Belfast

všetky plagáty
Trailer 1

Malý chlapec a jeho severoirská rodina z dělnické třídy si procházejí dramatickými událostmi v bouřlivých 60. letech 20. století. (buzzwoody)

tron

„Zdravie je najlepšia vec, akú si môžeme priať pod stromček.“ Prirovnať BelfastPelíškom asi nie je správne, ale mne sa páči. A myslím, že napokon zas až tak ďaleko od pravdy nie som. Trocha mi chýbalo orámcovanie retro rozprávania príbehom zo súčasného Belfastu. Napr. so zostarnutým hrdinom, ktorý sa sem vracia. Viem, patetické. Ale mne by to nevadilo. Skôr naopak. A možno mi čiastočne chýbalo (okrem rozprávača mimo záber) i zúčtovanie so zlom, s ktorým sa rodina zrazila, hoci chápem, že to nie je jednoduché a svet nie je čierno-biely a „asi“ sa to nemohlo skončiť tak, že by Jamie Dornan vymlátil všetkých zmrdov a v Belfaste by nastal mier. Mimochodom, Caitriona Balfe a Dornan podávajú jedny z najkrajších výkonov, aké som za posledné roky videl v anglicky hovoriacom filme (aj keď je mi jasné, že za to môžu vďačiť perfektne napísaným rolám, aké dostali k dispozícii od Branagha ako režiséra, scenáristu a zároveň producenta). ()

POMO

Skromný ale s láskou žitý život v bouřlivé době, rodinné hodnoty a nelehké rozhodování o velké změně. Feel good pohled ze starého Belfastu, od tří-generační rodinky, se které hereckými představiteli je radost pobýt, přestože jejich příběh je i očima malého chlapce jenom průměrně zajímavý. Žádné shakespearovské drama, jak byste od Kennetha Branagha čekali, pouze malá lidská autobiografická story z jeho dětství a vyznání lásky filmům, na kterých vyrůstal. Naprosto lahůdková černobílá kamera. ()

castor

Kenneth Branagh je držák. Píše, produkuje, režíruje, hraje. V Belfastu se vrací do svého dětství, do vlastních severoirských vzpomínek na násilné konflikty mezi protestanty a katolíky. Jeho devítiletý Buddy zná jen Belfast, svou rodinu, miluje filmy a usiluje sedět vedle sličné spolužačky. Občas mile „selže“ (při krádeži čokolád), jindy v jeho přítomnosti zamrazí (scéna s pracím práškem, kdy jej máma i přes nepokoje táhne zpět do obchodu). Jakmile dojde právě na rozbíjení oken a v ulicích se objeví barikády, začnou jeho rodiče uvažovat o přestěhování z milovaného města. Přes to všechno je film vřelý a nostalgický, žije a padá na základě kolektivního výkonu hereckého obsazení (k výrazným momentům patří scény chlapce s jeho prarodiči), ovšem tolik hereckých nominací (zatím na Zlaté glóby) mi přijde přehnaných. Naopak černobílá kamera Harise Zambarloukose je nápaditá a okouzlující. Přesto pořád tak nějak kloužeme po povrchu... ()

Hild

Film, který si s největší pravděpodobností odnese oscara za film roku. Hezky si na to koukalo, dobře to ubíhalo, velice pěkná kamera a velice dobrý casting od dětských herců až po ty dospělé, ve své podstatně však ne příliš důležitý film. Nečekejte žádné velké drama, ani nečekejte, že by vám film něco předal, on se o to vlastně asi ani Kenneth nepokoušel, jednoduše si natočil osobní autobiografický snímek věnovaný jednomu období jeho rodiny. Nic víc, ale vlastně ani nic míň. ()

ninon

Kenneth Branagh nedokázal dát srdce ani do svého nejosobnějšího filmu. Když opisoval od A. Cuaróna a jeho Romy, tak nepochopil vůbec nic. Belfast působí hrozně chladně a vykalkulovaně. Jedna z mála fungujících scén (Everlasting Love) je bohužel jak z jiného a o hodně lepšího filmu. ()

