Pilot: boj o prežitie

• Česko Pilot: boj o přežití (viac)

Nikolaj je vojnový pilot, so svojím lietadlom sa snaží znížiť počty nacistických lietadiel a tiež zamiesť cestu pozemným silám. Je však zostrelený a musí bojovať o život v lesoch. Je na pokraji svojich síl a okrem Nemcov musí zdolať aj hladných vlkov. S veľmi vážnymi zraneniami ho nájde miestny farmár, ktorý ho vezme domov a dá ho ošetriť plukovníkovi. Nikolajovi sú v pätách nacistické jednotky na čele so svojím veliteľom. Ten sa podujal vypátrať utečeného pilota. U sedliaka ho nenájde, ale dá si dve a dve dohromady a zistí, kde sa skrýva. Našťastie sa Nikolajovi podarí dostať sa ďalej. Vojaci ich však nakoniec vypátrajú a Nikolaj v nestráženej chvíli zastrelí veliteľa. Potom sa vďaka felčiarovi dostane až do nemocnice. Nikolaj má obojstranný zápal pľúc, mnoho rán a prichádza o obe nohy. Nevzdáva sa a cvičí, dobre sa stravuje a snaží sa dostať do formy aj s protézami. Chce opäť lietať a nič mu nesmie stáť v ceste. Lietanie mu však zamietnu. Kto to kedy videl? Letec s protézami... A predsa v Anglicku práve takýto pilot lieta a je hviezdou. Nikolaj sa snaží získať povolenie od lekára. Všetci sa mu smejú. Preto vyhľadá otca felčiara, ktorý mu zachránil život. Ten by mu snáď mohol pomôcť... (TV JOJ)

jack_scott

Na rozdíl od několika modernějších, a opravdu v pohodě válečných filmů ze Sajuzu zde pokulhává spousta věcí. Sice je to rádoby efektní, ale úvodní útok na tankovou kolonu u Moskvy s ne příliš podařenými PZ IV F2 či co to mělo být...to byla tragédie. A ta snaha střílet hlavním laufem na Sturmovik... No, to sice občas asi skutečně mohlo probíhat, jakkoliv s jediným historicky zaznamenaným úspěchem, ale tedy....V takovémhle filmu to bohužel "sedí"  Rozhodl jsem se však přetrpět, a koukat dál. No, a ze Sturmovika se prej dá udělat i stíhačka xD Jediné co bylo taknějak zajimavější, byla survival část a českoslovenští ovčáci v roli vlků.  To jo. Filmu bych dal dvě hvězdičky, třetí hvězdička je za titulky, respektive seznam Hrdinů Sovětského svazu, kteří opravdu létali s takovými zraněními dál, a jimž měl být film jako pocta určen. To sice úplně nevyšlo, ale tu třetí hvězdičku pro všechny pilotní Hrdiny Sovětského svazu za burácení fantastické Авиамарш a temné Государственный гимн СССР nakonec dávám, jakkoliv jsem antikomunista. Salut! *** a 50%. ()

flanker.27

Tak, sice jsem se stále nebyl schopen dokopat k podívání se na A jitra jsou zde tichá, původního filmu (který jsem viděl kdysi v dětství) či remaku, ale dostal se mi do rukou jiný film od režiséra remaku, tak jsem do toho skočil rovnýma nohama. Ehm. Vlastně i tenhle film v základu přebírá dějovou linku jiného filmu, a to slavného Příběhu opravdového člověka, už z roku 1948. A nutno říct, že vzdor době, která oba filmy odděluje, a neskonalému pokroku v technice, jsem nucen říct, že starý film s mladým Bondarčukem je lepší. Na Pilota se sice kouká docela dobře, ale vzdor silnému tématu, prostředí a kvalitní technické stránce je to z velké části tak nějak odehrané a odtočené na jistotu, bez jakéhokoli většího dopadu. Ne vysloveně odbyté, pár scén v lese nebo učení se chodit na protézách jsou dobré momenty, ale dalo se z toho dostat daleko víc než jen standardní gerojská story s ne příliš věrohodnými bojovými scénami. Nakonec nejemotivnější jsou závěrečné titulky s poctou skutečným letcům, kteří přišli o nohy a přesto se vrátili do služby. Za tři dávám především z úcty k nim. P. S. Koutek vojensko technického hnidopicha. Il-2 typ 3 se začal používat až někdy v březnu 1942, takže na začátku filmu někdy v prosinci 1941 je to anachronismus. Sice se už dřív objevovaly letouny v polních podmínkách dovybavené zadním střelištěm, ale tohle je jasná sériová podoba. Zadní kulomet pak vypadá spíš jako DŠK než jako UBT (ale nechce se mi to detailněji zkoumat). Německé tanky na začátku jsou asi T-55 trochu upravené do podoby Pzkpfw IV. Přešel bych to u lepšího filmu, tady to zkritizuju. ()

