Xiao tai ji

Nerozvážný mladík Chin Dao (Donnie Yen) žije se svým bratrem a otcem, který je majitelem obchodu se solí. Chin je otcem hýčkán a předcházen, což úplně nesvědčí jeho povaze. V čem však vyniká kromě machrování, je kung fu. Jednoho krásného dne Chin zostudí syna místního vlivného občana a ten zosnová pomstu. Když se mu nepodaří zlikvidovat ho vlastní silou, najme za pomoci svého bohatého otce nájemného vraha. Zabiják (Sunny Yuen Shun Yee) v Chinově nepřítomnosti zabije jeho rodinu a vypálí dům. Mladík nachází útočiště u pouličního loutkáře (Yuen Cheung-yan) a jeho ženy. Zoufalý Chin Dao se chce pomstít a tak mu pomocnou ruku nabízí jeho nový otec a začíná ho trénovat v nové technice Tai chi. Když se Chin setká na vlastní kůži s ponížením, mění se jeho lehkovážný přístup a on se pouští do tvrdého tréninku, na jehož konci stojí střet s vrahem své rodiny.
Donnie Yen fyzicky exceluje ve své první roli a pod taktovkou celého klanu Yenů v čele s nejslavnějším Yuenem Woo-pingem (mimo jiné se na filmu podílel i jeho otec Simon Yuen Siu Tien) předvádí nevídanou choreografii. (Zrzunda)

HKstars

V roce 1984 byly klasické old-school filmy na ústupu a jejich kříšení už se věnovalo jen pár statečných režisérů. Patřil mezi ně i Yuen Woo-Ping a jeho početná rodina, která je dodnes rozprášena po mnoha filmových profesích (od choreografů přes kaskadéry až po herce). Právě pod jejich rukama vznikl v polovině osmdesátých let jeden z nejúchylnějších old-school filmů všech dob. Není moc "old school" a ačkoliv se jmenuje Drunken Tai-Chi, žádný opilý styl v něm neuvidíte. Přesto, troufám si říct, nevyjdete z údivu ani na chvilku... V hlavní roli debutuje mladičký (bylo mu jedenadvacet) Donnie Yen, jako prominentní synek obchodníka se solí a látkami. Zatímco jeho starší bratr tvrdě dře, Donnie se bezstarostně fláká a provádí alotria, je to zkrátka takový ten modelový frajírek (Donnie to se svým zevnějškem ani nemusí moc hrát ;). Při jedné lumpárně ale zajdou s bratrem příliš daleko a zmlátí syna vlivného obchodníka. Ten přísahá pomstu a zaplatí obávanému superzabijákovi za smrt celé rodiny. Cheng Do (Donnie) se po nočním flámu vrací domů a nachází už jen spáleniště a mrtvá těla. Přísahá pomstu, ale ještě než se bude moci utkat s vrahem svých blízkých, bude muset prodělat pořádný trénink... Kostra klasických "příkoří-trénink-pomsta" filmů se nám tu odhaluje v celé své kráse, ale zatímco v Drunken Masterovi a Snake in Eagle´s Shadow všechno probíhá víceméně "standardně" a my můžeme obdivovat výkony hlavních zúčastněných i "jednoduchý, leč působivý" příběh, tentokrát se Ping trochu odvázal a film zamořil dávkou svérázného humoru, který pobije bezpočet buněk dobrého vkusu. Co byste ostatně chtěli od scenáristů, kteří vystupují pod značkou "The Peace People"? ;) Trocha podezření se vynoří hned ze začátku, když šílený cyklista (na moderním kole s přehazovačkou a vzorkem pro horský terén ;) přejíždí na ulici občany, aby se vzápětí objevil Donnie (na snad ještě novějším kole) a vyzval ho na freestyle exhibici... řeknete si budiž, ale tenhle šílený humor prorůstá celým filmem a dělá z něj zábavu jen pro ty maximálně otrlé. Ping jako by na chvíli ztratil soudnost a balancuje na tenké hranici mezi genialitou (scéna s nakládním pytlů, přechod lávky) a šílenstvím (robot dance na jevišti, nadržený mistr)... naštěstí pro něho z každé scény vyjdete s úsměvem (protože i ty nejujetější jsou minimálně originální). Čistý štít ale Drunken Tai-Chi neudrží, protože Pingova režie je až překvapivě syrová - divné úhly kamer, špatný střih, příliš zrychlovaček (a to i během akčních scén, což možná škodí, protože Donnie Yen je v nejlepší formě a některé triky v jeho podání jsou neuvěřitelné - plynulé a náročné techniky zrychlením akorát trpí, nehledě na nešetrné střihy, které občas potopí veškerou snahu aktérů i choreografů). Je věčná škoda, že Ping nevtisknul tomuto filmu kapku serióznější tvář. Byl bych ochoten přehlédnout klišovitý příběh i ušmudlanou režii, ale šílenství, které na vás skrze obrazovku vychrstne Yuenovic rodina (počkejte až uvidíte hlavního záporáka sestavovat houpacího koně nebo souboj lidi vs loutky) je místy až neúnosné... Drunken Tai-Chi tak zůstává "skoroklasikou", která zaslouží váš pohled především díky Donniemu Yenovi a nebezpečně šíleným gagům. 70% () (menej) (viac)

