Srbský seriál sleduje poslední tři dny před zatčením bývalého prezidenta Svazové republiky Jugoslávie Slobodana Miloševiće. Jeho rodina a přátelé jsou v prezidentské rezidenci, která je obklopena Miloševićovými příznivci a odpůrci. Sledujeme jednání předsedy vlády Zorana Djindjiće i prezidenta Vojislava Koštunici jakož i vedení různých složek policie a armády... Pro jedny válečný zločinec, z jehož vlády se země bude vzpamatovávat desetiletí, pro druhé symbol národa. Slobodan Milošević byl v roce 1999 obviněn Mezinárodním trestním tribunálem, až o rok později však prohrál volby, a moc předal do rukou opozice teprve po protestech veřejnosti. V prezidentském sídle žil ještě několik měsíců. Drama, které letos ve stále rozděleném Srbsku přitáhlo k obrazovkám miliony diváků, popisuje události posledních tří dnů před zadržením, které bývalá hlava státu strávila v bělehradské vile obklopená rodinou a přáteli a obyvatelé země před televizními obrazovkami. Události těchto dní sledujeme z perspektivy Miloševićovy rodiny, zvláštních jednotek policie, srbské vlády, médií i obdivovatelů bývalého prezidenta, a chápeme díky tomu, jak mocně někdejší prezident během své éry ovládal jak státní složky, tak uvažování srbských obyvatel. Minisérie o konci jedné rodiny i celé historické éry, kterou Milošević spolu se svou rodinou výrazně ovlivnil. (Česká televize)

Hombre8

95% lidí této země nemá ani ánung o příčinách a původu nekonečných konfliktů a sériových válek na území bývalé Jugoslávie. Nikoliv náhodou se rozhořely těsně po smrti Tita, největší autority v dějinách této země a nikoliv náhodou na území Kosova. (A nikoliv náhodou, prakticky souběžně, na druhé straně dvojmoří.) V seriálu je hezky zobrazena povaha médií, kterou mnozí, mylně, už od začátku devadesátek považují za strůjce všeho zla v této zemi. Je také zobrazeno, že byly pouhým nástrojem. Nástrojem nástroje, nástroje... Jinak je ale seriál natočen ne zrovna dobře. Řada zbytečných nebo zbytečně dlouhých scén, zejména hysterická "kočička" je fakt hrůza. Měli k tomu pustit šikovného střihače a udělat z toho dvoudílný nebo možná lépe samostatný film. Určitě by to bylo koukatelnější. ()

Amonasr

1. díl je natočený tak nevěrohodně, že už další díly sledovat ani nebudu. Ze snímku čiší silná apriorní averze nejen vůči Miloševičovi, ale snad ještě odpudivěji jsou vykresleny jeho manželka a dcera. Sice o nich sám nic nevím, ale je mi z tohoto způsobu podání jasné, že tvůrcům chybí od postav jakýkoliv odstup a vykreslují je pouze prizmatem vlastní  předpojatosti vůči nim, ať už to má jakýkoliv důvod. Takto se točí špatná propaganda, nikoliv pokus o dramatické uchopení historických dějů a postav. ()

SeanLSD

Priesečník ľudských osudov vo vyhrotenej historickej situácií. Nevhodná hudba a archívne zábery, bezkoncepčne postrihané aj zaradené do celku, podobne ako reminiscencie na socialistickú Juhosláviu. Načo sú tu takto náhodne hodené, ak sa celých 5 hodín seriálu nachádzame na prelome marca a apríla 2001 ? Strašne zaujímavo rozohratý seriál  postupne ide do stratena, väčšina postáv prestáva byť už pred polovicou zaujímavá a naozaj pútavé zostávajú už len dialógy mladého Čedomíra Jovanoviča s papá Miloševičom a zverejnený list Ivana Stamboliča, ktorý mu kedysi pomohol k moci a potom trpko oľutoval. Hodnotenie jednotlivých epizód, ktoré tu chýba, je teda zostupné - 4, 5, 3, 4, 3. Na veľkú škodu sa napokon RODINA ukáže ako dramaturgicky bezradný projekt, línie väčšiny postáv idú do stratena a napätie udržiava len sám Miloš a prvotná otázka, či (a ako) ho z tej vily napokon dostanú... Skoro to vyzerá tak, akoby bol seriál uťatý v polovici realizácie (bol ? nebol ? - neviem, nepátral som), pretože ako celok to pôsobí ako bez začiatku aj bez konca, epizóda z dejín, ktorú drží len jednota času a miesta, akoby dokumentárna rekonštrukcia, pre ktorú sa zistilo čo najviac toho, kto tam vtedy bol a čo kedy povedal, aj keby to bolo ako nepodstatné, ale bez jasnej koncepcie. Mohlo to totiž kľudne pokračovať aj Miloševičovým súdom aj vraždou Zorana Djindjiča atď., v podobne koncentrovaných epizódach, ktoré by na širšej ploche ukázali tragiku moderných srbských dejín... ale končí to unáhlene a neuspokojivo. ()

angel74

Kdyby to nebylo tak zoufale nezáživně natočené a některé ženské postavy tak přehnaně hystericky zahrané, asi bych tenhle srbský seriál hodnotila podstatně lépe. Musím totiž ocenit, že tvůrci nestranili Slobodanu Miloševićovi ani jeho oponentům a podařilo se jim přinejmenším věrně vystihnout dobovou atmosféru. (45%) ()

ostravak30

Slobodan Milošević už zůstane navždy jedním z nejvýznamnějších politiků Jugoslávie, byť formálně tato země již neexistuje. A že se dopustil válečných zločinů o tom asi není větších pochyb. Dodnes si pamatuju, jak se i u nás válka v Jugoslávii hodně řešila a že to brali lidé vážně a situace byla nejspíš dramatická svědčí pro mě i to, že mi máti tenkrát říkala, jak jsem šel jednou ven, že kdybych slyšel sirény, abych se utíkal schovat do sklepa. Lidé se zkrátka báli, že se situace může rozrůst i dál. Už jednou se válka odšpuntovala díky Srbsku. Pak už si jen pamatuji záběry Miloševiće z vězení v Haagu. Tenkrát jsem zprávy moc nesledoval. Pravdou též je, že dnes už by se v podobné situaci zakročilo hned na počátku podstatně razantněji a žádné až tak velké vyjednávání by se nekonalo. Na to, že to byl muž podezřelý z mnoha zločinů a že jej v podstatě ihned zatkli se k němu chovali i politici s až moc velkou vážností a příliš mu vycházeli vstříc. Jenže S. Milošević dobře věděl, jak zacházet s veřejností. O to zarážející je pak i postup médií. V mnoha ohledech pozoruhodný seriál a je též zajímavé, jak moc je Boris Isakovič politikovi podobný. ()