Buddy (Jude Hill) je deväťročný chlapec, ktorý má pocit, že mu patrí celý svet, ktorý sa aktuálne obmedzuje na ulice rodného Belfastu. Tu prežíva pravé chlapčenské dobrodružstvá a prvú lásku (respektíve sa o ňu neohrabane snaží). Keď potrebuje poradiť, môže sa obrátiť na babičku s dedom (Judi Dench a Ciarán Hinds), keď potrebuje ošetriť odreté koleno alebo objať, má na to milujúcu mamičku (Caitriona Balfe), a otecko (Jamie Dornan) je tu predovšetkým od toho to, aby mal Buddy ku komu vzhliadať. Prehľadný, bezpečný a zrozumiteľný svet konca šesťdesiatych rokov minulého storočia však začnú narušovať sociálne a náboženské konflikty, ktoré sa valia celým Belfastom a nevyhnutne zavítajú aj do ich ulice. Hrdinovia a zlosynovia, na ktorých sa Buddy a jeho kamaráti dovtedy iba hrali, sú zrazu všade naokolo. Kam v tomto premenenom svete bude patriť Buddyho rodina? (CinemArt SK)

Aljak

Ďalší preceňovaný film, ktorý sa dočkal viacerých nominácií na Oscarov. Scenár sám o sebe je vcelku obstojný, ale to ťažkopádne a mdlé spracovanie to akosi zabili. Mám pocit, akoby to bol pokus o ironické prevedenie á la Jojo Rabbit, no tento film nesiaha Jojovi ani po kolená! A pritom tu bol dosť veľký manévrovací priestor na to, aby to malo oveľa väčší dosah v rámci dramédie, o ktorú sa tu asi zúfalo snažili. Hudba bola fajn, najmä Everlasting Love ma potešilo. Ale to bohužiaľ na kvalitný film nestačí. Na viac ako 2* to veru nevidím! ()

Vyhy

Krásný pohled do dětství mladého Kennetha Branagha, okořeněné těžkou situací v Belfastu. Technicky dobře zvládnuté dílo, přesto mi na více hvězd něco chybělo. ()

Streeper

Velmi intimní a osobní příběh Kennetha Branagha a několika dalších Irů, kteří tohle prožívali. Pro mě to žádný dopad nemělo. Nevěděla jsem, že se něco takového dělo, takže plus za to, že jsem se něco dozvěděla. Kamera je úžasná a černobílé zpracování jakbysmet. Líbil se mi ten kontrast mezi černobílem a filmy v kinech, které byly barevné, nádherná práce. Místy mi to připomínalo naše české Po srtrništi bos. Zajímavý nápad, ale nic moc dokonalého. Věřím, že pro Kennetha se jedná o důležitý film, na který je nesmírně pyšný a to je dobře. Mě to ale nijak neoslovilo. Herecky, vizuálně dokonalé. Scénář trochu pošlapává, místy nudí, ale nic, co by mi mělo utkvět v paměti. ()

vydumnica

Zaujímavá téma, ale veľmi nudné spracovanie. Mohlo to byť kľudne vo farbe. Najlepší na celom filme je pekný soundtrack. Škoda, chcela som, aby sa mi to páčilo, ale nezaujal ma ani dej, ani dialógy, ani herci. Myslím si, že Belfast je určený len veľmi úzkemu okruhu divákov, neviem, druhýkrát by som to už určite nepozerala. Tá druhá hviezdička je za soundtrack. ()

Topco

Branagh napodobnil Cuarónovu Romu, keď si v čiernobielom obale zaspomínal, ako vyrastal v neľahkých časoch v rodnej štvrti. Po viacerých stránkach však jeho Belfast pôsobí rozporuplne a nesúrodo. Obrazová stránka je elegantne uhladená, miestami ale zbytočne rušivá (viď tie samoúčelné, nehodiace sa rakurzy neraz pripomínajúce Sin City či Rodinu Adamsovcov). Príbeh zasa balansuje na barikáde medzi „svěrákovskou“ tragikomédiou a civilnou rodinnou drámou. Akoby tam režisér chcel dať všetko, ale ono to spolu proste neladí. To neustále upozorňovanie na formu je rušivé. Moja recenzia. ()

campix

Po vzoru jiných velkých režisérů, tak i Kenneth Branagh nás černobíle zve do intimnějšího příběhu inspirovaných jeho dětstvím. Na rovinu je nutno říci, že jinde to fungovalo o poznání lépe. Belfast totiž působí dost vyfabrikovaně. Intimita se vytrácí a spíš tu cítím kalkul. Jinak je mi jasné, že to muselo být v Severním Irsku poměrně divoké a nejedna rodina musela udělat nejedno těžko rozhodnutí. Herecky je to samozřejmě také v pořádku a trvalo mi třeba půl hodiny než jsem zjistil, že Caitriona Balfe není Jennifer Lawrence. ()