Big Bear

Rovnou říkám, že kdo se těší na pořádné bitky mezi katolíky a protestanty okořeněné zásahy britské armády bude zklamán. Pár bitek tam sice je, ale o žádná jatka se nebude jednat. Proč taky. Film je v podstatě pohledem na události v Belfastu očima 9 letého klučiny Buddyho. On sám žije v protestantské rodině v ulici, kde žijí katolíci i protestanti. Buddy tráví volný čas s ostatními dětmi venku a celá ulice, všichni sousedé jsou jedna velká komunita. Vždyť rodiny tu takto žijí už několik generací a snášejí spolu navzdory bez ohledu na víru život v chudém Irsku. Práce je málo, peněz taky. Ale slunce svítí, z rádií a gramofonových desek hraje nádherná hudba, vždyť jsou také šedesátá léta. Jenže někteří militantní protestanti těžko snáží katolíky ve svém sousedství a tak to co se děje jinde a o čem Buddy slýchává ze zpráv se pozvolna přenáší i do jeho ulice. S útoky přichází strach, hlídky domobrany, armádní zátarasy a přítomnost britských vojáků i s obrněnou technikou. Buddy v tom má zmatek a snaží se chápat proč se svět změnil. Jeho rodičům je ale situace čím dál jasnější. Žít na této adrese je nebezpečné i pro ně jako pro protestanty. Otec se nehodlá účastnit útočných akcí proti katolíkům ani finančně podporovat místní gang. Jenže k odstěhování člověk potřebuje kupu peněz, které rodina nemá. A co víc, musela by opustit všechny blízké milované i přátele a sousedy...  Belfast je krásným filmem o dětství a já takové filmy mám moc rád. Naprosto chápu tu tíhu rodiny v závěru filmu. Vztah Buddyho k babičce a dědečkovi byl také překrásný. Jamie Dornan, do role taťky sednul jak zadnice na hrnec a  Caitriona Balfe mu zahrále nádhernou sexy mamču. Mimochodem jsou oba Irové i ve skutečnosti. Největší poklona patří malému Buddymu - Jude Hillovi. To to byl tento týden druhý nebarevný snímek a opět musím uznat, že to byla skvělá volba! Krásný smutný film o tom jak dokáže náboženství a pár horkých hlav zcela rozbít poklidně žijící komunitu. Vaprávění bych přirovnal k Ballardově knize - Říše slunce. Jen si kladu otázku - nějaká osobní vzpomínka na dětství Kenneth Branagha ?  Dávám za 5 ukradených čokolád! * * * * * ()

silentname

Mám rád filmy, ktoré sú spracované z chlapčenského pohľadu. Dáva nám to často úplne inú perspektívu. V prípade filmu "Belfast" ale poviem, že viac asi tento film rešpektujem, než by som si ho užil. Myslím si, že Kenneth Branagh si dovolil byť celkom osobný a spracoval asi aj nejaké svoje spomienky a zážitky do príbehu, ktorý síce má svoje silné momentky, no v jadre ma viac nudil, než čokoľvek iné. Dovolil by som si dokonca povedať, že vytiahol svoje najsilnejšie karty príliš skoro. Úvodná časť s útokom je veľmi silná a priam som chcel veriť, že aj zvyšok filmu bude rovnako silný. Miesto toho sa to však neskutočne tiahne, je to plné dialógov a v praxi mi to nejako výrazne nič nepovedalo. Možno by sa dalo povedať, že tým, že to napísal viac život to nemá nejaké výrazne filmové momentky a pôsobí to možno skutočnejšie než keby sa to priklášľovalo, no nemá to ani energiu, ani postavy, ktoré som chcel nejako výraznejšie sledovať, ani to nemá nejaký emocionálny dopad. Je to natočené skvele, herecké výkony sú schopné a chce to skutočne podať dobrý ľudský príbeh. Ale je to dosť na to, aby bol film aj zaujímavý? Pre mňa nie. Hodnotenie: C+ ()

Goldbeater

Chce to mít Roma aroma, ale není to Roma, co je to? Belfast. Chápu, proč si tenhle příběh Kenneth Branagh chtěl natočit, a pevně doufám, že s výsledkem je on sám co nejvíc spokojen, protože si neumím představit, že kdokoliv jiný bude... Viděl jsem dneska čtyři filmy a tenhle, ač zdaleka nejkratší, působil nejzdlouhavěji. Branaghovo nostalgické vzpomínání na kulisy jedné slepé ulice v Belfastu mě bohužel vůbec nevzalo a během sledování jsem se postupně víc a víc omezoval jen na očekávání trailerové scény, kdy Jamie Dornan začne zpívat "Everlasting Love" - a kdo už film viděl, ví, že jsem se načekal celou věčnost a ani to nestálo za to. Uf. ()

