Policista není spokojený s výsledkem vyšetřování vraždy, ke které došlo ve varšavské komunitě gayů, a rozhodne se odhalit pravdu. Příběh z komunistického Polska 80. let. (Netflix)

petrsv

Celkem povedená kriminálka z 80. let, na které ještě stále vzpomíná spousta lidí nostalgicky jako na dobu, kdy bylo lépe a kdy byl svět v pořádku. Zrovna v tomto filmu je vidět, že v pořádku rozhodně nebyl. Je taky moc dobře, že si tvůrci zvolili téma, které opravdu existovalo. Pokud totiž sleduju film, který odráží reálné skutečnosti, je to vlastně kus historie. I když ne zrovna té mé, tak v tomto případě to nebylo zas tak daleko a rozhodně to není jako sledovat příběh z druhého konce světa. ()

Enšpígl

No Poláci umí i líp. Hlavně ten konec teda to nebylo úplně z kategorie "věřím ti" . Retro atmosféra dobrá, prostředí homoušů sice nemusím, ale když se divám na film, kde je jasně daný že je to z tohoto prostředí nemůžu se pak divit, že je to hodně homosexuální. Hlavní hrdina mě extremně připomínal "delonovi policajty", ale mám pocit že větší napěti bylo hratelný. ()

Malarkey

Těšil jsem se na dobovou polskou detektivku, ale nakonec jsem končil film s pocitem, jak kdyby Polákům za poslední léta kvalita utekla někam do Východního Německa. Šedivý filtr na šedivou dobu je fajn, ale nespasí celý film. Téma je hrozně divný a to, že se vlastně jedná o kriminálku, bych z filmu vlastně ani nevyčetl. Moc mě to nebavilo, byť to má lepší chvilky. ()

*CARNIFEX*

Nebyť tých grcanice hodných homo scén, respektíve samotného nádychu príbehu (chápem zámer!), držiaceho sa momentálneho trendu, všetkým všemožnými silami vsugerovať, že byť teploš je vlastne “kúl”, lebo voľakedy dávno im bolo krivdené, tak táto krimi dokáže ako-tak naplniť aspoň priemerné očakávania (inak stojí aj tak za hovno, lebo v rámci žánru ide čisto o “pásovku”). Lenže teraz je obdobie, kedy sa snáď každý kokotko v pruhovano-dúhovom predbieha v tom, ako sa hlbšie pokloní, respektíve si klakne, pričom mi ani z ďaleka nepríde normálne, aby sa momentálne takmer v každom skurvenom filme či seriáli riešil pojebaný rasizmus či homofóbia, nakoľko toto je za mňa väčší “mor” terajšej doby, ako nejaký skurvený “Covid NAJTÝN” a jeho očkovanie. Skrátka, “Bohdalka” to řekla hodne hesky za nás všechny, co ješte užíváme rozum jako nástroj k myšlení, že jo dámy a pánové?: https://youtu.be/4-mfvgassYo ()

darkrobyk

Odporná fízlácká doba likvidující bez zábran každého, kdo se nepodřídil. Velký rozdíl mezi komunistickým Polskem a Československem nebyl. Doba, kdy za pravdu a svobodu se trpělo a umíralo. A to prý byl svět v pořádku. No, estebačka Bohdalová to musí vědět, když byla s komouši jedna ruka. Jinak dle některých komentů jsem asi sledoval jiný film, jelikož sexu tam bylo tolik, že by se ani jeptiška nezačervenala... ()

Dzeyna

Po delší době kvalitní polský výtvor. Jako většinou s policejní tématikou a zde navíc i s homosexuální porcí. Hlavní aktér je sympaťák a bavil mě celou dobu. Příběh super, atmosféra skvělá a rychle to utíká. ()

Arsenal83

Choďte s tým už do prdele. Ale určite nie do mojej. Človek si chce pozrieť kvalitnú retro kriminálku a skoro hodinu to tak vyzerá a potom ho nechajú totálne sa vyblvať pri odporných záberoch, ako si to nakladajú dvaja buzeranti do zadku. Namiesto kriminálky tu máme príbeh hlavnej postavy, ktorá má krásnu ženu, no nevie sa vyrovnať s vlastnou deviáciou. A celý svet okolo neho je taký zlý a homofóbny. Čisté slzy veru. ()

Marze

Tento kriminalni thriller o postojich k LGBTQ+ komunite v Polsku na vsechny casti fungujici perfektne. S atmosferou, kde nebezpeci hrozi na kazdem rohu. Scenar je plny uzkosti, podezirani a milostne romance. Pobavil me preklad "Promluvim si s panem Buzikem". Jeden z nejlepsich filmu roku 2021. ()

claudel

Polské filmy mi dělají radost a zase ta zvláštní atmosféra osmdesátých let. Vůbec jsem netušil o operaci Hyacint, takže reálný základ můžeme dohledat. I když jsem nakonec nabyl pocit, že ta kriminální linie v druhé půli nebyla zase tolik důležitá, že se příběh hodně soustředí na proměnu hlavní postavy a jeho rozpolcenost. Navzdory delší stopáži snímek rozhodně nenudí a dokáže udržet v napětí až do samotného konce. ()

YumiOkami

Lhal jsem všem.” - “Sobě ne.” … kvůli komentářům jsem si myslela, že tam bude sex každou minutu, nicméně to dělali jenom jednou. ano, JEDNOU vidí uživatelé čsfd sexuální scénu s dvěma muži a můžou se z toho posrat. doporučuji si před zhlédnutím přečíst popis filmu. je to jednoduché - jestli se vám téma homosexuality nelíbí, tak se na to nekoukejte. nebo se koukněte, ale pak tady nebrečte ve vašich úplně zbytečných “recenzích” ;) mně se film líbil; ta komunistická architektura byla úplně ✨aesthetic✨ (starý budovy, vhs kazety,..) a příběh (podle skutečných událostí) byl zajímavý a bavil mě. trošku zamrzel otevřený konec.. snad se nakonec našli a žili spolu šťastně až do smrti (no co, mám duši romantika!)… ♥️ ()

