Vera sníva o mori

(festivalový názov)
  • Česko Vera sní o moři (viac)
Kosovo, 2021, 87 min (Alternatívna 83 min)

Príbeh Very, tlmočníčky posunkového jazyka v strednom veku, ktorej život naruší úmrtie manžela. Následne sa musí vyrovnať so surovou realitou a odvážne sa postaviť proti hlboko zakoreneným rodovým stereotypom. (MFF Cinematik Piešťany)

JitkaCardova

Nenápadně, funkčně natočený kritický snímek o patriarchální moci (založené na mužských slabostech a držení při sobě), korupci, vydírání a násilí a pokrytectví, a o postavení žen, které se z generace na generaci jen mírně a ještě jen relativně zlepšuje, zatímco konkrétní životy uplývají v příkořích, bezmoci, ztrátách a kompromisech, s nimiž se ženy musí umět neustále smiřovat, polykat hořkost a hledat pořád nové cesty, jak to vydržet (zatímco v tomhle režimu stále hrozivěji upadá celá lidská společnost a svět). *** Po projekci čtyři dámy zhruba ve věku hlavní představitelky poznamenaly, jak tam nebyl ani jeden chlap, který by trochu za něco stál. Ano, o tom to bylo, a že to tak je systémově, vkořeněné, akceptované. *** Ostatně co jsem se na Febiofestu stihla rozhlédnout, ve všech vážných filmech reflektujících společenská témata byla nějak akcentována jednak systémová chudoba a násilí, a jednak - s čímž to přece souvisí - nadvláda muži silově prosazovaného přístupu k řešení problémů: ne opravdové, důkladné starání se, ale povrchní vyčuraný, sobecký, krátkozraký přístup, obcházení, bagatelizování, odmítání následků, zdrhání, uhýbání, násilí, únik před žalem a hněvem žen, obětování ženy i smyslu práce. I Veřiny problémy začaly tím, že muž před ní utekl sebevraždou, aby nemusel čelit tomu, co napáchal, a co odnese jeho dcera samoživitelka a vnučka. Vnořené divadlo: Muži chtějí postavit most, a aby držel, musejí obětovat ženu, která přinese snídani - zazdít ji do mostu. Nechat jí volné pouze jedno prso, ruku a oko, aby mohla kojit a obstarávat syna. Tak. *~ ()

rivah

Zdrženlivě vyprávěný festivalový film o ženě opuštěné mužem, která se musí vyrovnávat s mužskou nadvládou,...Nic mimořádného.(50%) ()

kolemjdouc

Ve svém okolí jsem zažila gamblera, který vsadil do karet svoji vlastní ,krásnou ženu.Pro ostatní to byla sranda,  ale on  bral prohru  jako potupu.A aby toho trápení neměla málo, tak místo aby šel do lesa a tam si to hodil ,pověsil se na rám pro žebřík na půdu přímo nad vchodem do jejich bytu. Vera se do svého snu zakousla jako buldok.Kdyby neměla video natočené v telefonu ,asi by to pro ni nedopadlo dobře.Navíc musela bojovat i s dcerou, která si otce démonizovala. ()