Nukleární vědec George Hamilton, zklamaný, že jeho vědomosti byly zneužity k destruktivním účelům, se inkognito jako tulák Jorge dostává až do vesničky Calabuch, ležící na španělském pobřeží, kde vidí lákavou možnost zapojit se do tamějšího poklidného života. Berlangova reflexe svobody zde začíná dostávat jasné obrysy. (Letní filmová škola)

Alex

Poetická komedie, odehrávající se na nezkaženém venkově, kde platí dané slovo a i vězni mají určitou svobodu. ( Které nijak nezneužívají.) Protiválečné poselství z filmu nijak prvoplánově netrčí, ale je zcela jasné. Humorných situací si divák užije vrchovatě, ale je to humor jemný, který vás přinutí spíš jen k pousmání. ()

Flego

Calabuch je malá rybárska dedinka kam utiekol nukleárny vedec, keď boli jeho objavy zneužité k vojnovým účelom. Sledujeme pomalý život svojráznych postavičiek, rozne starosti i radosti a všetko je to natočené milým osviežujúcim sposobom. Nejde o komédiu v pravom slova zmysle, skor o pocitovú záležitosť. Celým filmom ( hlavne na záver ) sa vinie nevtieravá myšlenka pacifizmu. Štvrtý komentár. ()

showxman

Hodně příjemná letní komedie až po okraj plná absurdnosti, ze které je cítit přátelství, pacifismus a jižanská pohoda."Calabuch me gusto!" ()

Sarkastic

Sice hodně naivní, ale nesmírně příjemný, pozitivní, úsměvný a na několika místech velmi vtipný snímek. A zároveň dost protiválečný, avšak nijak vtíravě. Milé a sympatické bylo i herecké obsazení a atmosféra. Vězení jakožto hotel mě rozesmál snad při každé narážce na něj a „zbrojení“ byla také pasáž k popukání. A nechyběl samozřejmě čistě pacifistický konec, který člověka skoro dojal. Slušné 4*. „Už je pozdě, měli bychom se vrátit do vězení“. ()