Tosi

Film si zaslouží pochválit za věrné zobrazení homofóbního Polska z 80.let. Policejní zátahy a sexuální zmatek provází celý film, ale ke škodě je jeho předvídatelná thrillerová šablona a pomalé tempo. Kdo prožil komunismus ve východní Evropě bude filmu rozumět víc, protože Operace Hyacint rozhodně není špatný film. ()

Skeksis

Všetky modlivky zrejme tento film potešil, aj keď gay sexuálne scény si zrejme užili. Cirkevnícke, homofóbne, xenofóbne, puritánske a pokrytecké Poľsko bolo, aj je. Hlavne, že takmer nikomu nevadí, že kňazi tam sexuálne zneužili všetkých malých chlapcov, a vlastne celú populáciu. A "Hyacinti" úplne všetkých dospelých. Asi im do riti napchali aj všetky hyacinty, ktoré zohnali. Dej bol pomerne strohý, postavy vykreslené dosť povrchne, ale dalo sa to pozerať a aspoň bola vidieť snaha policajta, utláčaného gaya, niečo vyriešiť. V každom prípade, ak sa mi niekto odteraz opováži doniesť hyacint, budem rozmýšľať, či ho strčím do vázy, alebo niekde inde. ()

klukluka

Šíleně mě hněte ta absurdní základní premisa (nebudu spoilovat). To už spíš uvěřím na létající žraloky, než na policajty, kteří by se za socíku chovali tak, jako ti ve filmu Hyacint. Vydávat tohle za plus mínus opis reality je fakt prasárna. Lidi, neblbněte, děláte blázny z nás, nebo ze sebe? ()

mira007

Polské dobové krimi, která má fajn atmosféru, vizuál, nápaditý námět, ale dost dloho nezáživné. Nepřekvapilo mne, že v tomto polském filmu tak jako v jiných polských filmech je víc sexu, než v českých za celý rok, ale tahle nálož homosexuálního rajtování bylo i na mne silná káva. ()

nikolafojtu

Také to, keď sa v recenziách ukáže viac nechuť akceptovať inakosť než schopnosť zhodnotiť film :P Ak ste tvrdý chlapák a predstava ako dvaja "buzeranti klátia" vás napĺňa hnusom, určite vynechajte túto inak podarenú poľskú jednohubku, lebo bude z toho zas len jedno zbytočne nízke hodnotenie na základe niečoho úplne iného než sú kvality alebo nekvality filmu. Malo to atmosféru, malo to plot twist, ubiehalo to celkom rýchlo, záver trochu prepálený, ale budiš. Vyzdvihla by som určite herecký výkon hlavného hrdinu a hudbu, výpravu. ()

rublik05

Netflix sliboval zajímavou dobovou detektivku, místo toho jsem byl svědkem spíše jakéhosi prapodivného dramatu, celou dobu se místo případu řeší sexualita jednotlivých postav, snímek je těžce poplatný době, necelé dvě hodiny se strašně táhnou a bohužel se nepovedl ani nic neříkající závěr. Herci hrají průměrně, postavy jsou extrémně nesympatické, Abych ale nebyl jen negativní, tak musím pochválit docela fajn atmosféru tehdejší doby a slušnou řemeslnou stránku. Počáteční myšlenka není vůbec špatná, jen to zpracování je vedeno úplně jiným směrem, než jaký bych si u tohoto žánru představoval. Chápu tvůrčí záměr, výsledek je však značně diskutabilní. 4/10. ()

pafka

Co bylo dokonale byla atmosfera te doby, podporena skvelymi realiemi, uveritelnymi. Ne jako ve Vypravej, kde jsem neveril vubec nicemu. Krome toho byl skvely hlavni herec. Pribeh velmi zajimavy, opet se Polaci snazivyrovnat s dobou minulou a velmi dobre. Film sice nemel nejake napeti, mel jen mirne emoce, ale atmosfera a pribeh - to bylo skvele. ()

a0001

Skvelé kulisy, atmosféra, počiatočná myšlienka a podarený dobový look, ale škoda, že predmetom bola na koniec iba homosexualita. Veľmi premárnený potenciál, miesto vrážd honenie homosexuálov homosexualmi, on ich, oni jeho, miesto krimi honená. *A tak isto by mi vadilo keby celý film honili muži ženy, kone jednorožce, párky klobásy, buchty šišky, to nie je predsudok, to je objektívne zhodnotenie príbehu a obsahu. S krimi tematikou to nemá nič spoločné, nulový dej, nulové postavy, až na pár svetlých momentov... ()

cist

Na Polsko velmi slušný. Konec filmu míň uvěřitelný, ale proč ne (proč měl hlavní hrdina celou dobu tu paruku?). Po formální stránce velmi slušně odvyprávěný příběh: střihem, kamerou, vedením herců. Dal bych hvězdičku navíc, ale prostě se mi nepodařilo na žádného z hrdinů napojit, pořád mi byli něčím odcizení. A další ubraná hvězdička za milostné scény, které jsou jak přes kopírák ze Zkrocené hory a které mi ubírali na jinak hodně dobře nastavené autenticitě - nemusí být všecko strašně mačo bušení a vášnivý jak ze Základního instinktu. Tím spíš, že pořád se jedná o dobu tuhé normalizace a k tomu bylo přizpůsobeno i chování v posteli. No a komentáře místních homofobních exotů na zblití, jako obvykle. ()