Odd Taxi

• Japonsko オッドタクシー (viac)

Odokawa je sarkastický taxikář, co nedávno překročil čtyřicítku, který se jen snaží žít normální život. Je to samotář, ve městě nemá žádné příbuzné, od ostatních si většinou drží odstup a místo nějakého nočního života si radši poslechne před spaním nějaké to Rakugo z magnetofonové pásky. Mezi jediné lidi, které dokáže počítat mezi své přátele, patří jeho lékař Gouriki a pak spolužák ze střední Kakihana. Poslední dobou má ale dost smůlu na hodně zvláštní zákazníky. Je tu Kabasawa, mladý student, který ze všeho nejvíc touží proslavit se virálním videem na internetu; Shirakawa, zdravotní sestra, která evidentně něco skrývá; komediální skupina Homo Sapiens, která ale nemá moc štěstí s prodeji; Dobu, místní zločinec a rváč; skupina mladých umělkyň Mystery Kiss, snažící se prorazit a stát se novými japonskými idoly a někteří další. Rozhovory s těmito podivnými cestujícími, které na první pohled nemusí působit nijak zajímavě, však pro pozorného posluchače mohou rozklíčovat tajemství zmizelé mladé studentky, které nyní rezonuje celým městem. (Jeoffrey)

Jeoffrey

Jestli si ode mě nakonec něco nového z této anime sezóny Jaro 2021 zaslouží 5*, pak je to tohle na první pohled nenápadné anime, které funguje ve všem o co se snaží. Je to skvělá konverzačka se spoustou zajímavých i zábavných dialogů, které pokud jim dáte šanci probudí vaší pozornost (beru výtky, že je to pro někoho hodně ukecané, ale ono to opravdu má co říct). Je to napínavé mystery, kde do posledních minut netušíte, jak to přesně bylo a finální rozuzlení vás překvapí a strašně navnadí na to, aby jste si přáli, aby měl závěrečný díl ještě alespoň pár minut navíc. Je to výborná sonda do společnosti, která vám ukáže mnohé, mimo jiné třeba kam až vede závislost, touha po slávě, touha po lásce... Tolik povedených příběhů ze života jsem v jednom seriálu dlouho neviděl a všechny mají nápad i logiku. Je to zábavná podívaná plná nezapomenutelných okamžiků, jako je rapující Yano, nebo capoeira. Je to seriál, kde i ta největší podivnost, tedy proč zrovna zvířata, má své kvalitní vysvětlení. Je to výborná detektivka, kterou jsem si opravdu užil. Má to skvěle sarkastického hlavního hrdinu, který má ale nesporné kouzlo a mnoho zapamatovatelných postav. K tomu osobitý vizuál a báječná muzika. Přidejte si strašně povedenou atmosféru, která ze sledování přidává dobrý pocit a drží vás v očekávání dalších dílů a máte opravdu jedinečný zážitek. Je to seriál, kde i to divný jméno dává smysl. 9,5/10 ()

Hromino

Love Actually meets Durarara!!. Zhruba tak nějak by se dal popsat výtvor nováčků, kteří svým debutem překvapili přímo famózně, a pro studio OLM se tak jedná o jejich nejlepší anime po 24 letech. Odd Taxi je výborné anime, jehož devízou jsou především tarantinovské dialogy, dobře napsané postavy a zápletka plná nejrůznějších intrik, kde jsou postavy mezi sebou propojeny složitým mnohoúhelníkem a skrze niž se tvůrcům skvěle daří budovat napětí. Vše navíc podtrhuje výborná hudba – aneb jak v nějakém anime hraje hlavní roli jazz a hip-hop, mají mě tvůrci už napůl v hrsti… K nejvyššímu hodnocení má tedy Odd Taxi velmi blízko. Jedna vlastnost však jeho vynikajícnost kazí, a tou je jeho nápaditost, která umí být jak jeho předností, tak zároveň jeho neduhem. Tvůrci ve své zoufalé snaze být co nejvíc originální totiž ne vždy dokázali odhadnout rozumnou míru, a někdy proto anime působí dojmem dortu Pejska a Kočičky, když už jsme u toho antropomorfismu. V prvních třech dílech se až příliš tlachá na úkor děje, na samotném konci se zase tvůrci za každou cenu snaží všechno vysvětlit a násilně uzavřít, některá rádoby šokující odhalení působí zbytečným dojmem (především ono velké zvířecí odhalení), stejně jako v konečném důsledku působí dojmem do počtu i některé postavy (zejména všichni komedianti) a některé dramatické scény a kličky tam rovněž nemusely být (především úplně poslední scéna). Přesto velmi silné 4* a jeden ze skutečně svěžích anime zážitků posledních let. ()