Marze

Na pozadi se vypravi o teen problemech napriklad jak hovorit s divkou. Je to sladke se sokujicim nasilim ve "feel good stylu", takze by jste se pritom meli citit dobre. Nejen obraz je cernobily. Toto vypraveni o problematickem miste narozeni neni vypraveno jako historie, ale vyber umeleckych inspiraci. Narodit se ve vybydlene Britanii je jako vstupenka do pekla. ()

bart_

Co se týká žebrání o akademický ceny, nemá Kenneth Branagh jako simp jakoukoliv konkurenci. 'Belfast' je sice poměrně kvalitní autobiografie a pocta Severnímu Irsku, ale jako laciná hra na city na mě prostě neplatí...... Branagh by se holt měl raději vrátit k svýmu životnímu poslání: adaptování Shakespearových her. ()

filmfanouch

V roce 2018 Alfonso Cuarón realizoval snímek Roma, kde čerpal ze svého dětství a vyrůstání v Mexiku a odměnou mu byl Oscar za nejlepší režii. Nyní v roce 2021 se film dočkává uvedení snímku Belfast, kdy se Kenneth Branagh vydává ve stopách Cuaróna. Pro zkušeného tvůrce filmových adaptací divadelních her Williama Shakespeara, ale také režisér prvního Thora, hrané Popelky od studia Disney či poslední Vraždy v Orient Expressu se jedná o jeho prozatím nejosobnější film, který je částečnou autobiografií a pojednává o mladém chlapci vyrůstajícím v Severním Irsku, který má zkušenost s první láskou, propadne kouzlu kina a musí se vyrovnat s tím, že vyrůstat tou dobou v Severním Irsku není zrovna nejlehčí.   Branaghův scénář se příliš nezaobírá tím, aby divákovi vysvětlil, co se v Severním Irsku právě odehrává a o Konfliktu v Severním Irsku si tak budou muset diváci více zjistit po skončení filmu. V tomto ohledu to ovšem dvakrát nevadí, protože stejně tak kontext své země nechápe malý hrdina Budy, který sice chápe, že se něco děje, pořádně ovšem neví co. Od začátku je ovšem cítit, že dal Branagh do filmu potřebné srdce a jeho reflexe o vlastním dětství je vizuálně vtahující a výtečně natočenou záležitostí, která funguje i díky naprosto skvělému obsazení stěžejních postav.   S Romou má kromě čerpání autora z vlastního dětství Belfast společně též černobílé obrazové zpracování, jinak ovšem srovnávat tyto dva filmy není úplně nejideálnější. Především i proto, že tady je hlavním hrdinou skutečně dítě a ve filmu hraje stěžejní úlohu jeho pohled na věc. I kvůli kratší délce a víceméně hravější režii je Belfast rozhodně divácky vděčnější, což ovšem neshazuje jeho emocionální sílu. Především se to týká finále, které téhle osobní Branaghově záležitostí přidává ještě o poznání víc.   Branagh vyhrál už casting hlavní role, protože debutující Jude Hill je v hlavní roli úžasný a působí jako ten dětský herec, kterého by chtěl mít u svého filmu každý. Přirozený, talentovaný a emocionálních projevů schopný. Stěžejní výhrou je poté i casting všech členů rodiny. Caitríona Balfe jako matka, Jamie Dorman jako otec, Ciarán Hinds jako dědeček a Judi Dench jako babička do svých rolí dávají naprosto všechno a taková zmíněná Dench je v největší herecké formě za poslední dobu a společně s Hindsem si všechny své momenty kradou pro sebe, Dorman zase může všem pochybovačům ukázat, že je skutečně vlastníkem hereckého talentu. Všech pět herců podává naprosto bravurní výkony a měli by být odměnění nominacemi na Oscara.   Belfast se velmi snadno může dočkat výtek za to, že příliš sází na patos, zrovna tyhle výtky ovšem osobně vůbec pochopit nedokážu. I proto, že se dá patos vyčítat většině oscarových kandidátů a také proto, že v Belfast ty funkční emoce jsou. Dobová atmosféra v Belfastu funguje na jedničku a i přes několik zábavných momentů se ve finále skutečně ukáže, má v sobě Belfast silný obsah, který na první dobrou možná nejde úplně dobře rozeznat. Je sice obalen oním pohledem dětské naivity, samotné téma ovšem zůstává silné a společenské nepokoje v Severním Irsku dokáže Branagh prodat autentickým způsobem. Oprášit vzpomínky poté rozhodně nejspíše nebylo nejlehčí, i proto se musí v tomhle ohledu Branaghovi zatleskat.   Kamera Harise Zambarloukose v průběhu servíruje další a další výtečné záběry, které výtečně pracují s osvětlením a předvádí působivé detailní záběry na obličeje. Branaghova režijní vize je od začátku stejným způsobem vtahující, jeho audiovizuální rodinné album je výjimečnou audiovizuální záležitostí, která mezi oscarové favority rozhodně nepatří náhodou.   Belfast je nejosobnější a v součtu i nejlepší film Kennetha Branagha, která funguje díky jeho autorské vizi, nádherné kameře i skvělým hercům, které Branagh očividně skvěle vede a ti díky tomu předvádí parádní herecké výkony. Emocionálně i obrazově jeden z nejsilnějších zážitků roku, po téhle emocionálně působivé bombě člověk Branaghovi snadno odpustí i toho Artemise Fowla......   ()