BoXBe

Nebudu spoilerovat, přesto mi na úvod za zmínku stojí, že jsem rád, že to dopadlo, jak to dopadlo, což by mě asi méně překvapilo, kdybych se předem porozhlédl po tom, co Kennetha Branagha vedlo k natočení látky a co s ní má společného. Jednoduše, v Belfastu se narodil a zčásti je film jeho autobiografie. Hodně jsem při filmu vzpomínal na Svěrákovic Obecnou školu, připomene se i nedávný Cuaronův film Rome. Dokonce bych řekl, že někdo používal tahák. Nevadí. Branagh šel místy dostatečně na dřeň a jestli byl něco v Belfastu problém, tak to nebylo jen tak ledajaké povzdechnutí, ale opravdu prázdné kapsy, slepá ulička, bolestivá rána. Na dřeň vrásek Belfastu a Judy Dench šla i kamera. Vděčnost za každý nový kvalitní film, kde nemusím rozlišovat zelené plátno od reality, tady je realita krásně detailní a působivě dobová. Jen když se dívám zpětně do Galerie tady na CSFD, uvědomuji si, jak vymazelný obrazový materiál ten film je. A na dřeň šly i herecké výkony. Od J. Dornana přes hlavní hrdinku Caitronu Balfe, Ciarána Hindse a Judy Dench až po hodně šikovného Jude Hilla v dětské roli, jsou interakce mezi hlavními hrdiny neskutečně funkční a hluboce vztahové, až mě místy dojímaly, výjimečně mi ani patos nevadil. Jsou chvíle, kdy je Branagh příliš doslovný, ale jsou to chvíle, kdy zřejmě posílá pozdravy, lásku a úctu rodičům a prarodičům a jakákoliv mohla být realita, je to citlivé, uvěřitelné a hluboké. Odcházím od Belfastu s pocitem prvních dojmů po Koljovi nebo Obecné škole a v tomto ohledu jsme vlastně v první a světové třídě, takže dobrá zpráva. A ta hudba! Soundtrack je vyloženě lahůdka, není divu, stačí mrknout do titulků na jméno toho, kdo ji obstaral. Celkově, v kontextu tohoto a pár posledních let hodnotím na 5 hvězd, no, na nezapomenutelný zářez do historie kinematografie to sice nebude, v čase asi dojmy zmírním, ale zážitek je to příjemný. ()

alisa.upir

Super irská angličtina (eejit 😂), Jamie Dornan, Judi Dench. Sice teda nejsem z Belfastu, ale taky jsem se rozhodovala o odstěhování na jiný kontinent a opuštění rodinného kruhu, takže spousta těch scén ve mě dost rezonovala a rozplakala jsem se u toho víc než jednou. Lahůdka. ()

UhLee

(5/10). Z Belfastu sálá touha předávat divákovi silné emoce a rodinné hodnoty. Bohužel na mě to ani v nejmenším nefungovalo. Režisér vystřílel všechny ostré náboje na úplném začátku, kdy probíhá bitva a poté se ten film hrozně táhne v podobě nekonečných dialogů. Ten irský přízvuk je místy dost otravný, ale v určitých chvílích dodává na autenticitě, která v tomto snímku rozhodně nechybí. Beru na vědomí, že to je vysněný projekt Kennetha Branagha, který se tady zpovídá ze svého dětství a ukazuje, že to neměl vůbec jednoduché. Na rozdíl od Alfonsa Cuaróna a jeho Romy to nebylo ani z poloviny tak silné. Za nejsilnější moment paradoxně považuju zpěv Jamieho Dornana v baru. Je to artový film o mládí, který mě ovšem vůbec nezaujal a pokud tohle vyhraje Oscara, tak budu celkem naštvaný. ()

filmmovier

Třetí nejlepší film roku 2021 (po Posledním souboji a Spideym). A já nějak nechápu, co se na něm lidem nelíbí. Belfast totiž má srdce. Je to krásná stylová dobovka s neopakovatelnou atmosférou, má skvělou kameru, fantastický soundtrack, umí být vtipný, je nádherný, dojemný a něžný, ale zároveň také nehezký a drsný, protože to téma, o kterém pojednává, opravdu veselé není. Ale to podání je prostě úžasné. Kenneth Branagh do toho ze svého režijního umu dal opravdu všechno, a herci jsou také skvělí - Judi Dench je pak vyloženě báječná a úžasný nový objev Jude Hill pak vyloženě boží. Takový krásně typický svěrákovský film, jen je to drama. Už dlouho jsem nelitoval, že je nějaký film tak krátký. Belfast je ale zároveň dlouhý úplně akorát. 95%. ()