pafka

Ted mam nesmirny odpor k cemukoliv ruskemu a pokladam za zazrak, ze jsem ten film dokoukal a ze jsem se do nej vlastne vubec pustil. Asi za to muze hlad po valecnych filmech. Film byl dobry, respektive vyborny tech trinact dni pilota, co se snazil zachranit sam v divocine. S prichodem do "civilizace" uz to zacalo pajdat a cesky dabing tomu vyrazne pritizil. A cim se blizil konec, tim vic tvurci ztraceli hlavu a tocili cim dal mene uveritelny sceny. A rusky patos. Takze 2,5, tady za prvni pulku se priklonim ke trem. ()

Arsenal83

Ja si myslím, že keby film bol amerického pôvodu, hodnotenie by bolo bez váhania červené. Všetci by ospevovali, aký krásne silný survival bol natočený, aké krásne hrdinstvo bolo ukázané. Ale ten film je ruský. A to niekoho nepustí a bude riešiť nezmysly typu, aké malo to lietadlo šrubky. Ja nemám rád vojnové filmy a už vôbec nie ruské. Ale toto ma fakt prekvapilo. O to viac, že je to založené na skutočnom príbehu. Ten muž zažil a prežil toho tak veľa, že veľkolepý Revenant sa na neho ani zďaleka nechytá. Scény z lietadla, scény boja o prežitie v divočine, naháňanie nacistami, vlci, fyzické defekty... Všetko bolo natočené veľmi zaujímavo a hlavne napínavo. A zároveň je to pocta pre ľudí, ktorí to napriek nepriaznivému osudu nevzdávajú. Napriek technickým nedokonalostiam bol môj pocit z filmu po dlhom čase dokonalý. ()

italka63

Každý chlap tady řeší otrocky každý šroubek a detail válečné techniky, no, chlap opravdu nejsem, tudíž pro mne tu šlo o celkový příběh a poctu válečným pilotům. Patetika salutování na závěr? Co takhle vyjádření úcty a respektu? Co jiného ve válce? Jinak pěkné souboje, nádherná krajina, kamera i hudba. ()

• Časť nakrúcania sa odohrávala v Novgorodskej oblasti, neďaleko skutočného miesta, kde bol v roku 1942 zostrelený jeden z predlôh hlavnej postavy Alexeja Maresjeva. (Arsenal83)
  • Tanky v koloně, na které na začátku filmu útočil se svým Šturmovikem pilot (Pjotr Fjodorov), znázorňují nejspíše německý Tiger I, ten však přišel do výzbroje až v polovině roku 1942 a nenesl boční přídavný pancíř. Pokud by se jednalo o jiný typ tanku, například Panzer IV, ten zase v tuto dobu němel k dispozici přídavný pancíř na boku tanku – tzv schürzen a s dlouhým kanonem ráže 75mm přišel do výzbroje až na jaře roku 1942 ve verzi F2. Ať už se dle filmařů jednalo o jeden či druhý typ, je to pro obě typové verze v prosinci 1941 nesmysl. (SsgtJira)