marhoul

I tato černobílá, režisérská, křehká, osobní výpověď mě nechává naproto chladnou. O facku lepší, než Roma o psích hovnech, kterou si nikdo lucidní opakovaně více nepustil. Belfast má sice podstatně zajímavější děj, ale čeká ho stejný osud. Bohužel zřejmě včetně Oscara. Almodóvarova Bolest a sláva mi sedla, ze šuplíku těchto podivných počinů jinak schopných režisérů, nejlépe. Pánové by mohli založit filmařské hnutí s názvem Dogma childhood, jednou z podmínek by měly být nekonečné záběry na obličej dospělého očima dítěte, který diváka vůbec nezajímá. Za krásnou kameru a perfektně natočený videoklip Everlasting love 2x Otčenáš. ()

ScarPoul

Ej či mi ten film sadol. Dosť ma mrzí, že Branagh netočí viac takéto osobité filmy. Je v ňom omnoho viac citu a emočnej vyzretosti, než v akomkoľvek filme, ktorý robil pre veľké štúdio. A chápem, že je fascinovaný mnohými vecami (literatúrou, Shakespearom) a že ak má možnosť ísť po srdcovej látke, tak skrátka po nej ide, ale Belfast( ako už nič iné) dokazuje jeho autorskú všestrannosť, vyzretosť a túžbu vypovedať niečo osobné a blízke. Táto spomienka na detstvo počas nepríjemnej doby má v sebe scény, ktoré vytvárajú vnútorné napätie a zároveň scény vystihujúce krásy a strasti dospievania. Nesnaží sa to vyslovene ťahať z diváka emócie. To, že sa tam nachádzajú je do veľkej miery zásluhou hercov. Každý do jedného je vo svojej úlohe uveriteľný, príjemný a niečím povedomí. Aspoň mne tí ľudia pripomínali v mnohom moju rodinu. A všetky tie pozitíva a neduhy, ktoré mali a na ktoré teraz s radosťou spomínam. Jude Hill je ako malý chalan skvelý a vnímať veľké životné zmeny jeho očami bol zážitok. Ďakujem za toto. Tých množstvo detailov bolo pre mňa neuveriteľne lahodných ( či už to bolo kino, rozhovory s dedkom, zábery na dážď padajúci na brány a neisté pohľady mladých zaľúbencov). A do toho všetkého hrá Van Morrison. Jedna z najlepších vecí, čo som tohto roku videl. ()

maddy

Kinematograficky neskutočne krásne nasnímaný snímok, začo si rozhodne zaslúži všetky možné ceny. Zároveň však jeden z tých filmov, ktorý sa o tie ceny až príliš prvoplánovo snaží. A bohužiaľ, okrem kamery ja v ňom ceny za réžiu, nebodaj scenár alebo herecké výkony jednoducho nevidím. Chápem, že pre Kennetha Branagha je film neuveriteľná srdcovka, kde si zaspomínal na turbulentné detstvo z Belfastu v 60 rokoch 20. storočia, ale dané obdobie a udalosti nemôžu byť tunajšiemu divákovi viac vzdialené. Ten film totiž nemá niečo ako je jednotný dej, je to skôr sled fantasticky nasnímaných, vizuálne podmanivých a nádherne ozvučených scénok, no ani s jednou postavou sa tu nejde zžiť, prežívať s ňou osud, akúkoľvek emóciu, nebodaj byť ako divák napätý ako to s kýmkoľvek vo filme dopadne. Jo, fajn sa na to pozerá a má to príjemnú atmosféru po celú hodinku a pol, ale vo výsledku mi to príde skôr ako taký silený výkrik o filmové ceny. CELKOVO: 6/10 ()