Johnny.ARN

Najlepší film? Toto? Prečo? Takýchto drám obzvlášť slovenská produkcia vysere za rok niekoľko a bola niektorá nominovaná? Nominačky za vedľajšie role? Za čo? Veď tam poriadne ani neboli a nič neukázali. Konflikt očami dieťata, ktorý chodí do školy, rieši svoje problémy a okrajovo sa k nemu dostáva, čo sa deje za rohom a v rodine. Otec nie je doma, chce lepšiu budúcnosť, matka robí čo môže a do toho výchova od starých rodičov, o ktorých sme sa nedozvedeli nič, len rozdávali rozumy a mince. Úplne bežná, klasicky šablónkovitá, socialno-rodinná dráma, ničím, ale že absolútne ničím výnimočná. Ten čierno-biely filter mi liezol na nervy. Snáď to ostrúha. 2 z 5 ()

Samuel7

Hodně jsem váhal mezi 3 a 4, dal bych zkrátka opatrných 7/10, protože jako celek mě to úplně za srdce nevzalo, ale bylo tam na druhou stranu velká spousta autentických scén, skvělých právě tím, že si na rozdíl od většiny Hollywoodu na nic nehrají, nesnaží se vyvolat emoce skrz patos apod. Zkrátka to působí vše jako velmi uvěřitelný příběh ze života, bez nějakých příkras. A za ty herecké výkony se také nakonec přikláním ke čtyřem. Pokud Roma byla kritiky tak oceňována, přestože to pro mě byla nebetyčná nuda, tento film by podle mě měl být přijat ještě lépe, přesto na Oscarech to tak nevyšlo. Možná protože Mexiko je Američanům v dnešní době už blíže, než Irsko, a většina členů Akademie jsou Američané? Kdo ví, jejich rozhodnutí jsou mi už takových 15 let záhadou. Ale za mě je tento film divácky mnohem, ale mnohem stravitelnější než zmiňovaná Roma - jeden z nejpřeceňovanějších filmů posledních let. ()

elanius

(7/2022) / Zvyčajne mám slabosť pre tieto autobio/pocta kinematografii záležitosti, napríklad Roma ma doslova odrovnala. Niečo podobné natočil aj Scorsese, aj keď Hugo bol veľmi štylizovaný, a vôbec nie autobio. Pohľad malého chlapca na udalosti okolo, na udalosti, ktoré ho formovali nám ponúka aj bard Kenneth Branagh. Vieme ako vyrastal a aké filmy dotvárali jeho pohľad na svet. Výborný casting a krásna čb kamera, potiaľto to všetko funguje. Film ma ale nedokázal strhnúť. Je to presne ten typ, kde si človek uvedomuje ako je to kvalitne a pekne natočené, v skutočnosti to ale vôbec nejde pod kožu. (6/10) ()

Pavlínka9

Nemám moc ráda filmy, které jsou natočeny černobíle v dnešní době.....Automaticky to za mě filmu přidává na určité "dramatičnosti", pošmurnosti a klade to důraz za mě na něco negativního. Belfast je film se skvělým hereckým obsazením, silným příběhem, který k nám do ČR tak nepronikl, ale je tam cítit silná touha po vlasti a neopustit to známé, osvědčené...Ale život má plno nečekaných událostí a bohužel Belfast se zmítal v nepokojích poměrně dlouho...Ve filmu je skvělá! hudba. Sama irskou hudbu znám, tudíž mi to bylo blízké. Jude Hill byl skvělý a Judi Dench mám ráda, protože hraje, i přesto, že už její asi tisíc let, ale svoje role tomu přizpůsobuje a snaží se co nejméně předstírat, že není stará... Film ve mě zanechal takový zvláštní, depresivní pocit, ale z těch předvídatelných důvodů, které by mi dokázaly teď z fleku 9 z 10ti lidí kolem mě vyjmenovat...je za tím něco jiného....a snad přijdu na to, co to je... V rámci Oscarů jsem pro zvuk, Judi a režii.. ()

