Rok, ktorý zmenil planétu Zem

• Česko Rok, který změnil Zemi (viac)
Veľká Británia, 2021, 48 min

Réžia:

Tom Beard

Kamera:

Richard Szkiler

David Attenborough (rozprávač)

Doposiaľ nezverejnené zábery ukazujú, ako život v lockdowne otvoril prírode cestu k zotaveniu a rozkvetu. Keď sme sa zastavili, Zem našla rytmus v moriach, na oblohe a na súši. (Apple TV+)

Copacabana

Jednou z mála pozitívnych vecí lockdownov bolo, že naša príroda a zvieratá mali dostatočný čas sa regenerovať. To, aká je to krása vidieť všetko takmer nerušene bez ľudského vplyvu žiť svojim životom ukazuje tento dokument. Nič dojemnejšie nemôže byť ako vidieť ako sa ovzdušie prečisťuje, chránené druhy navyšujú svoje počty, už by sme si mysleli, že sa toho nedožijeme a predsa.🤗Na druhej strane čo spraví s prírodou odpad po pandémii z rušok a respirátorov si už nechcem radšej ani predstaviť. ()

JohnCZ

Je to jako rozhoupat nádobu s kyselinou. Dokud do ní budeme šťouchat, bude se houpat. Trochu hrozivě, občas z ní možná něco vycákne ven, ale jinak asi dobrý. Pokud do ní šťouchat nebudeme nebo alespoň snížíme intenzitu šťouchanců, budeme se všichni cítit bezpečněji. Pokud ale budeme pokoušet osud a bezohledně ji rozhoupeme moc, nádoba se převrhne a pak už nebude cesty zpět... A přitom jak málo času stačí k tomu, aby se příroda zregenerovala. Rovnováha se navrátila. Jediné, co potřebuje, je nechat ji na chvíli vydechnout. Žádný "ekofašismus," ani "enviromentální propaganda." Není žádné my a oni. Pokud zmizí příroda, zmizíme i my. ()

TheDarKnig

David Attenborough tentokrát ve spolupráci s AppleTV, ne s BBC. Stejně jako ve všech dokumentech o přírodě v posledních letech, i zde sir David znovu zoufale vyzývá celé lidstvo ke změně myšlení, bez kterého nejprve zahyne mnoho, možná i většina úžasných druhů na naši modré planetě a nakonec my sami. Samozřejmostí jsou krásné záběry zvířat, tentokrát však v zcela jiném a neopakovatelném kontextu. Pandemie přinesla lidem utrpení, ale planetě a přírodě na ni chvíli odpočinku. Je skoro neuvěřitelné, jak rychle zvířata dokázala bez lidí začít znovu prosperovat i na místech, kde to už dlouho nešlo a nikdo by to už nečekal. Želvy na opuštěných plážích, gepardi na savaně bez stovek hlučných turistů, velryby v opuštěných zátokách bez hlučných výletních lodí, příkladů dokázali přírodovědci nasbírat hodně. Jako bonus se navíc vyčistil též vzduch od smogu, což prospěje i lidem. Snad si závažnost situace i návrhy k jejímu řešení vezmou lidé i díky nastalé situaci a tomuto dokumentu k srdci dříve než bude pozdě. 8/10 ()

DJ_bart

"Pandemie je důkaz toho, že když si lidstvo dá na chvíli pauzu, planeta Země se může opět nadechnout." _________ S každým dalším dokumentem jsem stále víc nadšen z tvůrčí kolaborace Davida Attenborougha a streamovacích platforem, ať už jde o Netflix, anebo právě Apple TV. Dokumenty Davida Attenborougha z posledních let totiž dokazují, že klimatická změna není výmysl, kterej si vědci jen tak se srandy vytáhli z prdele. 'Rok, který změnil Zemi' ukazuje jednoduchý příklad toho, co se stane, když lidstvo kvůli virové pandemii na chvíli zastaví průmyslovou mašinérii a omezí svůj konzumerismus – obyvatelé Indie díky čistšímu ovzduší mohou poprvý v životě jasně vidět vrcholky Himálají, jeleni se mohou chodit pást do center měst, gepardi mohou namísto turistů obývat luxusní hotely, řeka Ganga už není pouhou stokou plnou splašek, a na plážích po celém světě není gigantickej bordel - o celkový redukci emisí a obnově biodiverzity ani nemluvě. 'Rok, který změnil Zemi' proto nutí diváky k zamyšlení nad sebereflexí ohledně naší civilizační životosprávy a vede k zásadní otázce, zda nakonec lidstvo samo není oním virem, který Planetě Zemi ve skutečnosti škodí - inu, na hrubý pytel hrubá záplata. Už teď jde však znát, že regenerace přírody půjde do kopru stejně rychle, jak přišla...... #thanoswasright ()

Zagros

Pokud někdo neví, jaký má vliv na přírodu a planetu Zemi lidská činnost, není lepší věc, než si pustit tento dokument. Uzávěry v době COVIDu byly nejmasovějším vědeckým experimentem v lidských dějinách. Zastavila se výroba, necestovali jsme, turismus neexistoval a … příroda se neuvěřitelně probrala. Jsem rád, že podobné uzávěry už skončily. Nicméně doufám, že si to vezme co nejvíce lidí k srdci a alespoň částečně omezí svůj konzumní způsob život, zbytečná cestování, nepotřebné nákup apod. Příroda a planeta Země si dokáže jednoduše poradit sama. Od nás stačí jediné… nechat ji na pokoji, případně se pokusit žít s ní v souladu. Jméno Davida Attenborougha dává dokumentu důvěrihodnost a dodává mu na uvěřitelnosti. Pro mě je ideálním doplňkem k jeho dokumentu z roku 2020: David Attenborough: Život na naší planetě. Obojí doporučuji všemi deseti. ()