Leďanoj děmon

• Rusko Ледяной демон (viac)

Ksyusha si téměř nepamatuje svého otce – zmizel, když byla ještě malá. Po 10 letech je jeho zmrzlé tělo nalezeno v horách. Je neuvěřitelné, že je stále naživu a v podivném, pozastaveném stavu, který připomíná kóma. Přivezou ho domů. Maminka Ksyushy je již dlouho v novém manželství a návrat jejího bývalého manžela ničí klidný život rodiny. Ksyusha má podezření, že do domu s jejím otcem vstoupilo něco nadpřirozeného – démonická entita, která nevysvětlitelně ovlivňuje chování dívčiny rodiny a přátel. (LIVINGDEAD)

ricci.s

Názov je mierne zavádzajúci, pretože sa tu nebude jednať o žiadneho démona, ale skôr o psychologický horor o rozklade jednej rodiny s duchárskymi prvkami. Odkedy sa totiž otec vráti v kóme, všetky postavy začnú mať podivné vízie, ktoré ich nútia k vraždám alebo samovraždám. Scenár nie je úplne márny a cítiť v ňom rukopis Podgajevskeho. Ten má už totiž dostatočné skúsenosti s týmto žánrom, takže o atmosféru či zopár účinných ľakačiek nebude až taká núdza. Len je to celkovo veľmi divný film. Duchárske motívy šli totiž väčšinou do úzadia a tvorcovia sa viac sústreďovali na postavy, ich psychiku, tajomstvá z minulosti a rodinné väzby - a nie vždy to držalo pokope. Do akej miery totiž všetkým postavám zadrbávalo, prečo mnohokrát konali ako konali a prečo si ich "prízrak" vyberal, mi už ostáva záhadou. A možno aj režisérovi. Priemer. ()