Arsenal83

Kenneth Branagh je sám Belfástčan, takže vedel o čom točí, ale nenatočil nič pútavé. Jeden výbuch, pár detí  prežívajúcich v ťažkej dobe a na mieste, ktoré milujú, pritom nebezpečnejšie snáď bolo len niekde v brazílskej džungli. Ale chýbala mi nejaký väčší citový presah, nič sa ma tu nedotklo okrem pesničky na záver. V podstate som sa o reálnom živote a nepokojoch v Belfaste nič nedozvedel. ()

kinderman

Pokud vzpomínky na dětství v černobílé- vždycky si raději zopakuju tento výsek z "protestantského" dětství K. Branagha v jedné slepé belfastské ulici než přeceňovanou (artistně nudnou a co do vyznění pochybnou) Cuarónovu Romu. ()

campix

Po vzoru jiných velkých režisérů, tak i Kenneth Branagh nás černobíle zve do intimnějšího příběhu inspirovaných jeho dětstvím. Na rovinu je nutno říci, že jinde to fungovalo o poznání lépe. Belfast totiž působí dost vyfabrikovaně. Intimita se vytrácí a spíš tu cítím kalkul. Jinak je mi jasné, že to muselo být v Severním Irsku poměrně divoké a nejedna rodina musela udělat nejedno těžko rozhodnutí. Herecky je to samozřejmě také v pořádku a trvalo mi třeba půl hodiny než jsem zjistil, že Caitriona Balfe není Jennifer Lawrence. ()

Topco

Branagh napodobnil Cuarónovu Romu, keď si v čiernobielom obale zaspomínal, ako vyrastal v neľahkých časoch v rodnej štvrti. Po viacerých stránkach však jeho Belfast pôsobí rozporuplne a nesúrodo. Obrazová stránka je elegantne uhladená, miestami ale zbytočne rušivá (viď tie samoúčelné, nehodiace sa rakurzy neraz pripomínajúce Sin City či Rodinu Adamsovcov). Príbeh zasa balansuje na barikáde medzi „svěrákovskou“ tragikomédiou a civilnou rodinnou drámou. Akoby tam režisér chcel dať všetko, ale ono to spolu proste neladí. To neustále upozorňovanie na formu je rušivé. Moja recenzia. ()

BoXBe

Nebudu spoilerovat, přesto mi na úvod za zmínku stojí, že jsem rád, že to dopadlo, jak to dopadlo, což by mě asi méně překvapilo, kdybych se předem porozhlédl po tom, co Kennetha Branagha vedlo k natočení látky a co s ní má společného. Jednoduše, v Belfastu se narodil a zčásti je film jeho autobiografie. Hodně jsem při filmu vzpomínal na Svěrákovic Obecnou školu, připomene se i nedávný Cuaronův film Rome. Dokonce bych řekl, že někdo používal tahák. Nevadí. Branagh šel místy dostatečně na dřeň a jestli byl něco v Belfastu problém, tak to nebylo jen tak ledajaké povzdechnutí, ale opravdu prázdné kapsy, slepá ulička, bolestivá rána. Na dřeň vrásek Belfastu a Judy Dench šla i kamera. Vděčnost za každý nový kvalitní film, kde nemusím rozlišovat zelené plátno od reality, tady je realita krásně detailní a působivě dobová. Jen když se dívám zpětně do Galerie tady na CSFD, uvědomuji si, jak vymazelný obrazový materiál ten film je. A na dřeň šly i herecké výkony. Od J. Dornana přes hlavní hrdinku Caitronu Balfe, Ciarána Hindse a Judy Dench až po hodně šikovného Jude Hilla v dětské roli, jsou interakce mezi hlavními hrdiny neskutečně funkční a hluboce vztahové, až mě místy dojímaly, výjimečně mi ani patos nevadil. Jsou chvíle, kdy je Branagh příliš doslovný, ale jsou to chvíle, kdy zřejmě posílá pozdravy, lásku a úctu rodičům a prarodičům a jakákoliv mohla být realita, je to citlivé, uvěřitelné a hluboké. Odcházím od Belfastu s pocitem prvních dojmů po Koljovi nebo Obecné škole a v tomto ohledu jsme vlastně v první a světové třídě, takže dobrá zpráva. A ta hudba! Soundtrack je vyloženě lahůdka, není divu, stačí mrknout do titulků na jméno toho, kdo ji obstaral. Celkově, v kontextu tohoto a pár posledních let hodnotím na 5 hvězd, no, na nezapomenutelný zářez do historie kinematografie to sice nebude, v čase asi dojmy zmírním, ale zážitek je to příjemný. ()