Drž se

• Poľsko Zachowaj spokój
Poľsko, 2022, 4 h 40 min (Minutáž: 41–52 min)

Predloha:

Harlan Coben (kniha)

Magdalena Boczarska, Leszek Lichota, Agnieszka Grochowska, Krzysztof Oleksyn, Grzegorz Damięcki, Jacek Poniedziałek, Justyna Wasilewska (viac)

V téhle bohaté varšavské čtvrti se lidi dobře znají. Když ale brzy po smrti kamaráda zmizí další mladík, obrátí to místní život naruby a na světlo vyjdou tajemství a lži. (Netflix)

yvona

Mám moc ráda polské filmy. Toto se mi líbilo na začátku, pak se to ale nějak rozplizlo. A věřím, že Leszek Lichota je dobrý herec, ale mám s ním problém stejně jako ve Wahatě i Pátém ročním období. Prostě takový polský necharizmatický vyžranec, na kterého se fakt blbě kouká. PS. Vím, že tenhle komentář není moc fér. ()

*CARNIFEX*

Priemerná krimi poľština s výbornou hudbou, ktorá z pohľadu žánru ponúka zbytočne prekombinovaný námet, ktorý by v prípade priamočiarosti ani z ďaleko nebol takým "prešľapom". Popravde, keby viem o čom to je NAOZAJ, živote by som po "Daj si spokój" nesiahol. Koho už dnes zaujímajú nejaké skurvené fetky .. ()

LiVentura

Kruté a zbytečně násilné, aneb, když se jako rodičové nevěnujete řádně svým rozmazleným ratolestem, které si pak děkají, co chtějí.. a ten konec s videem...?! Uff. Ps: České SIM mě pobavily. ()

sochoking

Už tradične výborný Bartosz Konopka ma opäť nesklamal. Skvelá a napínavá krimi séria až do poslednej epizody, ktorá bola síce štandardne hlúpa (ako to už býva zvykom), ale ako celok to na mňa pôsovilo parádne. Hoci mám problém s tínejdžermi v hlavných úlohách, pretože ich súčastný trend obliekania, účesov, ideologii a chovania je na jednu do držky (nie, neboli sme rovnakí!), po druhej epizode som s nimi už nemal problém. Jedinou chybičkou krásy celej série by som videl v tých dvoch plešatých a neschopných vidlákoch z GURU klubu. Nad záverom som síce musel ťažko prižmúriť obe oči, ale s hodnotením neváham vôbec. P.S. Justyna Wasilewska s lýzatkom v hube vypadala ako nafukovacia panna! 90% ()

Anderton

Za mňa vydarenejšie ako až trochu príliš sa snažiace byť cool Temné lesy. Je fajn, že tvorcom napadlo oba vopred neprepojené svety spojiť do jedného, avšak nejde o klasickú ukážku polonadväznej seriality. Máme tu v podstate dva prípady, ktoré sa prepoja viac myšlienkovo než naratívne, čo je ale tentokrát zvládnuté lepšie než v spomínaných Temných lesoch. Skrátka naše deti sú naše radosti aj starosti, a tomuto tvrdeniu dávajú (tŕnistú) korunu práve záverečné momenty seriálu. Že sa niektoré veci, čo sa dozvie divák, nedostanú až k polícii, považujem za pridanú hodnotu. ()

Necrotongue

K seriálu jsem se dostal díky doporučení dvou žen, přičemž tou druhou byla bubun. A jsem za ta doporučení rád, protože mě seriál opravdu bavil. Nebylo to ovšem tak jednoznačné, protože v první polovině mě příliš nepřesvědčil vývoj příběhu, mocně se mi ale líbilo řemeslné zpracování a herecké výkony. Ve druhé polovině se ke kvalitní filmařině přidal i mnohem zajímavější děj, takže jsem byl velmi spokojeným divákem. Tímto tedy oficiálně děkuji bubun za skvělé doporučení, protože jsem si seriál na rozdíl od W głębi lasu fakt užil. / Poučení: Bez dětí by byla na světě strašná nuda. ()

sofiapetra

Napadá mě jediné slovo: mišmaš. Chvílemi se to sice jevilo jako zajímavá detektivka, ale nakonec to byl jenom opticķý klam. Dějové linky byly nahozeny nejmíň na tři další seriály, nechali to však zplanět a nevytěžili z toho prakticky nic. Jelikož se jednalo o adaptaci knihy, která snad tak špatně napsaná nebyla, dá se tušit, že se tam toho asi dost nevešlo. Hlavně vysvětlení, proč někdo jedná, jak jedná. Protože skoro všechny postavy se bohužel chovaly jako idioti; ale úplně nejvíc to platí o policistech - ti se potáceli a uvažovali natolik dementně - až to bolelo. ()

