Sergej a jeho nový známý Andrej se během jediné noci přenesou z konce osmdesátých let do období krátce po druhé světové válce. Ocitají se v malém hornickém městě kdesi v Donbasu přesně v den několika významných událostí, které odstartují závazkem zvýšené uhelné produkce a končí nehodou v místním dolu. Oba muži se druhý den probouzejí, aby ke svému překvapení zjistili, že právě prožívají ten samý den, co včera. Nečekaná příležitost Sergejovi možná pomůže poznat lépe vlastního otce, zatímco Andrej dostává šanci odvrátit tragédii, za níž bude muset v budoucnu nést odpovědnost. (dopitak)

dopitak

Těšil jsem se na sci-fi, dostal jsem sovětskou verzi Na Hromnice říznutou nevysvětlovaným průnikem časem do doby stalinovské. Osoby ve filmu jednající jakožto i jejich motivace mi byly po celou dobu sledování prakticky nepochopené, takže nedokážu objektivně posoudit, jaké kvality by tento produkt vzniklý v čase perestrojky mohl dnešnímu divákovi nabídnout. Je to dost ukřičené a špatně se u toho spalo. ()

Dionysos

Perestrojka ve filmu: vypořádávání se se stalinismem, motivační vyhoření soudobé generace 80. let, sekvence zachycující koncert známé rockové skupiny Nautilius Pompilius atd. Film je především o mezigeneračním střetu hodnot a životních postojů, ztělesněných otcem, jenž prožil aktivní léta života v pozdním stalinismu, a jeho synem, vyrostlým v (relativním) pohodlí brežněvismu. Prolog: otec vyčítá synu jeho lhostejnost k okolí a upadajícímu osudu rodné země, syn kontruje zbabělostí a pokrytectvím stalinské generace, která měla nečinně přihlížet devastaci téže vlasti v době jejího mládí a dospělosti. Děj: syn se propadne do r. 1949, nucen opakovat jeden den tehdejší reality. Vidí dvě věci - tehdejší smutnou, ale faktickou nemožnost věci změnit k lepšímu a nezpochybnitelné úsilí a oběť tehdejší generace (před válkou budující na zeleném drnu průmysl, za války po milionech hubené nacismem, po válce nucena opět budovat zničený průmysl). Epilog: syn se tak smíří nejen se svým otcem, ale co je důležitější, přijme stalinskou dobu taková, jaká byla. A v tom se film liší od nemála svých vrstevníků - stalinismus tu není jen a priori odsouzen (ne, že by jeho nedostatky vůbec nevyplývaly na povrch), ale je ukázán i ve své pozitivní stránce (to není myšleno jako že by např. film obhajoval čistky, procesy atp., ale že stalnismus rozhodně nebyly jen čistky a procesy, ale i gigantické úsilí a oběť obyčejných lidí, žijících život, jak nejlépe mohli). Film plyne dosti pomalu, hraje spíše na detaily a subtilní posuny významů, je proto vhodný spíše pro o Rusko a jeho dějiny se zajímající diváky. ()

rivah

První významný film režiséra, dobře popsaný Dionysem. Časový skok tu neslouží k pobavení jako ve většině jiných snímků, ale k postižení ducha doby daných epoch. Potvrzuje hořkou pravdu, že synové a otcové k sobě jen těžce nalézají cestu, potože je dělí jiná doba, kdy se formovala jejich osobnost, a s tím spojené ideály, naděje, zklamání. ()