Zakliata jaskyňa

• Česko Zakletá jeskyně (viac)

Pôvodná slovenská rozprávka Zakliata jaskyňa prenesie divákov do čias mýtov a legiend. Hlboko v kráľovskom lese bola jaskyňa, ktorá po stáročia ľuďom poskytovala obživu a kráľovstvu prinášala blahobyt. Jedného dňa našiel solivar Buchwald vstup do jaskyne zapečatený. Tam, kde kedysi boli dvere, je zrazu holá skala. Režisérka Mariana Čengel Solčanská rozpráva prostredníctvom ústrednej ženskej postavy príbeh o nádeji, ale aj o ľudskej chamtivosti. Odvážna Ada, dcéra Buchwalda, musí nájsť stratenú sestru a vyslobodiť neprávom väzneného otca. Zatiaľ čo Ada bojuje o rodinu, bratia Zach a Cyril súperia o to, kto z nich zasadne na kráľovský trón. No víťazom nie je ani jeden. Kráľovnou sa stáva ich macocha Berta, ktorej jedinou túžbou je nájsť cestu do jaskyne. Hlboko v tmavých chodbách sú ukryté rubíny. A tie musí mať. Za každú cenu. Podarí sa jej ich získať? Nájde Ada stratenú sestru a kto je skutočný kráľ? Dobrodružná rozprávka plná napätia vtiahne diváka do sveta tajuplnej jaskyne až sa mu nebude chcieť drať na povrch. (Garfield Film)

aquiver

Nejlepší hraná pohádka za poslední 4 roky. Krásné lokace, atmosféra, neokoukaní herci a povedený scénář, kde každá scéna má svůj smysl pro cílový dramatický oblouk, ve kterém, i když cíl je předem daný svým žánrem, cesta k němu je originální, nápaditá a emočně strhující. Část pohádky disponuje až téměř hororovou náladou, a tak z popsaných důvodů, o co méně si film vychutná to nejmenší dítě, o to více balzám pohladí dospělou vnímavou pohádkovou duši... 80 % ()

Tosim

Relativně solidní pohádka, které ubližuje v podstatě jen inspirace tou solí, protože vše ostatní je víceméně v pohodě - vizuál, emoce, herci (včetně mladých, i slovenských, které moc neznám) a dost dobrá hudba. Vypadá to, že Čengel Solčanská točí na pohádky, aby si pak dala nějaký zajímavější a závažnější biják - třeba Služku. ()

Malarkey

Tak tradiční pohádka se postupně transformuje ve fantasy i u našich sousedů. A nutno dodat, že jim to docela jde od ruky. Zakletá jeskyně sice ničím výrazným nevyniká, ale určitě se na ní nekouká zle. Exteriéry jsou moc pěkné, Táňa Pauhofová tu hraje zlou čarodějnici, což byste od ní nečekali, Karel Dobrý je asi nejzlejší postava podobného ražení za dlouhou dobu...a celkově jsou tu všichni takoví protivní a nepříjemní, asi jak to občas v reálném světě bývá. I přes to všechno se ale jedná o zajímavý kousek, kterému stojí za to dát šanci. ()

Djoker

Sůl je po letech znovu nad zlato. Solčanská si umí pohrát s vizuální stránkou. Lokace, kulisy a kostýmy jsou na vysoké úrovni, ovšem vypravěčský talent evidentně nepobrala. Rušivým elementem je i podivný mix českých a slovenských herců, kteří navíc hrají různé ligy a do toho ještě zrovna Dobrý a Pauhofová mají potřebu přehrávat jako totální amatéři. ()

flanker.27

Lokace krásné, kamera dobrá, kostýmy ucházející. Námět sám je dobrý, ale převedený do příběhu ne právě šťastně. Moc často jsem si říkal tenhle nápad by se dal použít tak a tak, ale film, resp. scénář, s ním naloží hrozně neobratně a uměle. Třeba ta konfrontace bratrů působí strašně jalově a to, jak se pak jeden z nich tak rychle a bez boje vzdá následnictví prakticky jen tak, bez pořádného důvodu, jen na základě výhrůžek někoho, kdo by se mu nemohl postavit (a proč ho vlastně varoval?), působí hrozně nedomyšleně. Taky by se k němu hodilo víc výčitek svědomí, vzhledem k tomu, že má dojít k jeho prohlédnutí a polepšení. Prostě potřebuju postavy dostat tam a tam, tak nad tím moc nepřemýšlím a udělám to tím nejodbytějším způsobem. Takových situací je tam spousta a často skoro zabíjejí to všechno ostatní. Taky záporné postavy jsou až primitivně karikované, Karel Dobrý většinou strašně řve, a zbytečně, všichni okolo jsou hrozně pasivní, bez odmlouvání přijmou vládu zlé královny a stejně stoicky reagují na to, když její vláda padne. Místy se to zbytečně vleče, zatímco jindy je to v důležitých momentech hrozně překotné. Dal bych tak dve celé peť, zaokrouhlím na tři, ale je to škoda, tohle mělo na mnohem víc. ()