M.i.k.e

klasická Cobenovka jedoucí opět na stejném principu, kdy se nejdřív někdo ztratí (tentokrát je to víc lidí) a ti co ho/jí/je hledají postupně objevují další a další tajemství, která jim převrací a ničí dosavadní pohodičku. Navzdory tomu, že je to pořád to samé jen s drobnějšími obměnami, na mě osobně to stále ještě funguje a Cobenovky mě i nadále baví (tím spíš, že tahle konkrétní je poměrně krátká a pomáhá jí neokoukané polské prostředí). U Hold Tight je nicméně škoda, že si chvílemi ukusuje dost velké sousto, rozjíždí několik dějových linek, z nichž některé spolu vůbec nesouvisí a jen odvádí pozornost od té hlavní, přičemž je ale nezvládne pořádně uzavřít a nechá je jen vyšumět do nikam. S tím je spojené i poměrně velké množství postav, které se mi až skoro do poloviny úspěšně pletly. Tak jako tak sem se ale nenudil, a až časem přijde další Harlanova adaptace, rád se podívám zase...70% ()

MI-380

Poměrně věrné převedení z knihy do seriálu a z Ameriky do Polska. Zpracování neslané nemastné, zajímavé je lehké napojení na jiný, v Polsku natočený seriál podle Cobena - Temné lesy. Obě knihy přitom spolu vůbec nesouvisí. 65%. ()

Hanys_

Moc dějových linek, navíc některé se jen tak nakousnou. V knížce to tak obvykle funguje dost dobře, tady to ale vůbec nemělo ten švih. Celkově spíš nuda, ale fakt obdivuju tu schopnost Poláků nacpat na Netflix to množství seriálů. 4/10 ()

Untentrauer

Povedený seriál z komunity polských zbohatlíků letmo navazující na jiný seriál a sice na: Temné lesy. Vše se zde točí okolo několika rodin a zejména jejich rozmazlených "dětiček" , které jejich rodiče vůbec nechápou a tak jsou nuceni zahrávat si s psychotropními a návykovými látkami. Rozjíždí tím spirálu zajímavých událostí, kde jde o holý život. Líbí se mi vystižená atmosféra a některé postavy. Seriál obsahuje slušnou zápletku s ani ne tak úplně překvapivými zvraty, nicméně dokáže pěkně zabavit a v některých momentech i pěkně napnout. Navíc, lidskou přirozeností je sledovat trápení jiných a "užívat" si jejich problémy, abychom mohli prostě konstatovat, že my se přece nemáme tak špatně, nebo že peníze nejsou vše....Pokud jste z takového těsta, pak se v tom budete jistě rochnit. ()

chrispe

Po Temných lesich jsem se dalšího Cobena od Poláků trochu bála, ale musím říct,  že  Drž se není špatný thriller. Chápu, že v dnešní době, kdy každý čeká magora s pohnutou minulostí, špinavé intriky nejmocnějších a já nevím co ještě, hlavně aby to bylo řádně šokující, bude u spousty diváků rozuzlení kapku nuda. Ale mě se naopak ta "domáckost" :D líbila. Navíc tu Poláci ukazují, že prostě umí. Herci, prostředí, kamera, režie ok. 3,5* Btw: Já věděla, že jsem toho Pawla už někde viděla! ()

ER

Cobenovky mám rád, mají svou kvalitu a nezklamou. Ale také nikdy nejde o wow díla. I tady jde o typickou story, kde nechybí mrtvoly, nějaké to tajemství a několik dějových linek, které se více, či méně proplétají. A právě tady je kámen úrazu. Mnohdy se scéna objeví a zmizí a tak nějak bez souvislosti. Dost z nich jen vyplňuje čas a kdyby se stříhalo, bylo by o dvě epizody méně. Policisté pak jsou v ději tak mizerně "naroubováni", až si říkám něco o dementnosti. Typicky Cobenovsky se děj v čase rozrůstá o další dějové linky, které zahustí zápletku, ale také odvádí pozornost. A i když se herci snaží odvádět dobrou práci, a hudební background se snaží navodit správnou atmosféru, úplně mně to nechytlo. Ale ani nezklamalo. Jako bonus hodnotím kvalitní český dabing. ()

Kozlowski8

Příběh z prostředí bohaté varšavské čtvrti, kde po nedávné podivné smrti mladého kluka zmizí další mladík a postupně vycházejí na světlo další a další skutečnosti, tajemství a lži... Docela členité a spletité vyprávění, které má spád a dokáže diváka udržet v napětí, čemuž dopomáhá i výborná atmosféra a skvělá hudba. Rovněž herci se výborně činí. Škoda trochu odfláknutého závěru, ale celkově palec nahoru. 70 %. ()