Tato dobře napsaná, zahraná i odvyprávěná veselohra byla dlouho vydávána na příklad takzvané konstruktivní satiry: měla dokládat, že i závažné problémy lze vylíčit optimisticky. A nedlouho po válce byla takovým problémem bytová krize. Ale i společně sdílený byt může napomoci sblížení dvou mladých lidí, mladého českého herce a pohledné slovenské dívky, takže navíc zazněla idea česko-slovenské vzájemnosti. Nesympatický byrokrat se sice mihne i tady, ale žádné škody napáchat nestihne. (oficiálny text distribútora)

YURAyura

4/10 Kapku zkratkovite, tezovite, ale jeste bez spolecenske objednavky - pomineme-li jeden plagat se sovetsko-CS vlajkou v tesnem objeti. Kazdopadne obdivuju trpelivost celeho nataceciho stabu - tu slecnu svadlenu-vojaka bych musel vyliskat hned po prvnim souveti, co svym neprijemnym jecakem vypustila z pusinky. ()

WANDRWALL

Kdepak jsou ty časy, kdy se uměly točit optimistické filmy. Dneska už v optimismus žádná sociální síla nevěří, proto ani optimismem nehýří a nešíří ho kolem sebe. Boj o byty je v každé době závažné téma. A udělat z něho veselohru? Už dávno nikdo neudělal veselohru na dobu současnou, proto je třeba vytahovat snímky z archívů. A dívá se na to lépe než na současné cajdáky o rodinkách a vztazích tam a onde...***(18.10.2010). ()

Marthos

První bezprostředně poválečná léta se v kinematografii s převahou věnovala zúčtování s okupační minulostí a návratům do historie. Za ryze soudobý film s aktuální problematikou je považována až Zemanova veselohra Nevíte o bytě?, která se pokoušela poukázat na tzv. bytový problém formou komunální satiry. Humorná eskapáda s mnohonásobnou výměnou bytů, zmatků, nedorozumění a vlastně i vzklíčených milostných vztahů jakoby v něčem připomínala pozdější svěrákovskou a smoljakovskou komedii Kulový blesk. Nadčasový tón je pouze ku prospěchu věci a ač se to zdá být neuvěřitelné, zůstává stále aktuálním. Do hlavních rolí byli obsazeni nastupující členové nové herecké generace Josef Pehr a Božena Obrová, na jejichž partnerství se vcelku obratně demonstrovala politicky nutná idea obnoveného česko - slovenského bratrství. Výborné epizodní výkony odehrávají Pivec s Plachtou, v silně groteskní a ad absurdum dovedené figurce věčného optimisty tu na sebe poukázal stále ještě mladý Josef Kemr. Bořivoj Zeman byl jedním z členů nové nastupující generace filmových praktiků, kterým se po válce otevřely cesty do ateliérů. Únorový převrat mnohým z nich tento slibný vzestup nedobrovolně uzavřel. Zeman se podvolil kompromisům, z nichž jen výjimečně vznikl opravdu kvalitní film. Nechť tato veselohra slouží jako čestná výjimka jeho nelehké cesty tvůrčím životem. ()

Skuby47

Tento satirický snímek je spíš taková dobová zajímavost než filmový trhák. Není to přehlídka filmových hvězd, jako spíš hvězdiček. Je to ale výstižná ukázka tíživé situace s nedostatkem bytů v poválečné době. Jako klad můžeme vyzdvihnout, že k problémům je přistupováno s humorem. Sama jsem jezdívala kdysi na návštěvu do Prahy k rodině, která bydlela s cizími lidmi v rozděleném bytě. A vůbec to nebyla taková legrace. ()

Gavin87

Jedním slovem strašné. Typická satirická komedie v mezích zákona o tehdejším celostátním problému s nedostatkem bytů. Již v tomto filmu se objevil pojem "nadměrné metry", který si pozdější režim velice oblíbil. Slovenská vojákyně v podání Boženy Obrové mi pila krev od začátku do konce filmu. Rovněž směšně působilo schéma filmu - tedy boj dobrých lidí (příslušník SNB Pivec, Plachta) žijících stísněně s několika dětmi v jednom pokoji a zlých lidí (šmelinář Dubský,buržo-dáma Gaierová) žíjících v nadměrném bytě s pudlíkem. Role agilního čekatele na dekret, řešícího svou situaci vstupem do armády, byla nedůstojnou pro Josefa Kemra. Od scénáristy Kadára a režiséra Zemana bych čekal mnohem více. Josef Pehr byl sympatický. Václava Trégla jsem poprvé viděl zamračeného. Jedna hvězda patří opernímu pěvci Křikavovi, který tento film příjemně ozvláštnil. Rovněž za pozornost stojí silně upravená verze Millerovy skladby " In the mood". ()

• Film je ceněný zejména díky zobrazení poválečné problémové situace s nedostatkem bytů. Málokterý poválečný film totiž zachycoval realitu, proto je z historického lediska významný. (Rosana)
  • Filmový debut herečky Boženy Obrové. (M.B)
  • Hlavní hrdina Josef Novotný v podání Josefa Pehra se živí loutkoherectvím. Loutkoherectví bylo hlavní profesí Josefa Pehra i v civilním životě. (bomber7)