zdepapepa

Je to gangsterka? Je. Je to dobrá gangsterka? Je. Je sesazen z trůnu např. takový Guy Ritchie? Asi ne. Odd Taxi je další z dobrých příkladů, že anime je spíše nežli žánr pouze jen animační technika, volně přístupná pro pestrost žánrů jako je pestrost barev v duze. Někde dělají slice-of-life ze střední školy se skutečnými lidmi, jinde dělají mocné nadpřirozené postavy ve fantasy světě, na jiném místě úplně jiné věci. A to je jen špička ledovce. Jsou pak věci jako je Odd Taxi, které by např. v hrané podobě nemohly moc existovat. Odd Taxi je směsicí žánrů, kde jasně dominuje kriminalistická stránka věci. Žánry se však záhy začnou navzájem proplétat stejně jako postavy, které se na první pohled zdají, že spolu nemají nic společného. Mají. Minimálně to, že je každá z nich sama o sobě zajímavá. A Odokawa nejvíc. Největší překvapení? Čekal jsem klasickou povídací příběhovou záležitost ve stylu např. hry Neo Cab (kterou už tak mám rád) říznutou zvířaty ve stylu her typu Night in the Woods nebo A Short Hike, dostalo se mi navíc i koukatelné gangsterky, kde se člověk nenudí až do úplného konce. ()

Starletka

Bohužel. Je mi to líto, ale já se k opěvným chorálům zbytku internetu s čistým svědomím ani náhodou nemůžu připojit. Protože tento kousek představuje přesně to, co bytostně nenávidím na "slice of life" žánru (především první tři epizody jsou doslova peklo). Melancholické projížďky po nočním městě s náhodnými obyvateli a jejich problémy, s příslibem pomalu se rozvíjející mysteriózní/thrillerové hlavní dějové linky, kde nic není tak jak vypadá na první pohled, zní samo o sobě zajímavě (jako např. Durarara, vytáhnu-li to nejprofláklejší anime s podobnou tématikou), ale realita je bohužel někde jinde. Realita je strávit 15 minut z 20 sezením a prázdným tlacháním o ničem s cílem diváka úspěšně uspat a těch zbylých 5, kdy se i něco děje nebo se konverzace zázračně ubere zajímavým směrem, to zachránit nedokáží. Na konec nemůžu ani říct, že by mě nějak zajímaly postavy, i když zasazení ve světě dospělých je samo o sobě vždycky plus, ale to by všichni kromě hlavního hrdiny nesměli mít IQ houpacího koně, aby tak on mohl všechny bezpečně převést a přechytračit (Light z Death Note hadra). Aspoň animace je hezká, stejně tak je povedená celková atmosféra a dějové zvraty i občas dokáží překvapit, ale když se u sledování tak strašně nudím, je to špatné. Prostě pro mě obrovské zklamání a divím se, že jsem se vůbec donutila to dohledět. 5/10 ()

Colby Sawyer

Přiznám se, že animovaný počin s pomalejším tempem jsem asi nikdy neviděl. Odd Taxi animaci využívá k budování melancholického Tokia plného antropomorfních zvířat. To co ze začátku vypadá jako epizodní poznávání různých postav města, přeroste v poměrně komplexní thriller, který krásně graduje. Inspirace Ritchiovkami je zcela nepopiratelná, ale humor a jistá grotesknost je tu nahrazena tíhou života, která na všechny charaktery dopadá bez výjimky, i když na každého jinak. Paleta postav je vskutku pestrá a všechny velice baví, navíc jejich vzájemné propojování je provedeno velice chytře. Celkově je celý děj velice vrstevnatý a komplexní, takže jeho rozplétání je tím pádem skutečně uspokojivé, jen zamrzí, že nikdy nestrhne. Ono táhlé tempo, které leckdy nenutí pustit další díl, je chvílemi ubíjející, ale jinak seriál jednoduše vtáhne. Asi bych doporučil anglický dabing, protože je to fakt ukecané a číst titulky bylo chvílemi otravné, ale pokud japonsky umíte, tak určitě originál je tou správnou volbou, protože Yano válí! ()

