Rok, ktorý zmenil planétu Zem

• Česko Rok, který změnil Zemi (viac)
Veľká Británia, 2021, 48 min

Réžia:

Tom Beard

Kamera:

Richard Szkiler

David Attenborough (rozprávač)

Doposiaľ nezverejnené zábery ukazujú, ako život v lockdowne otvoril prírode cestu k zotaveniu a rozkvetu. Keď sme sa zastavili, Zem našla rytmus v moriach, na oblohe a na súši. (Apple TV+)

filmmovier

Nádherné. Úchvatné a v tomto případě tentokrát opravdu mimořádné záběry zvířat v jejich ne tak úplně přirozeném prostředí. Celé je to ale o tom, jak je naší planetě bez nás lidí líp. Takže úvah na téma, zda jsme si tu pandemickou čistku zasloužili (zasloužili) je na místě. Další důkaz toho, že se musíme okamžitě probrat a něco dělat. Jinak samotný dokument má kromě úchvatných záběrů samozřejmě i úchvatný komentář sira D. a ani zde nechybí správné hraní na celou škálu citů a emocí. Jedna z věcí, kterou by měl vidět každý. 100%. ()

Zagros

Pokud někdo neví, jaký má vliv na přírodu a planetu Zemi lidská činnost, není lepší věc, než si pustit tento dokument. Uzávěry v době COVIDu byly nejmasovějším vědeckým experimentem v lidských dějinách. Zastavila se výroba, necestovali jsme, turismus neexistoval a … příroda se neuvěřitelně probrala. Jsem rád, že podobné uzávěry už skončily. Nicméně doufám, že si to vezme co nejvíce lidí k srdci a alespoň částečně omezí svůj konzumní způsob život, zbytečná cestování, nepotřebné nákup apod. Příroda a planeta Země si dokáže jednoduše poradit sama. Od nás stačí jediné… nechat ji na pokoji, případně se pokusit žít s ní v souladu. Jméno Davida Attenborougha dává dokumentu důvěrihodnost a dodává mu na uvěřitelnosti. Pro mě je ideálním doplňkem k jeho dokumentu z roku 2020: David Attenborough: Život na naší planetě. Obojí doporučuji všemi deseti. ()

Marze

Každý má v přírodě svého predátora za účelem redukce druhu před přemnožením. Naším  predátorem jsou lidově bacily. Covid 19 se choval slušně a odstraňoval jen nejslabší kusy. Dokument ukazuje znovunabytou přírodní rovnováhu. Překvapilo mě, že v Indii kvůli znečistěnému  vzduchu neviděli 30 let 200 kilometrů vzdálený Himaláj. Kolik jich tam proboha umírá na rakovinu z životního prostředí? Film pracuje se zavedenym formatem - nejdrive montaz silnych chvil,pak hlavni geograficka mozaika stridahici ekosystemy,barvy,nalady divaku.Levhart obsadil turisticky bungalov v Africe, ma tim padem all inclusive pobyt s rezimem All you can eat.A jeho lov provazi napeti stejne jako v kriminalnim thrileru.Zabery z hodne velke blizkosti jsou u BBC standart.Prirode se pandemickou vylukou znacne ulevilo.Samice obriho keporkaka slysely v aljasskych vodach sva mladaty,a tak mohla zanechat decko v zatoce a v klidu se venovat lovu.Pri hustem vodnim provozu si to netroufne.Gepardice dokazala snadno zavolat sve potomky,kdyz jeji mnoukani nerusily motory navstevniku safary.Alterborough se snazi ukazovat hru barev v bujnem pralese,zaroven ale potrebuje ukazat vypalene plochy,kde se na poslednim zbyvajicim strome drzi posledni vydeseny orangutan.A pritom dokumentarista nechce ztracet pozornost milionu divaku,aby z filmu i nadale odchazeli okouzleni a dojati.Ne deprimovani.Dokument nastesti vzbuzuje otazky k premysleni.Potrebuje priroda,abychom v udrzitelnem rozvoji,ktery slouzi jako ideologie k drancovani,pribrzdili?Clovek se musi zacit sam sebe regulivat.Dokument ale nedodava,jako roli maji sehrat ochranci prirody,vlady,prumysl nebo obcane. ()

Arsenal83

Opäť ďalšie pekné dielo pána Attenborougha, keby mu zdravie dožičilo ešte ďalšie desaťročia. Tu síce máme len jeho hlas, ale to stačí na privodenie tej správnej atmosféry. Spievajúce vtáčky na miestach, kde stáli autá v kolónach a zvuk prírody sa k slovu nedostal. Korytnačky/Želvičky sa dostávajú na miesta, kde môžu v pohode zniesť vajíčka a nebáť sa, že ich niekto bude rušiť. Áno, prírode sa darí oveľa lepšie, keď tam nie sme. Ale zas na druhej strane, kam to má viesť? Má sa človek úplne odstrániť z tohto sveta, aby sa mali zvieratká dobre? Buďme ohľaduplní, ale zas aj my potrebujeme priestor. Neveďme lásku k ekológii a životnému prostrediu k ekofašizmu. Obrazovo ale pekný dokument. ()