Dobrodružství Ewoků

(TV film)
  • Česko Ewoks: Karavana statečných (neoficiálny názov) (viac)

Dobrodružný sci-fi príbeh nadväzujúci na jednu z vedľajších dejových línií filmu Hviezdne vojny VI – Návrat Jediho (1983).
Raketoplán rodiny Towaniovcov havaruje na lesnatom mesiaci Endor. Štyria členovia rodiny sa od seba počas nehody odlúčia. Hlava rodiny Jermitt a jeho manželka Catarine sú uväznení obrom Goraxom. Ich deti, Mace a Cindel, pri nich v čase ich zajatia nie sú. Nasledujúci deň sa magická bytosť, Ewok menom Deej, prechádza po lese a hľadá svojich dvoch synov, keď nájde Cindel vo vraku raketoplánu. Deti sa totiž snažili nájsť vysielač a vyslať volanie o pomoc. Mladý chlapec Mace sa na Ewoka vyrúti s energetickou zbraňou, avšak štvorročná Cindel ho presvedčí, že Ewokovia sú milí a priateľskí. Deti sa následne s pomocou Ewokou odhodlajú vydať sa na cestu a nájsť svojich rodičov. Na svojej ceste odhalia niektoré z najväčších tajomstiev Endoru. (Incantator)

Terva

Film nese podtitul Karavana statečných a patří pod roušku Hvězdných válek ( Star Wars ). George Lucas si tu prostě odskočil na měsíc planety Endor. Člověk se musí obrnit proti pradávným trikovým efektům, ale vše tak nějak do celé série zapadá. Obrnil jsem se hodně, ale Ewokové jsou prostě k smíchu. Vyceněné zuby, rty, které se při mluvení nepohybují nebo ta jejich široká chůze, protože jim prostě kostým nedovoluje větší pohyb - to vás snadno rozesměje. Vypravěč, který mluví na pozadí, se taky někdy chová směšně. CITÁT - Asi spadl z nebe........ Jednoduchý děj, minimální slovní zásoba a dialog směřuje spíš k té menší a mladší generaci. Já osobně jsem se u filmu nudil. Příběh připomíná Jeníčka ( Mac ) a Mařenku ( Cindel ), kteří hledají tátu a mámu a při této cestě utíkají před vlkem ( Gorax ) a chrání malá prasátka ( Ewoci ). CITÁT - My.....pomůžeme.....vám......... A tak Karavana statečných dostává svá barevná pírka a za podpory šamana Legraje, který chvilkama připomíná Proužka z filmu Gremlins a chvilkama taťku Šmoulu, se vydává zachránit oba rodiče. Cestou ještě naberou Robina Hooda, teda pardon Chukha - Troka, který se proslavuje hodem sekyrou ( Robin měl své šípy ) a kněžnu Karnk, která zastupuje ježibabu, pardon čarodějnici. CITÁT - A karavana je teď zcela plná - povídá vypravěč............. Přiletí i Zvonilky, ale v tomto příběhu to jsou Hvízdalky. Jo a když přijdou k jeskyni tak nepoužijí standardní heslo "Sezame otevři se !", ale laserové samopaly. V jeskyni už to byl docela zmatek. Mac a Wicket lezou nejdřív nahoru do klece a pak zase všichni slézají ( ? ). Následné dramatické události okolo obra Goraxe nenechají jedno oko suché. CITÁT - Havaroval.......... Při sledování tohoto růžovoučkého dobrodružství jsem začal šišlat. Je to prostě pohádka....kdysi dávno v daleké, předaleké Galaxii....... Odvaha, věrnost a láska jsou ty nejsilnější síly Vesmíru. Hudba - Peter Bernstein. A hurá na druhý díl. ()

Tsunami_X

Televizní kočkování zatracovaných existencí z posledního dílu hvězdné ságy, které nabídne dětem silný a chlupatý zážitek, těm starším poněkud triviálnější rozvedení vesmíru za dalekými galaxiemi a zaslepeným fandům minimálně jeden orgasmus. ()

tron

„Už som od teba počula horšie nápady.“ George Lucas je výnimočne schopný obchodník. Len čo zažiarili Ewokovia (bizarný filmový fenomén 80. rokov 20. storočia – malé chlpaté pištiace medvedíky s korálkovými očami z lesnej planéty Endor) v Hviezdnych vojnách VI – Návrate Jediho (1983), rýchlo im dal kreslený seriál (1985 - 1987) a dva televízne spin-offy: okrem dnešného ešte (už bohužiaľ o dosť slabšiu) Bitku o planétu Endor (1985). Jednotka je film, ktorý som útržkovito videl ešte ako školák (v pamäti mi uviazla spomienka na obrovského pavúka) pod bohovským prekladom Ewokovia: Karavána odvážnych. Temné lesy, príšery, obrovské pavúky a spol. na mňa silne zapôsobili. Keď som snímku videl asi o 15 – 20 rokov neskôr, čakalo ma obrovské prekvapenie. Dostal som sa k fantastickej prastarej verzii, kde bolo počuť pôvodný zvuk (vlastne nemecký dabing) a ten bol simultánne prekladaný (dabovaný je silné slovo) jediným (mužským) hlasom. Fantastická starinka a parádny klenot. Príjemne ma tiež prekvapilo, ako pôsobivo to celé vyzerá, oproti lacnej dvojke je to hotový veľkofilm s plejádou netvorov, smršťou akcie, parádnymi Ewokmi (borec Sekerník) atď. Palec hore za nostalgiu, ale netuším, ako by na niečo také reagoval divák, narodený po roku 1995. ()

