Sněhurka a tři moulové

• USA Snow White and the Three Stooges

Dobro se utkává se zlem v klasické pohádce, kterou tentokrát v legračním a neopakovatelném podání přináší komediální skupina The Stooges®. Když dobrosrdečný král (Edgar Barrier) umírá, jeho zlá žena (Patricia Medina) uvězní královu překrásnou dceru, Sněhurku (olympijská šampiónka v krasobruslení Carol Heiss), aby mohla získat království jen pro sebe. Princezna ale ze zajetí prchá a ocitá se v chaloupce trpaslíků, kde potkává jejich hosty – tři šikovné komedianty – Larryho, Moea a Curly-Joea. V rozverném snímku, který v roce 1961 získal Cenu WGA pro nejlepší americký muzikál, se The Stooges® snaží znovu nastolit harmonii v království a probudit lásku mezi Sněhurkou a jejím princem. (oficiálny text distribútora)

Filmmaniak

Komické trio The Three Stooges tentokrát udrželo své obvyklé pitvoření, křepčení a vzájemné pošťuchování dost na uzdě a možná je to i škoda. Tento film je totiž takřka katastrofou s neohrabanou režií, naprostou absencí vtipu, mimořádně banálními dialogy a řadou trapných a nudných pasáží. Příběh vychází z klasické pohádky o Sněhurce, akorát s tím rozdílem, že místo sedmi trpaslíků se v chaloupce nachází trio zmíněných komiků (chaloupka přitom skutečně patří sedmi trpaslíkům, ti ale zrovna shodou okolností nejsou doma). A princ, kterého tři moulové vychovávají od té doby, co mu zachránili život, trpí ztrátou paměti, takže neví, že byl jako malý chlapec zaslíben právě Sněhurce. Film je také částečně muzikál, takže se v něm občas zpívá a chvílemi dokonce bruslí (do role Sněhurky byla obsazena olympijská šampionka v krasobruslení Carol Heiss). Tyto scény ale málokdy posouvají děj kupředu a často nudí. Stopáž přesahující sto minut je neomluvitelná hlavně proto, že ve většině filmu se vůbec nic neděje. Zároveň se v něm zcela iracionálně a náhodně pracuje s blíže nespecifikovanými kouzly a magickými rekvizitami (např. kouzelný meč plnící přání), které nejenže příběhu příliš neslouží, ale navíc u mnoha z nich ani nejde pochopit, jak vlastně fungují. Zábavné to není, napínavé také ne a i herecké výkony byste hledali marně. Zejména kreace brutálně přehrávající zlé královny jsou k nepřežití a její komplikované čarodějné jednání navíc nedává smysl. Když se má Sněhurka probudit ze smrtelné křeče, tak marně celou dobu čekáte, kdy vyplivne požitý kus jablka - přičemž podobných lapsů je tu plno a o vtipný záměr většinou opravdu nejde. Jedna z nejhorších adaptací pohádky o Sněhurce vůbec, a to jsem viděl i Sněhurvu a sedm prcalíků. EDIT: Tak jsem našel ještě horší Sněhurku, a sice československou Sněhurku a sedm trpaslíků z roku 1933. ()