kitsuchan97

*9,5/10* V té hromadě stále nových a nových anime mě právě ODD TAXI neskutečně překvapilo. Nestává se mi často, že bych narazila na tak kvalitní drama/mysteriózní záležitost v rámci tohoto žánru. Hlavně doufám, že někoho neodradí fakt, že postavami jsou zvířata - opravdu tomu dejte šanci. Anime staví zejména na poutavých dialozích, rozjívení jednotlivých charakterů a propojení jejich příběhu s těmi ostatními. A přitom nic z toho není nucené, vše se odvíjí zcela přirozeně. Aby toho nebylo málo, tak soundtrack efektivně dodává při sledování seriálu tu správnou atmosféru. V rámci jednotlivých epizod se poukazuje na řadu aktuálních, problematických témat - např. závislost na mobilních hrách či sociálních sítích. Co mě také mile překvapilo je to, že si seriál udržuje napětí po celou dobu až do samotného konce. Finální rozuzlení je za mě úžasně zpracované a hlavně neočekávané. Zcela nepochybně jeden z nejlepších počinů za rok 2021. ()

Snails

Asi nejpovedenější anime aktuální sezóny. Na Odd Taxi jsem narazil náhodou díky tomu, že OP zpívá rapper Punpee v kombu se Skirtem. Chtěl jsem si ten song poslechnout a pustil si první díl... seriál mě vyplivnul o několik hodin později a zanechal ve mě ve skrze dobrý dojem.  Bavili mě dobře napsané dialogy, způsob vyprávění i celkové rozuzlení taxikářského příběhu. Atmosféru pak parádně dokresluje povedený soundtrack. Celkové hodnocení trochu podrývá nevyvážený rytmus vyprávění, kdy se první polovina rozjíždí příliš pomalu a závěr pak působí uspěchaně. ()

Terezinka198

Toto dílko mi nesmírně sedlo. Od počátku do konce jsem se bavila, trochu těch záhad tam bylo a rozuzlení bylo výborné. Kdybych chtěla, chyby bych jistě našla, ale kdo by mohl odolat hlavnímu hrdinovi s postavou mrože! Nikdo! Nebo snad ano? Když jsem viděla plakát, měla jsem, pravda, velké obavy, o čemže to vlastně bude. Proto moje překvapení i nadšení ve finále je takto velké a já nemohu jinak, než dát 5* bez váhání. ()

tanmo13

Upřímně to že jsem dal tomuto anime šanci bylo kvůli vysokému hodnocení csfd. A neprohloupil jsem je pravda že celý příběh je pozvolný a dává Vám střípek za střípkem. Toto anime jsou příjemné puzzle kde až na konci po složení zapadnou veškeré informace , které Vám dali. Taxikář spojuje informace svými myšlenkami a konec ze kterého jsem si totálně sedl na prdel jsem dlouho nezažil. A hlavně i když na první dobrou to vypadá jako cajdák, taxikáře si oblíbíte pro jeho povahu. Vřele doporučuji každému a jen TO ANIME JE ZRADNÉ A TO V TOM : že je pozvolné a svoje velké kvality ukazuje hodně pomalu takže lidi co se podívají na 3 díly mohou dropnout a tím se ochudit :) lidi dejte tomu všech 13 dílu a nebudete zklamaní :) ()

IronicY

Odd taxi je fajn oddechovka. Charaktery jsou sympatické, animace je pěkná, děj ubíhá příjemným tempem. Prvních pár epizod je hodně upovídaných, místy úplně zbytečně, ale základ dávají dostatečný. ()