MM_Ramone

Ewokovia sú inteligentná rasa žijúca na lesnatom mesiaci Endor. Sú malí, bacuľatí, chlpatí. Sú to priateľské stvorenia, ktoré žijú v súlade s prírodou. Živia sa ako lovci a zberači. Sú súčasťou sci-fi sveta "Hviezdných vojen", ktorý stvoril režisér a scénarista George Lucas. Ewokovia sa prvý krát objavili v roku 1983 v epizóde "Star Wars VI. - Návrat Jediho". Dočkali sa aj dvoch vlastných spin-off filmových príbehov. V roku 1984 bol natočený titul "Dobrodružstvo Ewokov" a o rok neskôr "Bitva o planétu Endor". *** ()

AllShallFall

Takový odvárek Star Wars z planety Endor. Ale dobrodružná podívaná aj pro děcka.Bohužel. nijak jinak nejde sehnat než s jednohlasým dabingem. Hold se jedná o béčkovou produkci. Ale povedenou:-) ()

nash.

Ono nestačilo, že mončičáci zamořili a těžce poškodili třetí (tedy vlastně šesté) Star Wars, oni si dokonce vydupali vlastní film. Naštěstí pochopili, že v temném vesmíru nemají co dělat a zaplavili svým huňatým žvatláním nenáročnou rodinnou zábavu, která je nenápadnou variací klasického pohádkového motivu ztracených dětí, je příjemně dětinská, kýčovitě roztomiloučká a mám pocit, že vznikla především proto, aby infikovala předskoláky virem Star Wars a přivedla Lucasovi novou generaci fandů jeho životní ságy. Nezatížen ani nostalgií, ani virem Star Wars, nedokázal jsem se pro Ewoky nadchnout. Ani tenkrát, ani dnes. ()

Chrustyn

Televizní doplněk k veleúspěšné sáze George Lucase. Pro pravé fanoušky Star Wars zajímavý doplněk, pro ostatní, průměrná pohádka. ()

JohnCZ

Hezká pohádka spíše pro ty menší těžící především z roztomilosti Ewoků, kteří nejsou o nic horší, než v Epizodě VI. Projekt je to ale citelně televizní a je to znát především na střihu a prapodivných hereckých výkonech ústřední dvojky, která je všechno, jen ne sympatická. Zato celková výprava a efekty vůbec zlé nejsou. Dokážu však pochopit, že to pro mnohé diváky musí být slušné filmové peklo, ale osobně nemůžu říct, že by mě to uráželo. Se Star Wars to samozřejmě už nic moc společného nemá, ale jako fantasy pro děcka... proč ne. Já navíc patřím mezi tu skupinu fandů, co by si nedokázali svět Star Wars bez Ewoků představit. ()

M.Macho

Být úplné, SW pohlcující škvrně, nedýchal bych. Autoři trošku ewokům napomádovaly kožíšky do fantasy. Ukázali, co se v jejich vesnicích pěstuje za rituály, či jak společensky žijí. V análech jsem dohledal, že i hlavní negáč - Gorax se objevuje v komiksech s "Endorskou tématikou"... Hlavně na konci mě to začalo hodně brát a přistoupil jsem na fantasy putování postav po Endoru, který byl vlastně z velké části neznámý stejně jako jiné planety... Příjemný televizní příprcek... ()

corpsy

Úžasný, až sa nechce veriť že televízny projekt. Skvelé triky, vysoká úroveň zábavy a hlavne pripomienka HVIEZDNYCH VOJEN, jeden z najlepších rodinných TV filmov všetkých čias. ()

matrosh

vysoce infantilní záležitost pouze pro skalní fanoušky SW, jinými slovy pokud je vám šest a žerete všechny díly hvězdných válek a nevádí vám, že do světa SW někdo přidal magii jako z nekonečného příběhu je to film pro vás. ()

noriaki

Bylo to jako sledovat jednobarevné Teletubbies ve vesmíru Star Wars. Chápu že nejsem zrovna cílová skupina, ale i pohádka se dá natočit tak, aby si z ní něco vzali i dospělí. Zamrzí to o to víc, že se George Lucas topil v penězích a mohl si dovolit projekt s áčkovými parametry. Bohužel se spokojil s prostoduchým scénářem, zahraným mdlými herci, vedenými podřadným režisérem. Kupodivu výprava a efekty jsou docela slušné. Hudba sice není od Johna Williamse, ale ostudu by mu neudělala. ()

Kalidor_

Tak kvůli tomuhle filmu jsem v dětství považoval jednu VHSku za posvátnou, protože byl na ní nahraný právě tento film. Byla na něm čestná fotka Ewoka Wicketa a bylo mi úplně šumafuk, že tomu prd rozumím, protože to bylo v němčině nahráno ze satelitu. Prostě to byl můj kultovní film a ti chlupatí Ewoci a celý měsíc Endor byli fascinující. Sice ten kluk byl napřesdržku, ale zachraňoval to naprosto boží Wicket a hudba Petera Bernsteina. WICKET NA HRAD! ()