Železný opičák

• Hongkong Shao nian Huang Fei Hong zhi: Tie Ma Liu (viac)
všetky plagáty

Železný Opičák je ve svém městě něco jako Robin Hood - bohatým bere a chudým dává. Wong Kei-Ying se dostane do rvačky se zloději, kteří se ho snažili okrást. Vojáci si toho všimnou a je zatčen spolu s mnoha občany, kteří jsou podezřelí z toho, že se vydávají za Opičáka. Wong Kei-Ying slíbí pomoc při dopadení lupiče. Jeho podmínkou je, že propustí ostatní lidi. Bohužel jeho syna si tam nechají jako záruku, aby jim spolu neutekli. (sheen)

blackrain

Já jsem si myslela, že je tenhle film mnohem staršího data natočení. Docela mě datum vzniku překvapilo. Ale to bylo tak jediné. Tohle je naivní pohádka vyšperkovaná bojovým uměním. Čekala jsem od filmu mnohem víc. Pořád jsem si říkala, že se chytnu. Nechytila jsem se. Tohle je jenom Zorro mstitel na čínský způsob. Některé scény byly značně přehnané. ()

kitano

Pokiaľ existuje nejaká osoba, ktorá určuje trendy vo filmoch s bojovou tématikou, je to Yuen Woo-ping. Stál pri zrode hviezd ako sú Jackie Chan, Donnie Yen, či Jacky Wu. Je to človek, ktorý sa sústredí primárne na akciu a preto sú jeho režijné počiny akciou priam natrieskané. Iron Monkey, kde spojil svoje sily so svojím dlhoročným spoločníkom Donniem Yen, sa dá označiť za vrchol jeho tvorby ako režiséra a akčného choreografa zároveň. Je to film, ktorý bol, je a aj navždy zostane inšpiračným zdrojom pre nové generácie filmov s bojovou tématikou. Nájdete v ňom scény, ktoré boli neskôr mnoho krát napodobené v ďalších filmoch, nájdete v ňom scény, ktoré nenatočí takýmto spôsobom už nikto, nájdete v ňom scény, ktoré vám vyrazia dych. Teda ak to, čo sa pred vami na obrazovkách bude odohrávať, dokážete vôbec vstrebať. Prajem každému, aby toto dielo dokázal doceniť a neoznačil ho len ako "film s lietajúcimi číňanmi" :-(. (10/10) ()

Dragoni

Jeden z nejlepších wu-xai kung-fu filmů, které jsem měl zatím možnost vidět s výborným hereckým obsazením a skvělou choreografií bojových scén, kde jsou snad použité všechny možné zbraně a všechny možné techniky HK filmového průmyslu své doby. Lepší bojová komba než ve hře mortal combat, díky zrychleným scénám a dobrá akční hudba. 85% ()

hippyman

ouuu, precizní opičí útok na bránici a opakovaně se údivem-otvírající spodní čelist, tohle je prostě pecka :) samozřejmě nutno brát se značnou nadsázkou, ale nechte se unést a kochejte se promakanou choreografií soubojů a lehce pohádkovým duchem... zkrátka dvěma slovy skvělá zábava. 80% [1. PFF Čakovická Be(´)čka] ()

Douglas

Choreografie Yuen Woo-pinga je už světově proslulá nejen díky Matrixu, ale jeho režijní počiny na své plné uznání teprve čekají. Iron Monkey by do toho výčtu best of best určitě měla patřit, technika wire fu je zde dovedena ad absurdum. Hrdinové takřka létají, dělají věci, o nichž se normálním smrtelníkům může jen zdát a ještě u toho vypadají zatraceně cool. Čínský lidový hrdina Wong Fei Hung je zde sice ještě malý capart, ale bránit se umí "docela" dobře, chtěl bych taky umět ty machrovinky s deštníkem a tyčí. No a Donnieho Yena ani nestojí za to komentovat, jak je dobrý. Pokud budete mít možnost film Iron Monkey zhlédnout a dokážete pochopit vzhledem k jeho pojetí fyziky "potlačit nedůvěru", nelze jej doporučit víc. ()