sniper18

Je to mierne nadpriemerný akčný film s Donnie Yenom. Má celkom dobrý príbeh o mladíkovi, ktorý zosmiešni syna vplyvného muža a ten sa mu za to rozhodne pomstiť. Najatý zabijak ale zabije jeho rodinu a tak mladík zostane bývať u starého majstra, ktorý ho zdokonalí v bojových umeniach. Spracovanie je ale iba priemerné, úvod je pre potreby dostatočný, ale od vyvraždenia rodiny úroveň klesne a neudeje sa nič zaujímavé, ale našťastie to zachraňuje posledná tretina, ktorá je rozhodne najlepšia z celého filmu. Akcie je tu pomerne dosť, ale nie som až tak spokojný. Donnie Yen si zaslúži veľkú pochvalu, už v takto mladom veku bol fyzicky mimoriadne schopný, ale väčšina súbojov je hlavne po stránke choreografie úplne priemerná. Ale netýka sa to posledných dvoch súbojov, ktoré sú už veľmi dobré a predchádzajúcu akciu prekonávajú po všetkých stránkach. A mimo akcie si pochvalu zaslúži veľmi zaujímavé predstavenie v Yenovom podaní. Humoru je tu dosť a nie je zlý, ale zaujal ma len minimálne. Čo sa týka hereckého obsadenia, tak okrem Donnieho Yena už nikto nezaujme. Réžia a technická stránka sú čistý štandard tohto žánru. Na debut to nie je vôbec zlé, Donnie Yen tu svoj talent predviedol pomerne dosť, ale natočil mnoho podstatne lepších filmov. Objektívna kvalita filmu- 60%, film sa páči mne na 57%. ()

Idaho

Vynikající film, v němž se Donnie Yen naučí taichi, aby se mohl ubránit zabijákovi, jenž mu povraždil rodinu. Ač je, jak v těchto filmech bývá zvykem, taichi prezentováno jako směsice všech stylů (chen – yang) dá se říci že principy tohoto umění jsou zde mnohem lépe popsány nežli v Tai chi Masteru s Jet-lim. Také zde nehledejte žádný styl opilce. Je tu jen v jedné krátké scéně asi pět sekund, název tedy moc nesedí. Pokud tedy nemyslejí tvůrci mistra taichi, který je pořád namol… Směs komedie a akce je velmi povedená. Obzvláště scéna s Lydií Sum mi dala připomenout staré kung fu komedie, ačkoliv v té době byly již na ústupu. Čtyři hvězdy si film zcela zaslouží ()

Flipnic

Donnie je opět výborný a dokud bojuje vlastním stylem, tak je to úplná paráda. Výuka u příšerně namaskovaného mistra a jeho tlusté manželky už je však nudnější a závěr také nic moc. Film je plný asijského humoru, který osobně nemusím a připadně mi dětinský a trapný. Tak mi i připadlo, jako by do toho Donnie ani nepatřil. Každopádně v pohodě "kung fu film" ... ()

Lacike

Zaciatok mi trochu pripomenul Jackieho Dragon Lord. Sledujeme nezbedne kusky dvoch bratov z ktorych jeden je otcovym milacikom (Donnie Yen) a druhy si za neho vzdy vsetko vypije (Yuen Yat Chor). Pri jednom incidente Donnie tak strasne zdevastuje syna miestneho bohaca, ze sa zblazni. A tak otec najme zabijaka (Yuen Shun Yee znova ako totalny magor) na Donnieho a celu jeho rodinu. Donnie nastastie nahodou nie je doma a tak sa ako jediny zachrani a môze pomalicky zacat trenovat na finalny duel u babkara (Yuen Cheung Yan) a jeho zeny (Lydia Shum). Premisa je klasicka: krivda, trening, pomsta. Ale prevedenie je uz riadne infantilne. V style blaznivych komedii Miracle Fighters, ake vtedy klan Yuenovych tocil. Kto to videl, tak je hned v obraze a kto to nevidel, tak nepochopi o co ide. Absurdny humor, ked Donnieho po kratej bitke zrazu zaporak zacne na moste nahanat v obrovskom kolese, ci co to bolo. Aj ked sa to odohrava v minulosti, tak su tu klasicke moderne bicykle na ktorych predvedie Donnie skvele kusky. Alebo tu ma Donnie neskutocny breakdance vystup. Proste totalne sialenosti, ktore mne nastastie pripadaju vtipne. Klasicke dlhsie duely tu su len dva a to az v zavere. Ale su fakt spickove. Donnie sa vo svojom debute snazi predviest v plnej parade. Okrem nich tu ma mnostvo prilezitosti predviest rôzne kaskaderske kusky a zaroven svoju poriadne namakane svaly. V pozdejsich filmoch trochu splasol. Trochu mi bolo luto, ze sympatak Yuen Yat Chor tak skoro odide zo sceny. Radsej by som bol, keby hral hlavnu ulohu on, kedze toto je v prvom rade komedia a Donnie az tak velmi vtipny nie je. Nastastie to vynahradzuje manzelska dvojka Yuen Cheung Yan a Lydia Shum, ktora tu ma mnoho vtipnych scen. Psychopaticky zaporak Yuen Shun Yee mi znova liezol na nervy a je skoda, ze liniu s jeho synom, ktoreho zachrani Donnie viac nevyuzili. Zmienku si zasluzi este niekolko neskutocne nebezpecnych scen s ohnom a pyrotechnikou. Takze celkovo to je nadpriemerna komedia s par (cize dvoma) bitkami. Kto ma rad divny cinsky humor, tak bude spokojny. 7/10. ()

• Akční režii měli na starost Yuen Clan. (Epistemolog)