postava zde dostala svůj prostor. Bylo to celé takové melancholické a užila jsem si mnoho vzpomínání na to, co jsme s postavami zažili v jejich předchozích dobrodružstvích. Podle mě podařenější pokračování než první filmu, ale jsem si jistá, že v tom hraje roli především má obrovská náklonnost k filmu Singing in the rain! ()

M.i.k.e

druhý celovečerní přírůstek do universa Downton Abbey si opět jede to svoje. Je tu sice hned několik dramatických zápletek, ale krom emotivního (leč lehce očekávatelného) závěru se vlastně žádné extra velké drama nekoná a celá nová éra je opět spíš příjemným kouskem primárně pro fanoušky, který přinese přesně to co se od něj čeká...75% ()

vydumnica

Balzam na dušu💙. Dokonalé uzavretie príbehu Downton Abbey. A New Era je všetko, čo som dúfala a ešte viac, dokonca je to ešte lepší film ako ten predchádzajúci. Oceňujem nápaditosť tvorcov "preniesť" kúsok deja na juh Francúzska, takmer rovnako zaujímavé to bolo s "Hollywoodom" doma na panstve. Ani sekundu som sa nenudila. Vychutnala som si každučkú minútu. Striedavo som sa dojímala a usmievala. Len škoda, že to opäť tak rýchlo stiahli z kín, čakala som na verziu v originálnom znení a tak som film nakoniec prepásla. Ešte aj na dovolenke ponúkali len verziu s dabingom! Takú angličtinu je až hriech dabovať. Ako som napísala na začiatku a platí to aj pre seriál, Downton Abbey je balzam na dušu, pastva pre oko a tá hudba je ako z nebies. Paráda. Herecké výkony ako vždy excelentné. Postavy sú perfektne napísané. Každá jedna postava si zaslúži happyend. "Look at that view. Don't you feel grateful we're alive? I love you, you know. In a way I thought I'd never love again. And I love you so that's all right". 90% ()

Streeper

A tím se uzavřela kapitola Panství Downton, nebo alespoň doufám. Za mě už tenhle film byl asi zbytečný. Nelituji, že jsem ho viděla, ráda jsem se zase vrátila na své oblíbené panství, ale kdyby nevznikl, tak by mi to srdce netrhalo. Jako nostalgie dobrý, ale jinak je to hodně průměrný film s docela slabou zápletkou a spíše se snaží hrát na dojetí a emoce. ()

nineweh

Je to o chlup lepší než minulý film, připomene vám to, proč jste původně Downton Abbey měli rádi, a i když je trochu směšné, jak se nakonec všichni spárují jako v nějaké veselohře, a závěr s (jako obvykle úžasnou) Maggie Smith je už jen ždímačka na slzy, je to vlastně takové hezké, nekonfliktní, milé a laskavé pohlazení po duši. A to v dnešní době není vůbec na škodu. ()

vesper001

Taková malá čokoládička před spaním pro fanoušky seriálu, kterým se stýská. Sníte ji a pak hezky usnete. Zrovna tak, jako já. :) ()

filmmovier

Klasický Downton. Opět nádherná elegantní dobová podívaná, kterou je tak ohromná radost sledovat. Po dvou předchozích happy endech přinášejí tvůrci další happy end, a tentokrát to vypadá, že je opravdu definitivní. A i tahle návštěva u Crawleyových se prostě povedla. Linka s natáčením filmu je zábavná, ta s Francií zase správně osudová. Obě samozřejmě fungují přesně tak, jak mají, tzn. skvěle. A závěr je pak ukázkový doják, přestože v tomto filmu již očekávaný. Ovšem není se co divit, Maggie Smith je jako hraběnka Violet prostě naprosto fantastická. Bez znalosti seriálu a postav to asi nemá moc cenu sledovat, ale fandové budou naprosto spokojení. Kéž by takové hezké filmy vznikaly častěji. 75%. ()