Práva

Na prestižní škole dojde k děsivému neštěstí. Přísný profesor práva a jeho ambiciózní studenti ale zkusí využít svých znalostí a dosáhnout spravedlnosti. (Netflix)

kklepkaa

Hodně zajímavý nadprůměrný seriál s právní tématikou, nicméně jsem s ním pár problémů měla. Když vezmu zápletku jako takovou a celé to její řešení, tak je to místy až absurdní a překombinované (jako korejští policajti jsou na co?!), ale dá se to ignorovat. Některé případy z pohledu korejského práva byly opravdu zajímavé. Ale musím říct, že tohle není ten typ seriálu, který by vás přikoval k obrazovce do 5 do rána. Myeong-min Kim a Beom Kim byli skvělí a evidentně si své role užívali, měla jsem jen trochu problém s lehce otravnou Hye-yeong Ryoo. ()

Zíza

Je to hodně dobrý seriál, o tom žádná. Bez zbytečných romantických zatáček a vytáček si jeden svým pomalým tempem až do konce. Navíc pan učitel je eso, fakt hodně dobře a zajímavě napsaná postava. Pak jsou tu studenti, mají své problémy, motivace, zázemí, minulost a teď je dohání, aby to vše doznalo vrcholu po vraždě, která se stane na jejich „písečku“. Občas mě to bavilo víc, občas míň, každopádně nejvíc mě bavil pan učitel – kradl si to pro sebe a asi tady pak bude kámen úrazu, protože se pozornost velmi tříštila mezi mnohé ostatní. Na jednu stranu je to dobře, protože se mi neokoukal, na druhou stranu mi jakoby přišlo, že se seriál nedokázal soustředit. Neustále se někam skákalo, vzpomínky, o pár hodin sem, o pár hodin tam, o týdny, měsíce, z postavy na postavu... ano, udržovalo to seriál ve svém pomale plynoucím ději akční, ale mně to občas vadilo. Co mi ovšem vadilo ještě víc, je zamlčování faktů, aby to prostě bylo napínavější. Mnohokrát se stalo, že už postavy něco věděly, nebo že se něco událo, jenomže divákovi to bylo zatajeno, aby ho to drželo ve větším napětí. Chápu, je to nějaký prostředek vyprávění, ale tady toho bylo tolik a tak moc... až mě to otrávilo. Když máte proces a schválně vám z něj něco vystřihnout, abyste to nevěděli a oni se k tomu mohli vrátit později... tak mi přijde, že je to kvůli tomu, že v tu chvíli ještě sami neměli jasno, na koho to nakonec hodí... Nemuselo to tak být, ale působilo to tak na mě, čímž mi to trochu kazilo zážitek ze sledování. No a pak přišel poslední díl... jehož o rok později, o tři roky později mi to tak nějak zabilo a já dávám tři hvězdičky. Na závěr jsem od toho totiž odcházela otrávená a přitom tam byly takové dobré chvíle, které jsem si maximálně užívala. Ke zhlédnutí určitě doporučím, mezi balastem pofidérních seriálů, které divným způsobem využívají romantické vztahy mezi postavami, je tohle diamant, který nic takového nezneužil, protože věděl, že to není třeba, že to nepotřebuje k tomu, aby udržel diváka u obrazovky. Slabší 4*. ()

Vavča

Law School je na korejské poměry velice neobvyklý seriál, protože školní prostředí je na talíří pořád, ale právická fakulta ještě nebyla využita. Příběh je vyloženě detektivní žánr, kdy při cvičném procesu zemře jeden z učitelů a donátorů univerzity, zaměstnanci a studenti jsou náhle podezřelí. Režisér Kim Seok Yoon je také filmovým tvůrcem (Detective K), ale nečekal jsem takto vysoce nastavenou laťku kvality, zejména když scénář tvořil nováček Seo In, co měl doposud pouze jeden seriál. Přesto nemožné se stalo skutečností. Série, která nemá vůbec žádnou romantickou linku, ale nabízí kromě detektivního vyšetřování také problémy právních definic, zákonů, postupy soudů, prosazování legislativy, její smysluplnost v praxi, atd. To vše na vysoké úrovni, není to nic jalového, a hlavně je to pořád napínavé. I když má seriál hodně postav, nejsou do počtu a hned první dva díly mě chytly, protože expozice hlavních aktérů ani chvilku nenudí. Yang Jong Hoon přezdívaný Yangcrates (pro svoji sokratovskou metodu dotazování) je expert na trestní právo, bývalý státní zástupce, hraje ho mužný a charismatický Kim Myung Min (Open City, Beethoven Virus, V.I.P.). Yang Jong Hoon možná působí chladně a nelítostně vůči svým studentům, ale rozhodně má na paměti jejich zájmy a stará se o ně. Ví, že spravedlnost je slepá a musí se jí vhodně manipulovat, aby zafungovala správným způsobem. Jako hlavní obviněný bude mít co dělat nejen s kolegy, studenty, ale mocným kongresmanem - Ko Hyeong Soo, který má se školou svoje zájmy. Uvidíte i osudy, minulost studentů, Kang Sol A (stipendistka těžce se probíjející životem), Kang Sol B (trpící pod chorobně ambiciózní matkou), hlavním hrdinou je také Han Joon Hwi (vynikající Kim Bum), který je rovněž podezřelý z vraždy. Skupina studentů se dostane do centra vyšetřování, řeší svoje problémy a životní bolesti, mnohé příběhy a poznatky se vplétají do hlavního vyšetřování. Scénář je perfektně vystaven, že i když se vyšetřuje a odhaluje, vždy něco zbývá, cliffhangery jsou decentní, nikoliv šokující a seriál překvapuje nečekaným způsobem, ale není to makjang! Na korejské poměry celkem realistický seriál s dramatickým pnutím, vynikajícími hereckými výkony, má to drive, napětí nikdy neustává a nutí vás to sledovat dál. Přesto nedoporučuji dávát si více, než dva díly naráz, je to velmi informačně nabité, chce to trochu používat hlavu. Písňová část OST mě pár songy zaháčkovala (We Are, You are driving me crazy), technické zpracování standart. Seriál vám nabízí propracované charaktery, soudní drama s intelektuálně právní (filosofickou) myšlenkovou nadstavbou, nějakou tu kritiku společnosti a praktik institucí (korupce, nepotismus, neschopnost), včetně nešvarů v rodinných vztazích. Jsem nadšen, konečně zase jednou povedený mix žánrů, který jde mimo obvyklý mustr a typ seriálu, který může zaujmout nováčky, zámořské publikum. Kim Bum je i ve své "vedlejší roli" natolik výrazný, že si musím dát jeho filmografii do seznamu restů, podle mě schopný a málo využívaný herec pro hlavní role, který vyčnívá nad většinu vrstevíků. () (menej) (viac)

