Vánoční sen

• angličtina The Christmas Dream
Animovaný / Bábkový / Krátkometrážny / Rodinný
Československo, 1944, 11 min

První film Karla a Bořivoje Zemana. Ukazuje, jaká může být škoda vzdát se svých starých lásek - hraček. Co všechno dokáže odhozený plyšový panáček během jednoho Vánočního večera. (Schobul)

Karlos80

Krátký kombinovaný animovaný snímeček a snad alespoň co já vím jediný snímeček na kterém se podíleli společně oba režiséři Zemanové jak Karel tak Bořivoj (ten na té hrané), scénář k tomuto snímku napsali rovněž. Děj filmu vypráví o nemocném děvčátku které pobaví oživlý panáček...Původní verze tohoto snímku byla zničena při požáru studia na konci války později byl však natočen ještě jednou od originálu téměř k nerozeznání. Perfektní animace všech těch loutek v reálném prostředí. Mě osobně se to moc líbilo. Je to ale už hodně moc dávno co jsem tuto prvotinu od obou těchto režisérů-našich veličin viděl. Měli by to zas někdy v ČT zopakovat jinak to tam pod nánosy prachu už nikdy nenajdou. No upřímně tenkrát jsem se celkem bavil takže za 4*. ()

Stanislaus

Zemanova loutková prvotina, která by, jak už někdo poznamenal, snesla přirovnání k Toy Story (které spatřilo světlo světa o celých padesát let později), dokáže zaujmout i dnešního diváka, a to hlavně díky precizní a roztomilé animaci. Není radno odhazovat staré hračky, které mají dojem, že ještě napatří do zapomnění . ()

anais

Roztomilá kombinace hraného a animovaného filmu. Zatím to je "pouze" spolupráce Karla Zemana se svým jmenovcem Bořivojem, ale už tady je vidět Karlovo systematické a logické kombinování různých typů záběrů a animačních technik, aby obraz působil živě - je tu políčková animace, loutka vedená lanky, statická loutka v souhře s hercem, kreslená animace... A to vše působí přirozeně. Z dnešního pohledu je to (při vědomí, kam až se Karel Zeman během své kariéry dostal) možná trochu málo, ale určité znaky pozdějšího mistrovství jsou patrné již zde. ()

blackrain

Vánoční stromek byl krásně rozzářený. Nejsem zastáncem Santy Clause, ale ten chlapík s dlouhým vousem v červené čapce a kabátku to hezky zařídil. Přece je to jenom nadpřirozená bytost vykonávající zázraky a ty by se měly dít nejen o Vánocích. Zde taky jeden vykonal. A ta malá holčička si kvůli němu něco uvědomila a poučila se. ()

Hwaelos

Za prvotinu Karla Zemana by se nemusel stydět ani Wladyslaw Starewicz, s jehož Mascotem je Vánoční sen tematicky spjat. V obou případech jde o kombinaci hraného a loutkového filmu, v obou případech pojednává romantická fabule o dětském světě, v němž obživnou hračky. Režisérovi se mistrně podařilo spojit obraz němé grotesky s nediegetickým zvukem, aby podle něj strukturoval diegetický svět. Famózní. ()

• Karel Zeman svůj první film natáčel původně s animátorkou Hermínou Týrlovou. Po požáru zlínských ateliérů, při němž veškerý natočený materiál shořel, se rozhodl vytvořit dílo znovu a na místo svého spolupracovníka přizval Bořivoje Zemana, který je zodpovědný za hrané pasáže filmu. (Hwaelos)
  • Film získal v r. 1946 na MFF v Cannes Cenu za nejlepší loutkový film. (Karlos80)