Gilmour93

Kterak solařovy dcery zkultivovaly urozené duo followerů Andrewa Tatea.. Stejně jako když se u nás zaklíná princezna v čase to celkem obstojně vypadá i zní, ale příběh i jeho postavy zoufale postrádají nějakou plastičnost a schopnost zaujmout. Výjimkou je samozřejmě přehnaně teatrální Karel Dobrý, který má role podobných ničemů v malíku (levé ruky).. ()

Jezinka.Jezinka

Krásné exteriéry, děj, který se, sice místy spíš v kotrmelcích než logických návaznostech, posouvá, prostě zdaleka ne taková bída, na jakou jsme u hraných pohádek poslední desetiletí tak nějak předběžně ostražitě nastaveni. ()

gogo76

M.Č. Solčanská u mňa stále neprekročila hranicu priemeru. Je ok, že Slovenská i Česká televízia stále skúša prísť na vianočné sviatky s novou rozprávkou. Nové však automaticky neznamená lepšie. Stále mám pocit, že tým novým chýba duša, emócie, zázračná prísada, ktorá vás priková do sedačky a prenesie v čase. Tánička si zlú kráľovnú užívala, ale nedostala priestor, ktorý by si ona i jej postava zaslúžila, čo je veľká škoda. Inak obsadenie ok, ale herecké preteky vo výkonoch nečakajte, všetko iba priemer. Napr. M. Igonda ma nepresvedčil, musí sa do toho viac oprieť. Výprav, kamera, hudba fajn, v tomto problém nebude, no vidím ho v príbehu, postavách a ich motivácii... Neviem no, skúšajme ďalej... Na jeden večer ok, ale rozprávka, ku ktorej sa radi vrátite to nie je. Znova iba slabší priemer, koľký krát už? 50%. ()

Allien.9

"Zlatá jeskyně" spojuje více motivů, než je nutné (např. ta sůl tam teoreticky vůbec nemusela být), troufám si ale říct, že pro odrostlejší děcka se zálibou ve fantasy by mohla fungovat. Moc se mi líbily lokality a kostýmy, které krásně kombinují kůži s kožešinami a vytvářejí (ne)tradiční severský look. Za ultimátní průser považuju dabing + postsynchrony (je v dnešní době opravdu takový problém pohrát si se zvukovou stopou, aby nemlátila do očí?) a problém mám i s postavami, protože jedna je méně líbivá než druhá. Pauhofová jako mrcha OK. ()

Vančura

Pauhofové tu roli zlé královny prostě nevěříte, naopak Dobrý je v roli jejího poskoka výborný (byť mi nápadně připomínal Rösnera aka Chrta ze Sedmera krkavců); zbytek castu za zmínku moc nestojí a dějově mě to nebavilo (a všechny postavy tam mají divná jména) a vzdáleně mi to připomnělo jinou slovenskou pohádku Soľ nad zlato, která mě podobným způsobem minula. ()

kingik

Jedna zázračná jeskyně skýtá ve svých útrobách bohatství - dostatek soli a drahých rubínů. Zatímco soli si každý může odnést co hrdlo ráčí, rubíny jsou prokleté a kletba stihne toho člověka, který z ní rubíny vynese. Osudy bratrské dvojice princů a dvou rychtářových dcer se zanedlouho spolu vzájemně protnou, protože princové spolu navzájem zápolí o trůn po smrti jejich královského otce, až se jim to vymstí, stejně tak jedna ze sester doplatí na svoji projevenou touhu po rubínech. Proměněna ve vlčici čeká na zlomení kletby. Do celé hry o trůn vstupuje zlá a hamižná macecha princů (Táňa Pauhofová), která utvořila spojenectví se zlým zbrojnošem (Karel Dobrý), načež jejich společný cíl představuje mamon v podobě zapovězených rubínů. Koprodukční pohádka slovenské režisérky Mariany Čengel Solčanské v sobě nese nemálo originálních prvků. A vizuálně vypadá mnohem lépe než většina současné (ko)produkce filmových pohádek. Kamera si libuje v úchvatných zasněžených i letních scenériích Sulovských skal. A množství dalších česko-slovenských lokací vypadá na kameře maximálně dobře. Herecké obsazení je poměrně neokoukané. Prince představují Ondřej Kraus a Dominick Benedikt, sestry ztvárnily Martina Zábranská a Petra Dubayová. Démonicky se projevoval Karel Dobrý. A většina hereckého osazenstva se uvedla dobře. Triková složka nedostala prostor. Diváci si neužijí žádné extra triky. Vlčice nevyhlíží digitálně, zvířecí přeměna zpět na člověka se smrskne jen na formu odrazu stínu na stěně jeskyně. V lese neběhají roztodivní skřeti, nezjevují se víly, nežvatlají zde polodementní čerti nebo vodníci. Vypadá to celé po trikové stránce dost minimalisticky. Dabing, respektive předabování zahraničních herců do češtiny, to vždy představuje svízel. A ani tentokrát divák nezůstane ušetřen technickým nedokonalostem dabingu. Režisérka tentokráte vsadila především na výpravnost, čarokrásné scenérie, vypravěčskou originalitu a hereckou neokoukanost. A celkem jí tahle sázka vyšla. 7/10 ()