Yoshitsune

Nebudu lhát a rovnou řeknu, že moc nechybělo a vzdal bych to s tímhle seriálem, seriál se s ničím nemaže a hned v úvodních třech epizodách, toho vytáhne moc. Ať už jde o postavy, či skoky v časech, paragrafy, zákony a věci které souvisí s právem. Ale přestože to ze začátku bylo zamotané, tak sem to nevzdal a sem rád, protože tohle byl fakt luxusní záležitost. Co bych nejprve na seriálu vychválil, je to že je to prostě napínavé, v každém díle se stane něco, co ten děj posouvá dopředu, šokuje různými zvraty a první polovina bravůrně vytváří pochyby. Protože jak hlavní postava profesor Yang (naprosto perfektní Kim Myung-min) tak i jeho studenti mají svá tajemstvé, své démony a každý z nich je podezdřelý, každý z nich měl motiv a každý z nich měl příležitost zasáhnout do vraždy. A tady přichází další příběhová zátěž, každý ze studentů má nějaký ten příběh, který je výborně provázaný s tím hlavním, takže v tomhle seriálu seriál vyžaduje stoprocetní pozornost a soustředění. Z těch vedlejších příběhů, se mi nejvíc líbil Kang Sol B a její práce, která by měla být plagiátorstvím, ale i tady stojí za zmínku. Ten Jeon Ye Seul, byl zase nejvíc k vzteku, jelikož Jeon Ye Seul po dlouho dobu, se vinila z toho všeho a byla na sebe krutá, zatímco "Manža" byl odpornej kretén, co ji dusil v tom odporným vztahu. Z vedlejších postav, se mi nejvíc líbil mírně roztržitý právník Park Geun-Tae, který vezme každý případ, protože peníze nesmrdí. Většinou tyhle postavy moc nemusím, ale zde ho hraje sympatický Lee Cheon-hee, který právě té postavě, dodal osobní kouzlo. Ale jinak je to silný seriál, ať už po příběhové stránce a nebo po té s jakými tématy se zde pracuje, neni to žádný pohodový seriál, osobně si myslím že je to i jeden z nejvíc náročných, co sem viděl. Ale stálo to za to, stálo to za to.....konec uspokojivý, ne jen po té stránce že sprvedlnosti bylo učiněno za dost, ale hlavně to že ze všech těch studentů, kteří si prošli různými problémy, tak vzešli z nich skvělý právníci, kteří chápu smysl a podstatu toho být právníkem. ()

Felisr

Dobře natočené drama pro náročnější diváky. Nevím jaké je právnické studium v Čechách, ale klobouk dolů před jeho náročností v Koreji, já osobně bych to nedala, ani jako mensan. Občasné pasáže mohou působit zdlouhavěji díky nekonečným jednáním, vtípky totiž tvůrci šetřili a romantickou linku vyškrtli pro jistotu úplně. Herci vybraní výborně, obzvlášť Kim Bum opět přesvědčil, že špičkově zahraje cokoliv, i když mi ze začátku vadilo jak mu tvůrci "utlumili" sex-appeal, zřejmě aby neodváděl pozornost od děje. Příběh vystavěný se správným dávkováním dalších a dalších možných podezřelých jsem uvítala, nerada znám totožnost vraha už od prvního dílu. Velká škoda, že podobný právní bič nemáme i tady u nás, na nejmenovaného oligarchu nyní mlsně hledícího na prezidentské křeslo by se víc než hodil. ()

Kimberly1

Zajímavá k-drama z prostředí právnické školy. Díky ní jsem dostala aspoň základní přehled o tom jak fungují soudy v Koreji. Pouze mi přišlo absurdní, že právníci při vyšetřovani vražd odvádí více práce jak policie. ()

Koreangirl

Občas jsem byla zmatená dějem, ale musím uznat, že se mi opravdu líbil náhled na korejská práva. Beze srandy, mám kamaráda, co dělal práva a když jsem viděla jak jsou tlustý jejich zákoníky, tak jsem se divila, že si pamatují poučky nazpaměť. Ono pak vyšlo najevo, že si pamatují jen zákoníky své specializace. Nejvíc jsem si na seriálu užila Kim Buma, mám pro něj slabost už od Boys over flowers. Ten jeho ksichtík by měl mít zbrojní pas. Seriál mi hodně svou praktickou stránkou připomněl How to get away with murder, až tedy na ty vraždy, tady studenti řeší jen lehké zločiny, ke kterým se může nachomýtnout s trochou smůly každý. Pokud jde o korupci a přivírání očí policie a státního zastupitelství, tak je to skutečná věc, která se v Jižní Koreji děje. Peníze a moc dokáží spoustu věcí. ()