hroubek

Přál jsem si, aby se mi to líbilo mnohem víc. Tím samozřejmě neříkám, že je film špatný, protože špatný není. Film sám o sobě je velmi kvalitní. Jen jsem od něho čekal mnohem více, a to jsem bohužel nedostal. Režisér Kenneth Branagh odvádí dobrou práci a jeho film má krásnou vizuální stránku, pečlivě budovanou atmosféru a krásně zobrazené prostředí dělnické ulice. Je vidět, že pro Branagha jde o osobní projekt a snaží se, aby byl co nejlepší. Můj největší problém je ten, že jsem si nenašel cestu k samotným postavám. Branagh mi jejich osud moc hezky ukazuje, ale mě osobně to nezasáhlo. Zamrzí to o to více, jelikož zde herci předvádí kvalitní výkony. Jamie Dornan je šikovný herec a zde to znovu ukazuje. Caitriona Balfe nehraje špatně, přesto jsem od ní čekal malinko více, zvláště po jejím skvělém výkonu v Le Mans '66 . Judi Dench a Ciarán Hinds si kradou každou scénu pro sebe a jejich postavy mi nejvíce sedly a taky jsem si užil jejich výkon. Hodně příjemně mě potěšil Jude Hill, jelikož hraje velmi přirozeně a je dost talentovaný. Bohužel po dějové stránce je to trochu nuda, jelikož Branagh se rozhodl nic nevysvětlovat. Díky tomu nechápeme některé konflikty a ani proč se postavy chovají, tak jak se chovají. Zamrzí to, protože vím, že by to šlo vyřešit krátkým dialogem nebo nějakou scénáristickou vložkou, jenž by tomu dala tvar. Belfast je moc hezky natočený film, který je točený od srdce, ale mě osobně nesedl, tak jak jsem si přál. ()

LEGACY

"Your mummy looks after you, your daddy looks after you - wherever you go, whatever you become, this will be truth and it will keep you safe" Během filmu jsem si uvědomil pár věc. Jak moc mě láká Belfast a Severní Irsko, jak mám moc rád Jamie Dornana, černobílý formát a dozvídání se o významných historických mylníkách skrze film. Rozpomněl jsem se na své dětství a na dobu, kdy mou největší noční můrou bylo stěhování kamkoliv mimo moji rodnou vesnici, kde mě také každý znal. Film mě každopádně neudržel v napětí a cítím zde oscarově přizpůsobený formát. Lockhart ale umí a Buddy je talentová senzace. "If they can't understand you, then they are not listening and that's their problem" ()

fabecc1222

Mám pocit, že jsem se ocitl v nějaké Irské verzi "Bylo nás pět" nebo takových těch povídek ze "starého Žižkova", přesně takové pocity ve mně Belfast vzbuzuje. Branagh servíruje svůj osobní, malý příběh, na jehož pozadí se odehrávají mnohem větší události. Prim tu hraje atmosféra dané doby, která je z filmařského hlediska okořeněna o překvapivě vydařený dětský casting, doplněný o herecké stálice Britské filmové scény. Z traileru se stejně člověk nejvíce těšil na "Everlasting Love", což je výborná píseň, a stejně tak výborně je zakomponována i do filmu. ()

vyfuk

Po Cuaronově Romě se vydává trochu víc na sever. Oba sentimentální filmy, oba černobílé. ale oba hrají n jinou notu. Mezitím, co fantom z Mexika nám  přenáší sice utahanou, ale velice poutavou prvotřídní filmařinu, zde máme sbírku sentimentálních obrazů, hezkých obličejů, dobové hezké muziky a to je vše. Filmařina je  upozaděna navzdory sentimentu, který začíná  být brzy otravný a nikam nechodící. Moc žádný příběh, jen odraz nějaké doby v sépio filtru. ()

V.Silver

Vlastně nechápu tak nízké hodnocení. Skvělé sociální drama, skvěle zahrané i natočené, o jedné velmi temné kapitole moderních britských (a samozřejmě irských) dějin. Výkony všech protagonistů příběhu jsou výborné a překvapivě vyrovnané, což je třeba vzít jako velkou poklonu dětským hercům, kteří velmi zdatně sekundují velikánům jako Judi Dench nebo Ciarán Hinds. A neměl bych opomenout skvěle vybraný dobový soundtrack! 85 % ()

JohnSmith

Příběh dítěte na pozadí nepokojů v Severním Irsku. Nebýt zajímavosti samotného konfliktu, nebylo by to koukatelné. To co herci vypouštějí z pusy je fakt otřes. A český dabing tomu taky dvakrát nepomohl ()

Duna a V rytmu srdce slaví oscarové vítězství

Duna a V rytmu srdce slaví oscarové vítězství

28.03.2022

Dnes v noci proběhl 94. ročník předávání Oscarů, tedy cen americké Akademie filmového umění a věd (AMPAS), a i letos se psala oscarová historie. Celý ceremoniál se odehrál v hollywoodském Dolby… (viac)

Ceny BAFTA 2022 - výsledky

Ceny BAFTA 2022 - výsledky

13.03.2022

Dnes večer proběhlo v londýnském Royal Albert Hall udílení prestižních cen Britské filmové a televizní akademie (BAFTA) za uplynulý rok 2021. Průvodkyní slavnostním večerem byla komička Rebel Wilson.… (viac)

Nominace na Oscara zveřejněny!

Nominace na Oscara zveřejněny!

08.02.2022

Krásné Vánoce a PF 2022!