Kothy

Dlouho už mě česká pohádka takhle nezaujala. Je tam sice znát koprodukce, ale pořád je tam dost známých herců. Celé to působí přirozeně a nenuceně. I herci jsou dobří. Trochu mi to připomnělo sůl nad zlato. Celé se to točí kolem dvou sester, které rozdělí kletba solné jeskyně. Jedna se promění ve vlka a jejich otce zavřou do vězení. Po králi totiž na trůn nastoupila zlá královna v podání Táni Pauhofové. Princové byli vyhnáni a nemohou se vrátit. Jak se jim povede zachránit království a přinést sůl zpátky k lidem? Je to celkem zajímavé. "Musíte zabít vlka!" ()

dopitak

Obsadit Táničku na zápornou roli = odsoudit se předem k neúspěchu. Pokud tam někde už musela být, vymyslel bych jí jinou postavu a jako záporáka nasadil Karla Dobrého. Ale opravdického vážného záporáka. Ne kokůtka, co se tam plouží jak lilipután, údajně neumí šermovat, nosí hučku jak středověký havíř a obličej má ze samého vyřvávání strhaný. Mohli mrknout na Havelkova Hastrmana, protože Dobrý umí být zlý. Martina Zábranská je nádherná a umím si ji představit v jakékoliv pohádkovoprinceznovské roli, o těch vážnějších už jsem psal a stejně tak ji chválil už před 11 lety. Jinak výprava, scénář, dialogy (viděno záměrně v originálním slovenském znění) celkem cajk. ()

Arsenal83

Na naše pomery to fakt vyšlo a preto pridám na hodnotení. Herecky dokonca aj tá Pauhofová výborná, presne rola, ktorá sa jej napasovala, proste ona musí hrať mrchy. Princovia to nepokazili a najviac som sa obával silne protežovanej Zábranskej, ktorá vyskakuje  už pomaly aj z práčkovej hadice, ale takisto jej výkon bol veľmi dobrý. Príbeh je samozrejme taká vykrádačka a skladačka už použitých námetov, ale s tým by som sa netrápil. Ten záver by som ale viac vyšperkoval, mohol byť epickejší, macocha zmizla prirýchlo a bez pocitu tej rozprávkovej pomsty. ()

Chrustyn

Po výpravné stránce slušný mix nejznámějších pohádek, bohužel bez duše a sympatických postav, kterým by divák mohl fandit. Ne úplný průšvih ale vyloženě dobrý film. ()

Stanislaus

Zakletá jeskyně v sobě mísí přenádherné přírodní scenérie (zasněžená krajina, hluboké jezero, daleké zelené kopce, krápníkové jeskyně) s líbivým pohádkovým příběhem (dobro/zlo, souznění s přírodou/chamtivost) a místy poněkud kostrbatým scénářem a prazvláštním castingem. Výprava a kostýmy jsou na vysoké úrovni (snad jen Predrag Bjelac vypadal víc šaškovitě než "kouzelník" se střelným prachem) a samotný příběh, byť nijak inovativní, nýbrž ryze pohádkový a poučný, měl své kouzlo. V první třetině tvůrcům celkem haproval sled scén s ročními obdobími. Nicméně největším kamenem úrazu bylo (pro mě) herecké obsazení: Někteří herci a herečky mi přišli ve svých rolích poněkud strnulí a Táňa Pauhofová nebyla úplně šťastnou volbou do záporné role, zatímco démonický Karel Dobrý v roli, která mu na první pohled sedla, celkem přehrával. Ve výsledku se ale stále jedná o dobrou koprodukční pohádku na právě jedno zhlédnutí. ()

honajz

Budu si to muset dát v původním slovenském znění, protože český dabing je otřesný a hodně tomu ubírá. Každopádně příběh není úplně blbý, jen autoři podcenili diváka, kterému ty okolnosti musejí dojít daleko dřív, než nám je tvůrci milostivě "pustí". Takže jsme svědky utahané a únavné prostřední části, kde si jen mladí potřebují srovnat myšlenky, ale jinak se v ději nijak nepohneme. Skvělá kamera a výprava, Pauhofová si svou zápornou roli docela užívala, ale nějak to nebylo ono, chvílemi působí spíše jako parodie na záporáka. A Karla Dobrého mi bylo až líto, protože jeho postava je až zbytečně přehnaně napsaná. Přál bych mu nějakou skvělou kladnou roli. Je to teda sice spatlanina Tří oříšků, Jestřábí ženy či Soli nad zlato, ale nakonec se mi líbilo poselství pohádky - ke skutečnému štěstí nejsou potřeba drahé cennosti, ale stačí to, co máme, a že máme také jeden druhého. ()

62. ročník Zlín Film Festivalu je za dveřmi

62. ročník Zlín Film Festivalu je za dveřmi

18.05.2022

Největší a nejstarší festival filmů pro děti a mládež na světě se vrací do původního termínu. Odstartuje již 26. května ve Zlíně zahájí jej světová premiéra celovečerního animovaného snímku Cesta do… (viac)