Skupina mladých divadelníků (začínajících profesionálů i amatérů), chce během prázdnin předvádět v jihočeských rekreačních střediscích experimentální inscenaci Máje Karla Hynka Máchy. Představy a plány studenta režie Pavla zcela ztroskotají. Písně Jany Černochové zpívá Alena Mihulová. (oficiálny text distribútora)

Crocuta

Ondřej Pavelka je zkrátka charismatiká osobnost, která navíc umí hrát a děvčata která s ním putují stojí za vidění nejen kvůli tomu hraní. Zajímavá "divadelnická" road movie, kterou lze doporučit zejména milovníkům Máchova Máje. ()

MickeyStuma

Strasti a slasti kočovného divadla. Gottwaldovské studio se zřejmě rozhodlo touto formou mládeži přiblížit snad nejznámější dílo Karla Hynka Máchy - Máj. Je červenec, prázdniny v plném proudu a několik nadšenců objíždí různá místa a snaží se hrát vážné divadlo. A samozřejmě s povolením stranického aparátu. Počin zajímavý, leč nudný. Hodina a půl ničeho za neustálým a doslova až otravným recitováním Máje. Tohle vážně mělo oslovit jinak bouřlivou mládež? Snímek se utápí ve vlastním zoufalství předvést dramatický komponent, což se obrací v takovou trapnosti, že by snad i samotný Mácha zaplakal. Scény do sebe nezapadají, takže děj ztrácí nejen logiku a hlavně smysluplný příběh. "Máchův Máj? V červenci? Na tom proděláte!" A prodělal hlavně divák. ()

Winster

Výbotný Pavelka, který oživuje Máchův Máj v červenci českého léta když už nic je to sonda do letních dnů u vody u řeky v lese a u ohně ve filmu je krásně vidět naše léto, které bývalo dřív...takové to léto u řeky s rány a večery kdy lidem stačilo tolik a zárověň tak málo. Pavelkovo vnímání máje je naprosto dokonalé s takovým něčím nadpozemským, tuto myšlenku se snaží předat i ostatním členům souboru po vandrovní cestě vltavaranu. ivadlo má být od lidí a pro lidi...Velice ocenuji hudebni doprovod a on the road "cestu". ()

Peabody

Pro mne osobně je charisma Ondřeje Pavelky poněkud jinde než pro kolegu z Rokycan. Jeho civilní herectví vnímám jako od bezvýraznosti pouhým okem k nerozeznání. Zdenek Zaoral byl sice osoba nesporně zajímavá a Pavučina měla ve své době docela slušný ohlas, ale Poutníky si podle mne sáhl mimo meze svých režijních dovedností. Ano, dívky jsou pěkné a mladé, ale to na Máchu nestačí. ()

• Natáčelo se mj. v Rožmberku nad Vltavou a ve filmu můžeme vidět kostel sv. Jakuba v obci Želnava. (Winster)
  • Ve filmu je k vidění tank T-54/55. (Winster)